هنر گفت و گو ـ علی فراستی با هوشنگ سیحون – فروشگاه اینترنتی بوم

برخی معتقدند که منظور رشیدی سمرقندی این بوده که اشعار رودکی را 13 بار شمارش کرده، که امری دور از ذهن است! تصور اين منطقه در فصلهاي مختلف سال، با رنگها و چهرهاي متفاوت چشم و ذهن هر بينندهاي را به حيرت واميدارد. در شرایط آب و هوایی مناسب، رنگ دریاچه به خاطر تراکم بالای خزه ها، صورتی سایه دار می شود. این دریاچه آرام و چشم ­نوار مکانی دنج برای ماهیگیری و آرامش می ­باشد.

اگر هم به ماهیگیری علاقه دارید، میتوانید با پرداخت مبلغ اندکی، ماهیگیری در دریاچه چیتگر را نیز تجربه نمایید. این دریاچه یکی از جاذبه های طبیعی کازرون محسوب می شود که همواره بسیاری از مردم را از اقصی نقاط ایران به خود جذب می کند. طول آن حدود 600 متر می باشد و ساحل شنی و متراکم از درختزار های اکالیپتوس و paperbark (درختی که پوست آن به شکل برگه برگه بوده، اندازه ای متوسط داشته و بومی نیو کالدونیا گینه نو و سواحل صخره ای غرب استرالیا می باشد) دارد و نوار باریکی از شن و سبزه زار آن را از اقیانوس آبی جنوبی جدا می سازد.

حالا چرا به این ییلاق اقیانوس ابر میگویند؟ وی افزود: در استان فارس 25 درصد بیش از متوسط کشوری از منابع آب های زیرزمینی برداشت می شود که این امر مشکلاتی برای استان به همراه دارد و 50 شهر فارس روی خط قرمز آب کشور قرار دارند. با گذشت زمان برخی از این پولیپ ها می توانند به سرطان روده تبدیل شوند. اینرا شاید آن زمان خیلی ها قبول نکردند ولی الان آنرا کاملا هضم می کنیم، چرا؟ دریاچه هیلیر برخلاف برخی دیگر از دریاچه های صورتی در استرالیا در تمام طول سال رنگ صورتی خود را حفظ می کند.

جان تیستل ناخدای کشتی مقداری از آب دریاچه را که از نمک اشباع شده بود را با خود همراه آورد تا بر رویش پژوهش هایی انجام گیرد. مسافران می توانند با سفرهای هلیکوپتری و کشتی های تفریحی در جزیره میانی رها شوند و این دریاچه ها را از ساحل دریاچه تماشا کنند. همچنین مقادیر زیادی باکتری هالوفیلیک و باستانیان یا آرکئا در پوسته های نمکی دریاچه وجود دارد که می تواند دلیل ظاهر جالب دریاچه نیز باشد.

تنها میکروارگانسیمهای زنده درون دریاچه شامل دینالیالا سالینا و هالوفیلیک باکتری قرمز است. این نورهای کلاسیک با دکور مشکی و قرمز تالار هارمونی چشمگیری را بهوجود آوردهاند. اینکه در چنین مکانهایی باید با خودتان آب همراه داشته باشید. و برخى گمان مىکنند که اینها نامهاى چند جا است ولى چنین نیست. انجام چنین آزمایشاتی برای افراد مبتلا به FAP و همچنین اعضای خانواده آنها توصیه می شود. دوم آن که به افراد متشخص و برجسته کمکهای مالی صورت گرفته و هزینه های سفر آنان را پرداخت می کردند.

ابنحوقل که سالها پس از ورود اسلام بدانجا سفر کرده است، از روستایی به نام «شاوذار» در جنوب سمرقند نام میبرد. بهتر است پیش از سفر به صورت آنلاین اقامتگاه خود را انتخاب و رزرو کرده و از بابت اقامت خیال خود را راحت کنید. برای خلاص شدن از شر کرمک ها باید داروهای خود را به درستی و به طور مداوم مصرف کنید. در نتیجه اولین کاری که باید بکنید چیست؟

اگر این اتفاق بیفتد، فرد باید حداقل 30 دقیقه قبل از نوشیدن این آماده سازی استراحت کند و به آرامی مایعات شفاف بنوشد. ولی دولت افغان لازم است حقاً تعهد نماید که از منبع هیرمند که از کوه بابا بیست فرسخی کابل جاری است تا محل تقسیم آن که در سرحد خواهد بود، به زراعتگاههای فعلی توسعه داده نشود و قراء قصبات جدیدی احداث ننمایند؛ زیرا که بر خلاف آن سبب تضییع حقوق دیگران خواهد گردید. شاید این محل قبری است، زیرا رسم ترکمانان آن بود که روی قبر چوب کلفتی میگذاشتند.

نکتة گفتنی دیگر دربارة شعر رودکی آن است که شعر او محاکات است؛ زیرا تفسیر و برداشتهای رودکی و شاعران ابتدایی از محیط پیرامونشان ساده و بیپیرایه و تا حدّی کمالیافته بود. بازدید از دریاچه پریشان کاملا رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ورودی نخواهید داشت. دریاچه هایی به رنگ صورتی یکی از این جاذبه های ویژه در استرالیا هستند. رنگ Retba به ویژه در فصل خشک (بین ماه نوامبر و ژوئن) مشهود است و در فصول بارانی کمتر مشهود است.

در فصل خشکِ استرالیا، یعنی ماههای آذر تا تیرماه رنگ دریاچه پررنگتر دیده میشود. زمانی که فصل بارندگی در استرالیا آغاز میشود، دریاچه کمرنگتر بهنظر میآید. همچنین مقدار زیادی از باکتریهای هالوفیل(halophilic) و آرکایا(archaea) در پوستههای نمکی دریاچه وجود دارد که میتواند باعث ایجاد ظاهر جالب دریاچه شود. می توان از این دریاچه به عنوان زیستگاه موجودات تک سلولی نام برد، میکروب هایی نمک دوست که عامل ایجاد نوعی رنگدانه به نام کاروتنوئید می باشند. دریاچه هیلیر در جزیره میدل در استرالیای غربی قرار دارد و یکی از معروفترین و محبوبترین دریاچه های استرالیا محسوب می شود.

این میگوهای غنی از کاروتنوئید، منبع غذایی بسیار مهمی برای فلامینگوها محسوب می شوند. مارک نورمن (Mark Norman) زیست شناس پارک ویکتوریا و کسی که مدیریت دریاچه را برعهده دارد، می گوید: چقدر زیباست جدال جذاب طبیعت با نیروها و ابزارآلات بشری، جدالی که در آن سیستم طبیعت کاری می کند که از دست هیچ یک از علوم و فن آوری بشر برنمی آید. طبیعت سر سبز، پهنای آبی دریا، صدای آب و احتمالاً کمی هم صدای پرنده و …

سه رنگ متضاد صورتی، آبی و سبز، دریاچه مکدانل را به یکی از محبوبترین دریاچه های صورتی استرالیا تبدیل کرده اند. جاده ای که بین دریاچه مکدانل و دریاچه آبی-سبز مجاور آن قرار دارد، این مکان را به یکی از جاذبه های مورد علاقه عکاسان خلاق و دوستداران استفاده از تصویربرداری هوایی تبدیل کرده است. از این رو به شدت مورد محافظت قرار میگیرد. در پارک ملت برای ورزشکاران و علاقه مندان به رشته های ورزشی، فضاها و اسباب مورد نیاز در نظر گرفته شده، تا شهروندان و گردشگران ازاین فضا استفاده بهینه را برده و لحظاتی فراموش نشدنی تجربه کنند.

دریاچه هیلیر(Hillier) نام یک دریاچه شگفتانگیز در لبه ساحل جنوبی استرالیای غربی است که به نظر میرسد بجای آب از میلکشیک توتفرنگی پر شده است! بر روی شن های سفید و نرم و صخره های گرانیتی قدم بزنید و تغییر رنگ اقیانوس از آبی یاقوتی کم رنگ در نزدیکی ساحل تا آبی سیر در دور دست ها نزدیک مجمع الجزایر را تماشا کنید. از اسپرانس از جاده ی ساحل توایلایت به سمت غرب که حرکت کنید ، ساحل غربی، منطقه ی چپ من، ساحل بهشت آبی، ساحل چهارم و ساحل توایلایت را خواهید دید. البته شما تنها میتوانید روی جزیرهی وودی قدم بگذارید، اما این موضوع به معنی این نیست که نمیتوانید دریاچه را از نزدیک تماشا کنید.

به طور قطعی علت دقیق رنگ متمایز دریاچه هیلیر مشخص نیست. بخش های داخلی صفاقی کولون به وسیله ی سروز پوشیده شده که به وسیله ی برامدگی های پاندولی کوچک از بافت چربی مشخص می شوند. اما در اینجا دیگر تخیلی در کار نیست و این یک پدیده طبیعی می باشد. وزارت انرژی و آب حکومت سرپرست طالبان به تذکر مقامهای ایرانی دربارهی آب رود هلمند واکنش نشان داده و گفته است که آب این رودخانه، بهدلیل «مشکلات فنی» به ایران نرسیده و عمدی نیست. مقاله حاضر فرآیند خشک شدن دریاچه هامون را در طی یک دوره سی ساله از طریق نقشه هایGIS و تصاویر ماهواره ای و پیمایش های میدانی نشان می دهد و هدف از آن، معرفی اثرها و خطرهای ناشی از این تغییرها و نیز تبین علت های ایجابی و معرفی راه کارهای تعدیلآنهاست.

مقدار زیاد نمک در جریان خون شما فشار جدی بر توانایی طبیعی بدن در تثبیت سطح سدیم و کلرید وارد می کند. امروز این جزیره یک ذخیره گاه طبیعی خالی از سکنه است که در یک جنگل انبوه اوکالیپتوس پوشانده شده است. در طول مسیر “سیر دریا” چند سد برای تولید برق و استفاده از آب ذخیره شده در پشت انها در فصول کم آب ایجاد شده است که آب ذخیره شده در پشت انها بویژه در دو سال گذشته که بارش باران در منطقه کاهش یافته است ، به میزان زیاد پایین آمده است . این مخلوط كننده های كوچك ، رنگدانه های كاروتنوئید ، بتاكاروتن (كه در هویج نیز وجود دارد) را تولید می كنند كه تصور می شود باعث ایجاد رنگ آمیزی حباب آب دریاچه می شود.

در برخی از دریاچه ها میگوهای آب شور در کنار جلبک های تولیدکننده کاروتنوئید زندگی می کنند، میگوها از این جلبک ها به عنوان تغذیه استفاده می کنند و بعد از خوردن آنها به رنگ صورتی درمی آیند. روز جمعه بعد از ناهاری که وصفش گذشت، به هتل جیحون رفتیم. دریاچه صورتی امروزه به یکی از ارزشمندترین جاذبههای گردشگری دنیا تبدیل شده است. در واقع دریاچههای صورتی متعددی در دنیا وجود دارد. عمق نمک در این دریاچه بر خلاف سایر دریاچههای نمک مشابه در فلات مرکزی ایران بسیار نازک بوده به طوری که از ۵ سانتیمتر تا ۱۰ متر متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید