گاو شیری خوب – معرفی نژاد های شیری و گوشتی – مشخصات ظاهری + عکس

۶. این روش را دو بار در روز تکرار کنید تا خروسک درمان شود. معمولاً ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از ورود ویروس به بدن، علائم خروسک نمایان میشود. مدیریت عالی آغوز یعنی ۴ لیتر آغوز پر کیفیت (بیش از ۴۵ تا ۵۰ میلی گرم در میلی لیتر IgG؛ کمتر از ۱۰۰ هزار CFU در هر میلی لیتر از باکتری) در ظرف ۴ ساعت پس از تولد برای گاو های هلشتاین برای تضمین اینکه گوساله ها انتقال موفقی از ایمنی غیر فعال و انتقال مواد مغذی پس از تولد داشته باشند حیاتی است.

برای نمره دهی باید به استخوان های پشت (Backbone ) ،کمر،راسته (Loin) و کفل (Rump) نگاه و لمس کرد. فریمارتینیسم در تلیسه ها در نتیجه دوقلوزایی وزمانی که پرده های جنینی نر ماده در طول آبستنی به هم جوش بخورد و منجر به جابجا شدن خون بین جنین های نر وماده می گردد .فاکتورها و هورمون های درون ریز یا سلول های گوساله نر سبب رشد غیر طبیعی ارگانهای تولید مثل گوساله های ماده شده که در نهایت منجر به ناباروری می گردد.در صورتی که یکی از جنین ها ماده باشد تکامل و رشداندام های جنسی آنها مختل خواهد شد .علت این امر ممکن است تاثیر آندوژن ها و هورمون ضد مجرای مولر باشد که از سیستم گردش خون جنین نر به جنین ماده منتقل می شود .در موارد خیلی خفیف دستگاه تناسلی ماده کوچک بوده و تخمدان ها رشد بسیار کمی کرده اند و ممکن است پرده بکارت هم وجود داشته باشد.همچنین گزارشاتی نیز مبنی برنشان دادن فحلی درتلیسه های فری مارتین و نیز وجود جسم زرد در یک تخمدان وجود دارد .فریمارتیسم در حدود 92 درصد از آبستنی های دو قلو با دو جنس مخالف اتفاق می افتد بنابراین در حدود 8درصد از تلیسه های متولد شده از این آبستنی ب ارور خواهند شد.زیرا احتمال دارد که پرده های جنینی به هم جوش نخورده یا جوش خوردن آنها پس از دوره زمانی تمایز ارگانهای تولید مثلی روی دهد.اولین رخداد ناهنجاری مجرای تولید مثلی ماده فریمارتین حدود 49تا52روز پس از لقاح ایجاد می شود.شایان ذکر است فریمارتینیسم در گوساله های ماده تک قلو زا نیز گزارش شده است که احتمالا این موارد در نتیجه آبستنی های دوقلویی بوده که پس از جوش خوردن پرده های جنینی نر و ماده،جنین نر سقط شده و قبل از زایمان جذب شده بعلاوه گاوهای نری که به صورت دوقلو با یک تلیسه به دنیا می آیند درجات متفاوتی از فعالیت تولید مثلی را نشان داده که شامل عدم توانایی در تولید اسپرم ،کاهش تولید اسپرم و یا افزایش اسپرتوزئید های غیر طبیعی می باشد.تشخیص سریع فری مارتین از لحاظ اقتصادی اهمیت زیادی دارد.گر چه این علایم همیشه قابل اطمینان نیستند ولی گوساله های تازه متولد شدهٌ فرد مارتین را می توان بواسطه بزرگ و نمایان بودن دائمی کلیتوریس و وجود موهای بلند در قسمت شکاف پائینی فرج تشخیص داد.فری مارتین را می توانبر اساس اندازه گیری طول واژن و عدم وجود سرویکس تشخیص داد.در حیوانات بالغ طول طبیعی واژن 30 سانتیمتر است در حالیکه در فری مارتین ها طول واژن 8تا10 سانتیمتر می باشد.در توش رکتال سرویکس را نمی توان لمس کرد.ولی سریع ترین روش تشخیص با وجود مطلق نبودن آن تعیین نوع کورموزوم جنسی بوسیله کشت ککوسیت هاست.

تلیسه های که در آنها امتیاز شرایط بدنی بیش از حد مطلوب باشد (تلیسه های چاق ) در زمان جفتگیری و تلقیح دچار مشکل شده و نیز در حین زایمان با عارضه سخت زایی مواجه شده و توسعه در رشد پستان در آنها به تاخیر افتاده و طول عمر اقتصادی کمتری دارند. براين اساس و با مرور موارد ذكر شده در بالا و همچنين با بررسي ارزش گاو ماده و گوساله آن ممكن است حذف دام نسبت به سقط جنين روش اقتصادی تری به نطر میرسد. با توجّه به آنچه گذشت به نظر میرسد گاو، با توجه رویکرد به باورهایی که از گذشته تاکنون نسبت به این جانور اساطیری وجود دارد ، به عنوان سمبل حیات و برکت و فراوانی شناخته میشود.

، وزنه مشابهی به صفات تولیدی و وزنه بالاتری به صفات تولیدمثلی و تاکید کمتری بر صفات طول عمر دارد. اولاً اينكه براساس ميانگين شاخص هاي توليدمثلي و شاخصهاي مديريتي كه در گاوهاي شيرده مشخص شده ، ميانگين طول دوره شيردهي گاوهايي كه سقط جنين القايي در آنها صورت گرفته و فاصله زماني تا توليد مثل حدوداً نزديك به 500 روز مي باشد (تقريباً 5/18 ماه طول فاصله بين دو زایش ميباشد . عمل نمره دهی باید به طور مرتب و منظم انجام می گیرد تا میزان تغییرات در چربی ذخیره شده در هر مرحله مشخص شود.

با فشار دادن این نقطه می توان به میزان چربی ذخیره شده پی برد.و به خطوط منتهی به مفصل خرگوشی و مفصل خاصره و دو استخوان سوزنی را به دقت نگاه کرد. کیانمهر، م.، حسن بیگی بیدگلی، س.، خزایی، ج.، 1387. مقایسه عملکرد گاوآهن دو طرفه مستطیلی سه خیش با گاوآهن برگردان دار یک طرفه سه خیش. اولين گاوآهن فلزي برگردان دار دامي در زمان ناصرالدين شاه قاجار به ايران وارد شد و در اروميه مورد استفاده قرار گرفت . صبح روز گاوبازی، افراد روز خود را با خواندن شعرهایی در وصف Saint Fermin شروع کرده و از او تقاضای راهنمایی و محافظت در طول دویدن در مسابقه می کنند.

با توجه با این كه ماده گاو ها در هر بار تخمك ریزی یا اوولاسیون, یك اووسیت آزاد می كند و با توجه به این دوره آبستنی طولانی مدت هم دارد (9 ماه) پس نه تنها سرعت پیشرفت ژنتیكی كند می شود ، بلكه یك ماده گاو در طول عمر باروری خود فقط چند گوساله تولید خواهد كرد.( كه اغلب كمتر از 10 گوساله خواهد بود.) لذا با انجام عمل سوپر اوولاسیون و به دنبال آن با انجام عمل ET می توان این مسئله را بهبود بخشید. پائین بودن وضعیت بدن در زمان زایمان همچنین می تواند سبب پائین آمدن چربی شیر شود؛زیرا كه در اوایل شیرواری نسبت بالایی از پیش سازهای چربی شیر،از ذخایر چربی بدن گاو منشا می گیرند.

گاوها ممکن است در زمان زایمان نیز ارزیابی شوند . سوپراوولاسیون فرایندی است كه در آن به جای این كه از دام دهنده یك تخمك حاصل بشود، چندین تخمك حاصل می شود و می توان در هر دوره تخمك ریزی، به جای یك تخمك 10 تخمك و متوسط 6 تخمك بدست آورد و به تبع آن به جای یك گوساله ، متوسط 6 گوساله در یك دوره آبستنی حاصل نمود. مي توان از ادامه نگهداري گاوهاي دوقلوزاي آبستن با روش حذف گاو يا سقط جنين پس از تزريق مواد منقبض كننده رحم مثل جلوگيری كرد.

در این دوره گاو مرحله حساس پیک (Peak) با حداکثر تولید را سپری کرده و واکنشهای حیوان به حالت عادی برگشته و میتواند در صورت برخورداری از جیره متوازن تواتاییهای تولیدی خویش را بروز دهد در این مرحله مدیریت گاوداری، گاوهای مورد نظر را از لحاظ وضعیت بدنی بررسی نموده و در صورت برخورد با موارد غیرعادی نظیر رشد بیرویه گاوها و یا به لاغری بیش از حد آنها در صدد اصلاح جیره برآمد.

بیش از حد بودن وضعیت بدن در گله های دارای سیستم فری استال كه با جیره كاملا مخلوط شده(TMR) تغذیه می كنند و گاوها با توجه به میزان تولیدشان گروه بندی نشده اند نیز دیده می شود. Cyr et al., 1994) و در مطالعاتی نشان داده شد که میزان آلودگی با افزایش سن گاوها افزایش می­یابد (Barboni et al., 2001; Carivani et al., 1998; St. برخی محققین موفقیت هایی را در انتقال جنین به شاخ رحم غیر آبستن ماده گاوی که قبلا تلقیح و در شاخ دیکر رحم آبستن است، درصد دوقلوزایی را افزایش دهند. علوفه خشك ساقه بلند و دارای كیفیت متوسط،بهترین خوراك علوفه ای برای گاوهای خشك به شمار می رود.علوفه با كیفیت بالاتر(از نظر انرژی و پروتئین)از قبیل سیلوی ذرت و هیلاژ یونجه باید با احتیاط و محدودیت بیشتری مصرف شوند تا از افزایش بیش از حد نمره وضعیت جلوگیری به عمل آید.

در سال شش زمان كلیدی وجود دارد كه وضعیت بدن دام باید مورد ارزیابی قرار گیرد.این زمان ها عبارتند از:اواسط دوره خشكی،زایمان، و تقریبا ۲۷۰،۱۸۰،۹۰،۴۵ روز بعد از شروع شیرواری.آنچه در زیر می آید به شرح اهداف معین در خصوص وضعیت بدن در هركدام از این مراحل می پردازد. این نژاد که در زبان انگلیسی به نام Ayam Cemani شناخته می شود برای اولین بار در کشور اندونزی و در سال 1920 توسط مستعمره نشین های هلندی کشف و به سایر نقاط جهان صادر شد. وقتی ۱۸۰ روز از شیرواری گذشت،ارزیابی وضعیت بدن باید مؤید این نكته باشد كه گاوها در حال بازسازی آن دسته از ذخایر چربی بدنشان هستند كه در اوایل شیرواری از دست رفته بود.در این مرحله از شیرواری،نمره های وضعیت باید برای پرتولید ترین گاوهای گله ۳ و برای گاوهای متوسط شیر بین ۳.۵-۳ باشد.ممكن است نمره وضعیت گاوهای كم تولید از ۳.۵ بالاتر رفته باشد كه در این حالت باید تغذیه آنها با مدیریت دقیقتری انجام شود تا از چاقی جلوگیری به عمل آید.

تجربه و تحقیق نشان داده است كه گاوهای در حال اضافه وزن(در بالانس مثبت انرژی)در زمان سرویس،نرخ آبستنی بالاتری نسبت به گاوهای در حال كاهش وزن دارند.نمره وضعیت بین ۲.۵ و ۳.۵ برای بازده تولید مثلی مطلوب،كافی است. گاوهایی که در اواخر شیردهی هستند در بالانس مثبت انرژی اند و ذخیره تازه ای نسبت به ذخایر از دست رفته در اوایل شیردهی بدست می آورند یعنی کاهش وزن اولیه را جبران می کند، پس شرایط بدنی برای تمام مراحل شیردهی متغییر است .

اضافه وزن بیش از حد گاو یعنی نمره وضعیت بالاتر از ۴ خطر بزرگی محسوب می شود و ممكن است سبب ایجاد سندرم گاو چاق و مشكلاتی از قبیل سخت زایی،جفت ماندگی،عفونت های رحمی،تورم پستان،جابجایی شیردان،كتوز و تب شیر گردد.معمولا مقاومت گاو به استرس های زایمانی كافی نیست و اشتهای آن كمتر از آن است كه پاسخگوی نیازهای اوایل شیرواری باشد. آنجائی که استخوان سوزنی (Pin) سر استخوان ران(مفصل خرگوشی ) (Hooks) ،نوک تیغه استخوانی مهره های پشت(Spine) و کمر وانتهای دنده های کوتاه(کاذب) (Short ribs) دارای بافت های ماهیچه ای پوشاننده نمی باشند،هر گونه پوششی که مشاهده و یا لمس شود چیزی جز پوست وچربی ذخیره شده نیست.

ارزیابی شرایط بدنی از طریق لمس بسیار آسان است. گاو باید طی اوایل دوره شیرواری مكررا مورد ارزیابی قرار بگیرد.وضعیت بدن گاو -از آنجا كه منعكس كننده ی ذخایر انرژی بدن است-اثر عمده خود را روی سلامتی،تولید و باروری گاو شیری خواهد گذاشت. Body Condition Score یا امتیاز شرایط بدنی یک شاخص مهم در ارتباط با میزان ذخایرچربی زیر پوست است و میزان چربی زیر پوست گاو بیانگر ذخیره انرژی حیوان می باشد.

در مرحله اول باید بدانیم کودها از لحاظ غنی بود عناصر به ترتیب مرغی،گوسفندی و گاوی میباشند که و میزان آمونیاک و ازت آنها در کودهای تازه فراوان میباشد که در نتیجه استفاده مسقیم و اضافی موجب مسمومیت و با اصطلاح سوختن گیاه میگردد. گاوهای تازه زا در اوج تولید شیر در توازن منفی انرژی قرار داشته و بنابراین امتیاز بدنی آنها کاهش می یابد از این رو از ذخایر بدنی برای تولید شیر استفاده می کنند، به طوری که به ازای کاهش یک کیلو گرم از وزن بدن انرژی لازم برای تولید هفت کیلو گرم شیر را تامین می کنند.

مدیریت تلیسه های شكم اول متفاوت از دیگر هم گله ای های مسن ترشان انجام می گیرد.باید توجه داشت كه آنها در زمان زایمان ۱۵۰-۱۰۰ كیلوگرم كمتر از گاوهای مسن تر گله وزن دارند.مقدار كنسانتره ی روزانه آنها باید طوری تنظیم شود كه نسبت علوفه به كنسانتره بدرستی رعایت شود تا از مشكلات ناشی از سوء عملكرد سیستم گوارشی جلوگیری به عمل آید. جیره باید به گونه ای باشد كه ۷۵-۷۲ درصد كل مواد مغذی قابل هضم(TDN) و ۱.۶۷-۱.۶۱ مگاكالری در كیلوگرم انرژی خالص شیرواری(NEL)تامین نماید.كل سطح فیبر جیره باید بین ۱۹ و ۲۱ درصد فیبر شوینده اسیدی(ADF) و بین ۲۵ و ۲۸ درصد فیبر شوینده خنثی(NDF)باشد.حداقل ۲۱% كل ماده خشك جیره باید از NDF علوفه تامین شود.برخی از علوفه ها باید بصورت خشك باشند تا بالاترین عملكرد شكمبه را داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید