پرورش گیاه غول پیکر آگاو – گیاهان آپارتمانی

بر اساس مطالعه ای که در چندین گله گاوشیری ایرانی انجام شد (Tajik و همکاران، ۲۰۰۹) میزان شیوع اسیدوز شکمبه ای تحت حاد در گاوداری های ایران ۶/۲۷% بود. تولید روزانه شیر در گاوداری به طور میانگین ۲۰ تا ۲۵ کیلوگیرم از هر گاو است. رنگ این نژاد بین زرد روشن تا قهوهای سوخته و دور چشم آنها رنگی بین سفید تا قهوهای دارد. آنها از این داده ها به خوبی مطلعند و اگر هم وضعیتشان خوب باشد، برای بهبود هرچه بیشتر وضعیت کنونی برنامه ریزی می کنند. وقتی داده ها را به دست آوردند تازه کار آنها آغاز می شود؛ حال زمان آن است که برنامه ای طراحی کنند که بر ای رسیدن به اهداف حتی بالاتر کمکشان خواهد نمود.

بنابراین حفظ pH بهینه نه تنها می تواند حیوان را از اسیدوز و اثرات منفی ناشی از آن حفظ کند، بلکه می تواند با افزایش بازده خوراک، هزینه ها و قیمت تمام شده محصول را کاهش داده و سودآوری مجموعه را افزایش دهد. مدیریت به منظور کاهش درصد ابتلا به اسیدوز تحت حاد شکمبه ای نه تنها می تواند باعث جلوگیری از اثرات منفی این عارضه بر سلامت حیوان و تولید آن بشود، بلکه می تواند هزینه های درمانی غیر مستقیم و مستقیم مربوط به آن را به حداقل برساند. می شود. تقریبا تمام پرورش دهندگان گاوشیری به خوبی با این عارضه گوارشی آشنا هستند، عارضه ای که اثر منفی بر سلامت حیوان و کاهش سود اقتصادی را در پی دارد.

جنبه های اقتصادی راحتی و آسایش دام: به حداقل رساندن مدت زمان خارج بودن از جایگاه نقش کلیدی در به حد مطلوب رساندن بودجه بندی زمانی دارد. پاهای جلو باید مستقیم وبدون خمیدگی به بدن وصل شده باشند و بیش از حد بلند یا کوتاه نباشند. بافرها می توانند مانع رشد بیش از حد باکتری مقاوم به اسید (لاکتوباسیلوس) در زمان تغذیه جیره با نسبت کنسانتره زیاد شوند. بسیاری از دامداری ها ۱۰ تا ۱۵ درصد از گاو های خود را در ۶۰ روز اول شیردهی از دست می دهند، عمدتاً به دلیل مشکلات سلامتی ناشی از شلوغی بیش از حد پیش از زایش یا پس از زایش، تغییرات مکرر بهاربند قبل یا بعد از زایش و یا مسائل مربوط به رقابت بین تلیسه های تازه زا و گاو های مسن تر می باشد.

در گاوهای كوهان دار در مكزیك، طول میانگین دوره فحلی در حالت طبیعی و در گاوهای همزمان شده با پروستاگلاندین به ترتیب، ۳/۱۵ و ۳/۱۳ ساعت و در تلیسه ها ۷/۲۱ و ۸/۱۹ ساعت بود. در ۱۳۴۸ گزارش شده است که وسیله شخم اهالی پاز، زادگاه فردوسی، روستائی در دو سه فرسخی شهر مشهد، تا دو سه سال پیش گاوآهن بود که با زور دو «ورزا» کشیده می شد. دارای 4 فرزند پسر است که هر 4 فرزندش در فعالیت ها به او کمک می کنند. مکرم ـ جزو غائبین بدون اجازه اسم آقای صمد سود آور برده شده ایشان در موقع تعطیل برای معالجه بخارج رفتند همانطوری که مقام ریاست متذکر شدند البته باید با اجازه قبلی میرفتند ولی ایشان تصور میکردند در مدت تعطیل میتوانند معالجه کرده و برگردند حالا بوسیله بنده تقاضای مرخصی کردهاند استدعا میکنم جزو غائبین بدون اجازه محسوب نشوند.

لرها : «هر کس رفیقم است، یوغ را بر می دارد و خیش را برای من می گذارد»( ذوالفقاری، ج۲، ص ۱۸۸۴) . بر اساس اطلاعات فوق در یگ گله شیری در ایران با ۱۰۰۰ راس گاو دوشا ۲۷۶ راس گاو درگیر اسیدوز شکمبه ای تحت حاد خواهند بود. از آنجا که با استفاده از بافرها در جیره گاوشیری می توان تغییرات pH شکمبه را به میزان زیادی کنترل کرد، استفاده از بافرها یک توصیه کاربردی و آسان به منظور افزایش بازدهی اقتصادی، کاهش اختلالات سلامتی مرتبط با اسیدوز، افزایش بهره وری خوراک و جلوگیری از ضررهای هنگفت اقتصادی خواهد بود.

با توجه به نرخ ۱۳۵٫۰۰۰ ریالی دلار (۲۷ دی ۱۳۹۸) جمع مبلغ ضرر سالیانه از این اختلال در این گله رقمی در حدود ۱۵ تا ۵/۱۷ میلیارد ریال خواهد بود! همچنین برآورد شد صنعت پرورش گاو شیری امریکا سالانه از اسیدوز شکمبه ای تحت حاد رقمی بین ۵۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد دلار متضرر می شود (Donovan، ۱۹۹۷). بنابراین به نظر می رسد بهبود مدیریت به منظور کاهش درصد ابتلا به اسیدوز شکمبه ای تحت حاد در گله های شیری می تواند در افزایش سود و درآمد این صنعت مهم بسیار موثر واقع شود.

نگاهی نو به بافرها در صنعت گاو شیری؛ کنترل اسیدوز یا بهبود بازده خوراک؟ بعلاوه بافرها با به حداقل رساندن نوسانات pH شکمبه هضم فیبر، نسبت استات به پروپیونات، درصد چربی شیر و کل تولید شیر را بهبود می بخشند. قدم اول در بهبود وضعیت تولید مثلی تعیین نقطه آغازین برای گله شماست. همانطور که پیش از این ذکر شد دامنه pH ایده آل شکمبه ۲/۶ تا ۸/۶ می باشد که برای هضم حداکثری علوفه، خوراک و عملکرد مناسب جمعیت میکروبی ضروری است.

به نظر می ِسد برای استفاده از پتانسیل بالای تولید شیر گاوهای هلشتاین، کاش هزینهٔ تولید شیر از طریق افزایش تولید شیر و کاهش اتلاف مواد خوراکی از طریق تأمین جیره های متعادل و مدیریت مناسب تغذیه اجراء این طرح، در کل کشور ضروری به نظر می رسد. همچنین در شرایط اسیدوز سرعت عبور مواد از لوله گوارش افزایش یافته و فرصت کافی برای هضم میکروبی وجود نخواهد داشت، هرچند که در این شرایط جمعیت میکروبی هم دستخوش تغییرات ناشی از شرایط اسیدی شده و جمعیت باکتریایی توان خود برای هضم میکروبی خوراک را به میزان زیادی از دست داده و هدر رفت مواد مغذی جیره به میزان زیادی افزایش می یابد.

در مطالعه ای (Stone، ۱۹۹۹) در ایالات متحده نشان داده شد که اسیدوز شکمبه ای تحت حاد می تواند منجر به ضرر ۴۰۰ تا ۴۷۵ دلاری به ازای هر راس گاو در سال بشود. در نهایت این که گاوهایی که در کشور قطر نگهداری می شوند، موجود زنده هستند و اگر یک جای کار ایراد داشته باشد، سریع خودش را نشان می دهد یعنی مشخص شدن موفقیت و شکست قطعی کشور قطر در این حوزه، نیاز به زمان طولانی ندارد.

این گاو آهن که به صورت یک گوه سه وجهی می باشد، در هنگام کار خاک را بریده، شکسته و بالا می آورد که در نهایت خاک را برمی گرداند. چند روز است که کودکتان علائمی شبیه سرماخوردگی دارد اما کمکم سرفه های خشک و گوشخراش میکند، هنگام خوابیدن بهسختی نفس میکشد یا بدنش کمی داغ میشود. ۲- جیره های مرطوب همراه با خوراک های تخمیر شده- خوراک های تخمیر شده مصرف کل ماده خشک را کاهش می دهند. بافرها می توانند به حفظ مصرف خوراک و هضم کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید