ولایت فراه – ویکیسفر

در تعداد اوزان بهکاررفته در دیوانش حتّی از سنایی پیش میافتد و تنها خاقانی است که وزنهای بیشتری را نسبت به رودکی در دیوانش استفاده کرده است» (آقاحسینی و دیگران، 1388: 30 و 31). در ایران بعد از اسلام، کاملترین مجموعة اوزان عروضی فارسی را برای نخستین بار در اشعار رودکی میتوان مشاهده کرد (فرزاد، 1349: 465). رودکی از امکانات موسیقایی و جلوههای مختلف آن شامل موسیقی بیرونی، کناری، درونی و معنوی، نهایت استفاده را میبرد. رودکی اولین شخصی است که اشعاری در مرثیه اشخاص از او باقی است. تقریبا ۲۰ درصد از تمام آب شیرین غیرمنجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه وجود دارد.

تقریباً ۲۰ درصد تمام آب شیرین غیر منجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد. دریاچه بایکال عمیقترین دریاچه آب شیرین و بزرگترین منبع ذخیره آبهای سطحی بر روی کره زمین است و در جنوب روسیه، ما بین استان ایرکوتسک و بوریاتیا واقع شده است. بایکال عمیقترین دریاچه آب شیرین محسوب میشود به طوری که گفته میشود ۲۰ درصد از آبهای شیرین کل جهان در این دریاچه قرار دارد.

اقامتگاههای تفریحی متعددی در اطراف این دریاچه وجود دارد که آن را به یکی از پر طرفدارترین و پربازدیدترین برای گردشگران تور روسیه تبدیل کرده است. اما با وجود قرار گرفتن دریاچه در این نقطه و شرایط آب و هوایی که دارد ، بایکال همچنان مورد توجه عکاسان و نقاشان زیادی قرار گرفته است و بسیاری برای به تصویر کشیدن این جاذبه طبیعی منحصر به فرد ، این سختی ها را تحمل کرده و به این نقطه سفر می کنند. در 12 کیلومتری شهر نوشهر قرار دارد و به خاطر گذشتههای دور اسم عجیب و غریب و شاید کمی ترسناکی را به خود اختصاص داده است.

مسیر اول: ابتدا باید خود را به بزرگراه شهید همت غرب برسانید و از طریق آن وارد بزرگراه شهید خرازی شوید. در سالهای اخیر، چنین بخشهای به وفور در این شهر ساخته شد و چیتگر را باید در ردیف اولینها قرار داد. بعد از اتمام جنگ اراضی این منطقه به عنوان اراضی شخصی اعلام شد و ساخت و ساز بتدریج شروع شد. عروق لنفی به صورت بن بست از راس پرزها شروع و مجرای شیری نامیده میشوند.

مسوولان آب منطقه ای سیستان و بلوچستان با ابراز نگرانی از آبگیری سد کمال خان و توقف ورود سیلاب به ایران گفته اند که با توجه به احداث این سد دیگر سیلابی نخواهیم داشت و تمام هم و غم ما این شده است که چگونه آب آشامیدنی مردم را تامین و ذخیره کنیم. با وجود برخی نگرانیهای زیست محیطی، آب این دریاچه بسیار تمیز و زلال است و میتوان در هر قسمت که هستید، مقداری از آن را بنوشید البته بهتر است کمی حساس باشید و از مصرف زیاد آن خودداری نمایید. خانم ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست مهرماه 1395 به محل دریاچه سفر کرد و در پی این سفر 150 میلیون تومان اعتبار برای احیاء دریاچه اختصاص یافت اما بزنگان برای جان گرفتن دوباره نیازمند عزم ملی است.

باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا در این مطلب این امکان اندک را برای شما بوجود آورد تا با تصاویر و معرفی آثار باستانی کشور روسیه که میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ است و در حال حاضر کشوری مطرح است شما را به سفری کوتاه ببرد که این بار به سراغ دریاچه بایکال رفته است، دریاچه ای که منظره ای بی نظیر و رویایی دارد، پس پیشنهاد میکنیم با ما همراه باشید. غار بزنگان آهکی است و پایههای آهکی استالاکتیت و استالاگمیت زیادی با حجم و اندازههای مختلف در آن قرار دارد.

کوههای راکی و جنگلهای زیبای اطراح بایکال، چندین برابر به زیبایی این منطقه افزوده است و باعث ایجاد فعالیتهای تفریحی و گردشگری زیادی در روسیه شده است که شامل کوهنوردی، قایقرانی، دوچرخه سواری، ماهیگیری می شود. دریاچه بایکال دارای جانورانی است که فقط در این منطقه یافت میشود که مهم ترین آن تعداد زیادی ماهی و فک های آب شیرین است که فک بایکال تنها فک آب شیرین جهان می باشد. گاهی در سطح یخهای دریاچه بایکال تَرکهای عمیقی ایجاد میشود که به کمک آنها اکسیژن از سطح آب به درون دریاچه راه پیدا میکند و به این ترتیب از مرگ ماهیها به دلیل کمبود اکسیژن جلوگیری میشود.

بیماری در دوره بیداری دارای علائم درد شکمی و دل پیچه گاهی همراه با تهوع و استفراغ، اسهال شدید ادامه دار اغلب شبانه که به داروهای معمول جواب نمی دهد، تب خفیف ناشی از التهاب یا عفونت که بیش از یک یا دو روز طول بکشد، خستگی مفرط و احساس کمبود انرژی، کاهش اشتها و کم شدن بی دلیل وزن، وجود خون تیره یا روشن یا مخفی و ناپیدا در مدفوع، زخمهای دهانی مانند آفت، مشکلات اطراف مقعد شامل درد و خروج چرک و خون به علت التهاب در نزدیکی مقعد که حتی ممکن است ترشحات، با چند تونل ظریف پوستی به اطراف مقعد سرباز کنند که به این مرحله فیستول می گوییم.

در اطراف این رود جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیار شگرفی به چشم می خورد، جاذبه هایی بی نظیر مانند کلیسای بسیار ارزشمند و پراهمیت استفانوس مقدس که به عنوان دومین کلیساهای مهم ارامنه در فاصله 16 کیلومتری غرب جلفا و 3 کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس آرمیده، اشاره کرد. سواحل آن با کوهستان و جنگل احاطه شده است، و در جنگل آن حیواناتی نظیر خرس، بز وحشی دیده می شود. با بررسی مطالب شاهنامه به خوبی می توان دریافت كه تورانِ تاریخی، سرزمینی است كه بیشتر آن در قزاقستانِ كنونی و از پایان آب سیحون و جیحون و بیابان قراقوم آغاز می شده و تا مازندران و سواحل رود ولگا و بخشی از مرزهای چین و مغولستان و سرزمین بلغار ها می رسیده است؛ كه در آن تورانیانِ آریایی نژاد به سر می بردند.

بایکال عمیقترین دریاچه آب شیرین محسوب میشود به طوری که گفته می شود 20 درصد از آب های شیرین کل جهان در این دریاچه قرار دارد. دریاچه بایکال که بیشتر شبیه یک موز است،63 کیلومتر از شمال تا جنوب کشیده شده است و حدودا 1637 متر عمق دارد که آن را به عمیقترین دریاچه دنیا مبدل کرده است. دانشمندان بیش از ۲۶۰۰ گونه مختلف از گیاهان و جانوران را در این منطقه شناسایی کرده اند که ۷۰ در صد آنها بومی این منطقه است. اهمیت مطالعه نا همواری ها : با شناسایی و مطالعه ناهمواری می توانیم برای آینده برنامه ریزی بهتری داشته باشیم .

بهترین زمان برای سفر به این ییلاق اواسط بهار است که لالههای آن شکوفا شده باشد و درختان سرزنده باشند. عکس از: بهزاد ترکاشوند بهترین فصل برای بازدید از این دریاچه اوایل بهار و اواسط پاییز است. از 130 رودخانه ­ای که به دریاچه منتهی می­شوند؛ منبع اصلی تامین آب دریاچه مازندران رود ولگاست که سالانه 241 کیلومتر مربع آب برای دریاچه به ارمغان می­ آورد. در نتیجه اردن اکنون یکی از فقیرترین کشورهای جهان از لحاظ دسترسی به منابع آبی است، به طوریکه در برخی روستاهای جنوب این کشور در هفته فقط هشت ساعت آب وصل میشود. بیشتر بدانید: آیا میدانید؛ نام هر کدام از کشورهای دنیا چه معنایی دارد؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دریاچه بایکال در جنوب سیبری در کشور روسیه قرار دارد و به «مروارید سیبری» معروف است. به گزارش گروه وبگردی خبرگزاری صدا و سيما، دریاچه بایکال، هفتمین دریاچه بزرگ جهان در شرق سیبری و در کشور روسیه است. یکی از زیباترین و شگفت انگیز ترین جاذبه های گردشگری جهان و کشور روسیه دریاچه بایکال است.این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ دنیاست که در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.در این مطلب از سایت هم اقلیم قصد داریم به معرفی این دریاچه زیبا بپردازیم؛پس با ما همراه باشید.

این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و در فهرست میراث جهانی قرار گرفته، دریاچه بایکال بزرگترین منبع آب شیرین جهان نیز به شمار میآید. این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان می باشد و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است . دریاچه بایکال هفتمین دریاچه بزرگ دنیا و همچنین عمیقترین دریاچه آب شیرین در سراسر جهان محسوب میشود که بیشترین میزان آب شیرین دنیا از آن تامین میگردد. دریاچه بایکال، هفتمین دریاچه بزرگ جهان در شرق سیبری و در کشور روسیه است.

دریاچه بایکال (Lake Baikal Russia) که در شرق سیبری قرار دارد و یکی از دیدنیهای فوقالعاده زیبا و جذاب روسیه محسوب میشود. در نقشه ترکیه میبینید در وسط کشور، رشته کوهی قرار گرفته که شرق ترکیه را به غرب آن متصل میکند. و به جرات میتوان ادعا نمود مقدار آب موجود در این دریاچه از 5دریاچه بزرگ دنیا که در ایالات متحده آمریکا است نیز بیشتر است. دریاچه بایکال که به cedam معروف است یکی از هفت عجایب زیر آب است. هنگام حمله درد آپاندیسیت ، جدار سمت راست و زیر شکم سخت میشود. این دریاچه توسط بیش از300 رود تغذیه میشود.

بیش از 300 رودخانه به داخل این دریاچه سرازیر می شوند. دریاچه بایکال با بیش از ۲۵ میلیون سال قدمت، قدیمیترین دریاچه دنیا نیز به حساب میآید و در حدود ۲۳۶۱۵٫۳۹ کیلومتر مکعب از آبهای شیرین دنیا را شامل می شود که به تنهایی از تمام منابع آب شیرین در آمریکای شمالی بیشتر است. گفته میشود که حدود 20 درصد از آبهای شیرین کل کره زمین، در دریاچه بایکال جای گرفتهاند که این موضوع نشان دهنده عظمت و اهمیت این دریاچه است. پیشنهاد میکنیم اگر با تور تبریز به منطقه جلفا سفر کردید حتما از رود ارس که هنوز هم به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده است دیدن کنید و در کنار همراهانتان اوقات خوشی را باهم سپری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید