همه چیز در مورد تفریحات دریاچه چیتگر – ایسنا

این استراتژی که شیمی درمانی کمکی نامیده می شود، خطر عود سرطان را کاهش می دهد و برای کلیه بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ مرحله III و برای برخی از بیماران با خطر بالاتر مرحله II توصیه می شود. این رود در منابع و اصطلاحات یونانیان و اروپاییان به نامهای آراکس، ارکساس و آراکسس بوده و از قدیم اِراسک و آراسک نامیده میشد و در زبان ترکی بیشتر مردمان این خطه از سرزمین ایران از آن به نام آراز یا آراس یاد میکنند. پیش از این به رژیم غذایی و استرس، مشکوک بودند اما در حال حاضر پزشکان می دانند که این عوامل ممکن است تشدید کننده باشند اما کولیت اولسروز را ایجاد نمی کنند.

چه چیزی باعث ایجاد سرطان کولون میشود؟ چه عواملی سبب ایجاد تنوع در تولیدات باغی شده است ؟ حقوق کشورهای همسایه چه میشود؟ دریاچه ممرز به عنوان دریاچه ارواح نیز شناخته میشود. جاذبههای موجود در اطراف دریاچه سبب بومگردی و طبیعتگردی در این منطقه شده است. منطقه مرمره بیشک یکی از مهمترین مناظق ترکیه به شمار میرود که شهرهای مهمی مثل استانبول را در خود جای داده. يکى از آنها در شمال به خليج قزلآغاج و ديگرى در جنوب به درياى خزر مىريزند. دو سد بزرگ يکى در محل قزل قشلاق ماکو و ديگرى سد انحرافى ميل – مغان در غرب اصلاندوز روى اين رودخانه ساخته شده است و سدى جديد در ناحيه خمارلو از بخش خداآفرين در دست احداث است.

اما داستان به همینجا ختم نمیشود و قرار است سال آینده نیز سد «سویلمز» برای آبگیری آماده شود و پس از آن، سد «توزلوجا»، در آخرین نقاط خاک ترکیه بر سر راه این رود قد علم خواهد کرد. باید در آینده ببینیم آیا نقش آفرینی ترکیه در قرهباغ و یاری به جمهوری آذربایجان که بر پایه تفاسیر ملیگرایانه و پیوندهای قومی و زبانی بوده است، این بار در حقآبه مردمان دو سوی ارس نیز خود را نشان خواهد داد و یا همچون تجربه سوریه و عراق (دجله و فرات) در قلب بحرانهای نظامی و امنیتی، مباحث زیست محیطی به حاشیه رفته و آبگیری از آب گل آلود صورتی حقیقی به خود میگیرد.

اما آنچه میتواند شرایط را برای رود ارس در آینده به مخاطره اندازند، تغییر وضعیت در سرچشمههای این رود است که عمدتاً در مناطق شرقی ترکیه قرار دارد. اما جدای از مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی، برخی تحولات جغرافیایی و زیست محیطی نیز میتواند چشمانداز تحولات در مرزهای شمال غربی را نیازمند مداقه بیشتری کند. هم بر آن تاکید شده اما از یکسو، عدم اعتنای ترکیه به این معاهدات زبانزد بوده و از سوی دیگر، ما هم دست پُری در حوزه دیپلماسی آب نداشتهایم. در اینجا رود کنر هم با اینها ملحق شده از باسول و دکه داخل علاقه آزاد افغانها مهمند میگردد.

رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و امپراطوری روسیه برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد. در پایان سخن یادآور میشوم هرچند، اردوغان در مراسم رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ، جدایی دو سوی ارس با سنگ و آهن را مورد اعتراض شاعرانه خود قرار داد اما واقعیت (جدا از نیت نقل کننده) آن است که این ندا باید به سنگ و آهنی روا داشته شود که در سدهای بالادست، اساس و حیات تاریخی این رود را با خطر مواجه ساخته است.

از آن پس، رودخانه ارس تا محلى به نام بهرام تپه، به عنوان مرز مشترک دو کشور ايران و جمهورى آذربايجان امتداد مىيابد. تلاش کردیم در گفت وگو با «صدیقه ترابی» مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو، از اقدامات انجام شده برای تقویت دیپلماسی آب و دفاع از حقابه های کشور مطلع شویم اما ترابی انجام مصاحبه در این زمینه را منوط به هماهنگی با وزارت امور خارجه دانست و امکان این هماهنگی، روز گذشته میسر نشد. ازجمله درناها که در حال حاضر در تالاب قرار دارند و برای تامین غذای خود از زمین های کشاورزی روستاهای اطراف تالاب تغذیه میکنند.

با این وجود، آنها هنوز در سن جوانی در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و پولیپ معده و پولیپ های اثنی عشر هستند. به جلوگیری و خروج آب از این کشور با احداث سدهای بزرگ در سر چشمه های رود ارس اقدام کرده است. چون راه رسیدن به این دریاچه از چند روستا و جنگل میگذرد و هیچ کدام از این راهها آسفالته و هموار نیستند. البته از زمانی که آبهای دو رود آمودریا (جیحون) و سیردریا (سیحون) به مصرف آبیاری میرسد، از میزان آب دریاچه کاسته شده است.

امروز دریاچه آرال تنها 10 درصد از اندازه 60 سال پیش است.دریاچه آرال به طور قابل توجهی کوچک شده و همچنان کوچک تر می شود. درباره تبعات از دست دادن منابع آبی ارس همین بس که بدانیم سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل با این رود الفتی دیرینه دارند و ۴۵۰ کیلومتر مشترک این رودخانه مرزی برای زندگی و امرار معاش جمعیت قابل توجهی از مردم این استانها حیاتی است؛ حیاتی که باید جلوی ممات آن را گرفت.

در مجموع چیتگر 120 هکتار از ایران را شامل میشود و در آن خانهها، دریاچه، پارک و مراکز تفریحی بی شماری وجود دارد. این راه حل برای وادار کردن شخص به دستشویی در نظر گرفته شده و حرکات روده آنها به اسهال تبدیل میشود. رودخانهی پرآب و خروشان ارس علاوه بر جذابیتهای ویژه گردشگری و تاثیرات مثبت اکوسیستمی، قابلیت ارزشمندی از نظر ماهیگیری در فصول خاصی از سال را دارد، بخصوص شهرهای پلدشت، جلفا و سیه رود که در نزدیکی این رود واقع شدند هر ساله گردشگران قلاب به دست زیادی را در این مناطق میکشاند که در ساحل و حواشی رود ارس ماهیگیری کنند.

قرهسو يکى از مهمترين رودخانههاى منطقه مشگينشهر، دشت مغان و اردبيل است که به رود مرزى ارس مىريزد. اين رودخانه آبهاى عمده مشگينشهر و اردبيل و خلخال مانند قورىچاى و باليقلىچاى را دريافت مىکند. کنارههاى رودخانه باليقلىچاى و ديگر رودخانههاى کوچک که در جلگه اردبيل جارىاند، به عنوان گردشگاههاى موقتى و مقطعى دوستداران طبيعت و کسانى که علاقه دارند اوقات فراغت خود را به دور از هياهوى شهر سپرى کنند، مورد استفاده قرار مىگيرد. ، تنها بخشی از تبعات بیآب شدن ارس برای ما خواهد بود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خشکسالی های پی در پی و تغییرات زیست محیطی بر سرعت خشک شدن این دریاچه تاثیر گذاشته است.

وی با اشاره به سهم 10 درصدی آذربایجان شرقی در احیای دریاچه ارومیه از نظر منابع آبی افزود: سهم استان ما در این ارتباط محقق شده است. اين رودخانه از حوزههاى آبريز عمارت، اسکان، عباسآباد، کله و نهرميان يعنى از ارتفاعات منطقه سربند در منتهىاليه جنوب غربى استان سرچشمه مىگيرد و پس از مشروب کردن سربند وارد دهستان شرا مىشود و پس از طى چندين کيلومتر به کوير نمک مىريزد.

علاوه بر قرهسو، رودخانه باليقلىچاى، پرآبترين رودخانه اردبيل است که از جنوب ارتفاعات سبلان سرچشمه مىگيرد و در شهر اردبيل به دو قسمت تقسيم مىشود که پس از عبور از شمال اردبيل وارد قرهسو مىشود. اين رودخانه به ويژه در قسمت اول مسير خود از منطقه سربند تا جايى که از استان خارج مىشود، مناظرى بسيار زيبا پديد مىآورد که از ديدگاه تفرجگاهى بسيار مهماند. در نهایت از ترکمنستان خارج شده به سمت خوارزم و در نهایت دریاچه آرال میرود.

و عبور از دشتهاى قادرآباد، سعادتآباد، سيوند و مرودشت، در محل پل خان به رودخانه کُر مىريزد. دبى متوسط رودخانه در محل سد ارس در حدود ۲۵۰ مترمکعب در ثانيه و در محل سد انحرافى در حدود ۴۰۰ مترمکعب در ثانيه است. آبدهى قرهسو در محلى به نام قره چناق اردبيل ۶/۴ ميليون مترمکعب است، در طالب قشلاقى ۱۸۹/۲ ميليون مترمکعب است و در محل دولت بيگلوى مشگين شهر داراى ۳۴/۰۳ ميليون مترمکعب است.

قدس: آلودگی رود ارس که منبع شرب اهالی سه شهرستان شمالی استان اردبیل است، به موضوع مهمی در میان مسئولان، مردم و محافل عمومی و رسانه در چند سال اخیر تبدیلشده که البته با مواضع ضدونقیضی نیز همراه است. در آن حوالى غذا اهالى فقط مايعى خام است و با پوست خوك آبى، پوشاك فراهم مى سازند. خوردن ناردان، خاکشیر، شکر سرخ و بهتر از همه سیر و پیاز و همچنین تنقیه با ریشه ی گل خطمى بهترین داروى ضد تعفن رودهها مى باشد.

مسیر اول: از تهران به سمت جاده فیروزکوه حرکت کنید. از آنجایی که مسیر رسیدن به دریاچه خاکی ست و مسیری تقریبا سخت به حساب میآید در فصول سرد و در زمانهای بارش گلی و لغزنده شده و به دلیل خاک نرمی که دارد باتلاقی میشود لذا عبور از این مسیر بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن میشود. قرهسو از به هم پيوستن دو شعبه دامنههاى شمال غربى کوهستان طالش و دامنههاى شمال شرقى کوههاى بزغوش به نام حاج محمدچايى به وجود مىآيد. سینماهای چند بعدی از محبوبیت خاصی در میان نوجوانان و جوانان برخوردار هستند و به همین دلیل، یک سینمای شش بعدی هم در مجموعه دریاچه خلیج فارس در نظر گرفته شده تا علاقهمندان بتوانند هیجانات مورد علاقه خود را در این فضا تجربه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید