هنر گفت و گو ـ علی فراستی با هوشنگ سیحون – فروشگاه اینترنتی بوم

در قسمتهای اولیه به علت شیب و تندآبها و آبشارها قابل کشتیرانی نیست ولی در ماه ثور بر اثر آب شدن برفها ، آب این رودخانه زیاد می شود و در هنگام پر آبی حدود 900 کیلومتر آن قابل کشتیرانی است در سواحل آن رودخانه شیرخان بندر و بندر حیرتان قرار گرفته، که کالاهای صادراتی یا وارداتی افغانستان به کشورهای آسیای میانه از این طریق مبادله میشود. رشد و تکثیر بیش از حد این جلبک در این دریاچه باعث شده است تا تمام آب آن به رنگ قرمز متمایل شود و هیچ موجود زنده ای به جز یک نوع آبزی به نام آرتیما نتواند در آن زنده بماند.

به دلیل شوری بیش از حد آب و همچنین تکثیر بیش از حد جلبک قرمز رنگ کشند قرمز در آن، هیچگونه ماهی در این دریاچه زندگی نمی کند. اما دلیل این رنگ صورتی، فقط این جلبکها نیستند. اما اگر به شما بگوییم که دریاچه قرمز رنگ هم وجود دارد چه؟ نکته : آب و هـــــــوا از عواملی است که بر شیوه زندگی و فعالیت های انسان تاثیر زیادی دارد . خانه های این روستا، طاق های بلندی دارند و پنجره های قوس دار آن ها جلوه زیبایی به آن ها داده است.

از نظر محلی ها اینجا مکانی مقدس هست زیرا اعتقاد دارند زرتشت در این مکان به پیامبری رسیده و قبر او در کنار دریاچه سبلان و در زیر یکی از تخته سنگ ها قرار گرفته. منبع عکس: همشهری آنلاین، عکاس نامشخصدر اطراف دریاچه ارواح نوشهر جاذبههای طبیعی برجستهای وجود دارند که در سفر به مازندران میتوانید در کنار بازدید از این دریاچه از آنها نیز دیدن کنید. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه حوض سلطان اوایل بهار و اواسط پاییز هست.

از پائیز تا اواسط اردیبهشت ماه، بهترین فصل بازدید از این دریاچه است. در نتیجه، اگر چه بسیاری از رودهای ایران در این مطلب معرفی شد اما آب همیشه در ایران مسئلهای حیاتی بوده است. کاوشهای باستانشناسان و بررسیهای تاریخی در این سالها، این گفته را تأیید میکند. این دریاچه آب شور به دلیل داشتن رنگ صورتی معروف است و گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند. بیشتر این بناها از عصر تیموریان (دوره شکوه و بزرگی سمرقند) بر جای مانده است و سبک دوره تیموری در این شهر تجلی میکند.

انگلیسی در بسیاری از کشورها زبان میانجی است و مهم ترین زبان دنیا در زمینه های سیاسی، اقتصادی، نظامی، صنعت، فرهنگی و علمی در روابط بین الملل به شمار می آید. به دلیل خشک شدن قسمت های زیادی از دریاچه، بستر برخی نقاط آن از نمک پوشیده شده و به عنوان منبع تامین نمک شیراز از آن استفاده می شود. رنگ صورتی این تالاب به دلیل وجود فراروان پلانکتونهای گیاهی است. این جلبکها و باکتریها در آبهای شور رشد میکنند، و همین دلیل موجب تبدیل آب تمام دریاچه به رنگی زیبا و غیرمنتظرهای میشود.

وی در خاطرات خود آوردهاست: وقتی در بلده در اردوی همایونی بودم، دستورالعملی به جناب بهاء الملک وزیر من و من مرحمت فرمودند که میانکاله را ضبط کرده قلعه ای بسازیم، و در او ساخلو بگذاریم. کاپیتان فیلندرز در سال ۱۸۰۲ برای اول بار طرح هایی از این دریاچه ترسیم کرده بود و شگفتی خود را از دیدن این دریاچه بیان کرده بود. این یک داستان خیالی نیست، بلکه واقعا در استرالیا ممکن است. همان طور که احتمالا شما هم حدس زده اید، نام این مجموعه ی تجاری از شهرزاد قصه گوی داستان های هزار و یک شب برداشته شده است.

ستونهای سنگی ، گنبد رفیع وکنگره های متعدد ودالانهای منتهی به بخش مرکزی به زیبایی این مجموعه افزوده است . این مجموعه اقامتی سعی کرده که با استفاده از ویژگیهای هنری اورارتویی بر روی دیوارهای هتل و روتختیهای طلایی، استفاده از کاغذ دیواریهایی با طرح گل در اتاقهای میهمان کوچک اما دلپذیرش، محیطی باشکوه پدید بیاورد. این روستا در دامنه های جنوبی کوه های مرتفع زاگرس قرار گرفته است. از زیبایی های شیراز که دیدن کردید، وارد جاده شیراز به فسا شوید. یا ممکنه مثلا یکی از مرتفع ترین دریاچه های دنیا باشن! یکی از انواع معماری عوام که بسیار اهمیت دارد معماری روستائی است که بقول فرنگی ها به آن “معماری بدون آرشیتکت” می گویند و بر روی تجارب سال ها و قرن ها بنا شده و شکل گرفته است.

در دو قسمت از بوستان ملت، زمینهای بازی برای فرزندان شما قرار گرفته است که امکانات بسیار زیادی دارد. تالابی زیبا با جزیره ای چمنی که بر روی اون در حال حرکته و این جمله بهترین تفسیر برای وضعیت این دریاچه عجیبه. اگر دوست دارید از وضعیت آخرین فیلم های روی پرده و گالری های در حال اجرا مطلع شوید و بلیط آنها را پیش از حضور در اینجا به صورت آنلاین بخرید، می توانید به وبسایت پردیس گالری ملت مراجعه نمایید. اما پزشک می تواند از نتیجه آزمایش خون برای یافتن سرنخ هایی در مورد سلامت کلی فرد مثل وضعیت کلیه و کبد استفاده کند.همچنین پزشک ممکن است از خون فرد برای بررسی وجود مواد شیمیایی ناشی از سرطان روده بزرگ (آنتی ژن carcinombryonic یا CEA) استفاده کند.

شهر ساحلی آوازه در ترکمنستان میزبان نشست دورهای تامین آینده دریایچه آرال بود. محلی که انتخاب شد نزدیک فاراب یا همان فاریاب بود که نیمی از آن در ترکمنستان و نیمی در ازبکستان است. «دریاچه هامون» سومین دریاچه بزرگ در ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است. نوعی سرطان که در روده بزرگ شروع می شود کلون کنسر (colon cancer) یا “سرطان روده بزرگ” نامیده می شود.علائم سرطان روده، متاسفانه در شروع آن قابل تشخیص نبوده ولی با دانستن نشانه های این بیماری میتوانید به پزشک مراجعه کرده و آزمایشات لازم را برای بررسی بیشتر و تشخیص این نوع از سرطان انجام دهید.

وقوع توفانهای نمکی و تغییرات اقلیمی زندگی ۵ میلیون انسانی را که در آن منطقه زندگی میکنند، تحت شعاع قرار خواهد داد. نکته جالبی که وجود داره، همیشه سبز بودن چمن روی جزیره حتی در فصل زمستان هستش و اینکه نی های جزیره از به هم چسبیدن ریشه هاشون به هم و بدون ارتباط با زمین روی آب شناور موندن. باغ های پراکنده ای مملو از درختان بادام، انار و انجیر که در مجاورت چشمه آب معدنی روستا ایجاد شده اند، بر زیبایی های مهارلو افزوده اند. در نزدیکی روستا، بقایای یک کاروانسرای مربوط به دوران صفوی به نام کاروانسرای شاه عباسی هم به چشم می خورد.

این دریاچه، در مجاورت یک روستا به همین نام واقع شده، روستایی که قدمتش را به دوران صفویه نسبت می دهند و در قدیم به آن دشت گل می گفتند. زمانی که بارشها کاستی گرفت بسیارانی بودند که خشکی دریاچه پریشان را نتیجهی خشکسالی قلمداد کردند و چنین گفتند که گناه آسمان بیابر است که نمیبارد! وی اضافه کرد: تبدیل مراتع در دامنه های جنوبی بختگان به باغ انجیر، چاه های غیرمجاز در حاشیه جنوبی بختگان و زمین های تحت کشت برنج، توسعه اراضی آبی و تغییر الگوی کشت از دیگر عوامل خشکی این حوضه است.

دیدگاهتان را بنویسید