قیمت خرید گوسفند زنده شهرداری 1400

شیر دوشی هرینگبون Herringbone Parlours: سالن شیر دوشی در سوله گاوداری به این شکل بسیار دیده می شود. دامپرورانی که در اين راه فعاليت مي کنند در ابتدا ممکن است بسته به سرمايه ای که به کار می گذارند گاوهای مختلف را خريداری نمايند ولی بسيار لازم است که کم کم و طبق برنامه صحيح به اصلاح نژاد گاوهای خود بپردازند و گاوهای پيش رس و يک شکل و يکدستی از ميان گله خود انتخاب نموده و به پرورش آنها همت گمارند. 3 – شکل و هيکل: اندام گاو بايد طوری باشد که کاملاً از احاظ قصابی مورد توجه واقع شده و همانطور که بيان شد قسمتهای خلفی اش پر رشد و عضلانی باشد.

زيرا تا حدود بسياری اساس و پيشرفت کار مربوط به انتخاب گاو نر خوب می باشد.ودر انتخاب گاو نر علاوه بر خصوصياتی که در بالا ذکر گرديد بايد به نتايج حاصله نيز توجه داشت و آن را ملاک قرار داد. این فعال اقتصاد مقاومتی در بیان هزینه های مختلف در یک گاوداری اظهار داشت:بیشترین هزینه مربوط به تغذیه است که این هزینه در ایران متجاوز از 60 درصد است. تعداد تخمگذاری در یک سال ۱۲۰ تا ۱۸۰ عدد تخم مرغ می باشد، رنگ تخمها به رنگ قهوه ای است.

این نژاد را می توان به راحتی در مناطق کوهستانی و معتدل پرورش داد و همچنین مرغ و خروس های ایام سمانی در مقابل بیماری ها از مقاومت خوبی برخوردار هستند. فايده پژمرده کردن, معمولاًً دسترسی به روزانه 100 تا 150 گرم افزايش وزن زيادتر است, اما ضرر درو و سيلو کردن مستقيم علوفه را می توان با مصرف خوراکيهای متراکم يا با استفاده از افزودنی های موثر که برای اطمينان از خوب محافظت شدن علوفه سيلويي مصرف می شوند, جبران کرد. براين اساس, پژمرده کردن علوفه, قبل از تهيه سيلو را می توان تنها در زمينه های تسريع در دروی محصول, کاهش مقدار پس آب سيلوی حاصل و هزينه کمتر در خصوص استفاده از افزودنی ها توجيه کرد.

۲. اطمینان حاصل کنید که آب لیمو با انگشتانتان برخورد نداشته باشد. سيلوی حاصل از علوفه هايي با رطوبت بالا و مستقيماً درو و سيلو شده بيشتر از سيلوی تهيه شده از علوفه های پژمرده شده و نسبتاً خشک تر, در معرض ابتلا به تخمير ثانويه هستند. اعداد برآورد شده برای خوراک دام که در جدول 5-6 نشان داده شده است, مربوط به سيلوی علوفه خوب محافظت شده و پرمصرف توسط دام است. ولی بعد از دوره شير خواری تا 12 الی 15 ماهگی اگر گوساله ها مناسب و خوب نگهداری گردند پيش رسی و رشد بيشتر آنها تنها مربوط به خصوصيات ذاتی و نهانی حيوان می باشد.

بنابراين اگر گاو نر هر گله ممتاز باشد می تواند خصوصيات پيش رسی را به گوساله ها نيز منتقل نمايد. پرورش گاو گوشتی در اغلب نقاط با استفاده از مراتع و چراگاههای خوب ممکن بوده و مقرون به صرفه می باشد. گوساله هايي که با مادر خود از چراگاه استفاده می کنند از آنجا که علف مراتع سرشار از مواد پروتئينی است به مواد متراکم گران قيمت احتياجی ندارند. گاو سمینتال پیش از قرن نوزده وارد امریکا شده است و دراوایل سال ۱۸۸۷ در «ایلینویز» و «نیوجرسی» و درسال ۱۸۹۵ از فرانسه به کانادا وارد شده است و فدراسیون بین المللی گاو سمینتال درسال ۱۹۷۴ با حضور ۱۹ کشور تأسیس شده است.

اگر چنين آزمايشی به دقت عملی گردد و اصالت و ارزش پيشرسی گاو نر به ثبوت رسد می توان از گوساله های نر چنين گاوی برای جفت گيری در آينده استفاده کرد ولی بايد در نظر داشت که مادران اين گوساله ها نيز از لحاظ پيشرسی برجسته بوده و ميزان شير و سلامتی آنها نيز کاملاً مورد توجه باشد. • اگر تنفس به سختی انجام گیرد و کشیده شدن عضلات گردن و قفسه سینه به داخل به هنگام تنفس ، بیشتر شود. ویتامین D در گاو شیری از جنبه هایی چون تولید شیر و مصرف ماده خشک بسیار پراهمیت است و طی تحقیقات انجام شده در دانشگاه اهایو حذف این ویتامین از جیره هم می تواند تولید شیر را کاهش دهد، هم تولید مثل را مختل کرده و هم اثر سوء بر ماده خشک مصرفی داشته باشد.

بنابراين با تقسيم بندی انجام شده در فوق که بايد در داخل بهاربند نيز مراعات گردد برای هر رأس از دامهای ذکر شده 4 , 6 , 8 مترمربع بهاربند در نظر گرفته شود. 1 – جنس: در دامهای بالغ گاو نر و ماده دارای ارزش يکسان از لحاظ گوشتی می باشند ولی در گاوهای جوان اين قسم نبوده مثلاً ارزش يک گاو ماده سی ماهه غير آبستن از يک گاو نر هم سن بيشتر بوده به طوری که لطافت گوشت و استعداد چاق شدنش فزونتر است. پس از ايجاد گله گاو گوشتی بايد از ميان آنها يا از خارج گاوهای نر اصيل و ممتاز و برجسته جهت تکثير انتخاب نمود.

ولی هميشه بايد حساب سود و زيان حاصله از مصرف اين مواد را در نظر داشت و مواد متراکمی مصرف نمود که ارزانتر بوده و به صرفه نزديکتر باشد. اما پس از برداشت(چين) اول برای تهيه سيلو و رسيدن علوفه به حد کافی رشد, می توان اين زمينها را به چرای دامها اختصاص داد. بعد از برداشت چين اول برای تهيه سيلو, وسعتت چراگاه به تدريج با الحاق اين زمينها افزايش يافته و در پايان فصل به حد نهايي خود می رسد. در ايران در شرايط موجود پروار کردن گوساله های نر نژاد هولشتين کم و بيش رواج يافته اين کار يا به وسيله خود دامپروران توليد کننده شير به عنوان يک کار جنبی عملی می شود يا اينکه عده ای گوساله های مذکور را بعد از, شير گرفتن خريداری و آنها را تا 10 الی 12 ماهگی پروار کرده و سپس عرضه می نمايند.

ج کردن کود به راحتی قادر به وارد شدن به زير جايگاه باشند. بنابراين بايد طوری برنامه ريزی کرد که افزايش وزن دام در چراگاه قربانی جمع آوری و ذخيره علوفه از مقدار محدودی زمين نشود؛ به اين معنی که در عرض ذخيره کردن مقادير زيادتری از علوفه, به دام اجازه داده شود تا با استفاده مستقيم از چراگاه عملکرد بالايي داشته باشد. مگر آنکه در ابتدا از نژادهای اصيل گوشتی خارجی استفاده شود. گوساله ها را قبل از آنکه از شير بگطذند بهتر است که بر ضد بيماريهای شايع واگير در هر ناحيه بخصوص شاربن و تب برفکی و بروسلوز واکسينه نمايند.

جايگاه گاوها و گوساله های گوشتی با اندک تفاوتهايي نظير گاوهای شيری می باشد به ويژه آنکه اين دسته از دامها سرما را بهتر تحمل می کنند و بازدهی بيشتری نيز دارند. از جمله مهم ترین موارد می توان به سالم و بهداشتی بودن دام، مقدار وزن و بازدهی لاشه گوشتی، جنسیت، نژاد و … ولی بعضی از قسمتهای آن عملی و بقيه موارد نيز با تغييراتی قابل اجراست. در ايران نيز که اغلب از گوساله های نر نژاد اصيل “هلشتاين” برای يک مدت 6 الی 8 ماهه جهت پرواربندی استفاده می شود طويله های باز پاسخگوی نياز زيستی و پرورشی گوساله های پرواری بوده می تواند بازدهی مناسب و قابل انتظاری را نيز به دنبال داشته باشد.

غمگین تصریح کرد: با توجه به گونه کمیاب گاومیش خوزستان در جهان، با احداث این پروژه میتوان به افزایش اینگونه بومی با بازدهی بسیار بالا امیدوار بود. زیست بوم اصلی این گوسفند در منطقه خوزستان می باشد و دارای گوشت مرغوبی می باشد. انچه که در اين فصل عنوان می گردد مبتنی بر اصول جديد دامپروری در دنيای امروز بوده ممکن است با شرايط اطن مرز و بوم صد در صد وفق ندهد. قیمت گوسفند زنده امروز کیلویی 50 هزار تومان می باشد. و برای مصارف گوشتی نژاد گوسفند تاثیر چندانی در قیمت آن ندارد.

در ادامه بررسی ها و تحلیل های مرتبط با کشور قطر و توسعه اقتصادی آن که پس از سفر امیر قطر به ایران، تولید و منتشر کرده ایم، با «محمد رزم کبیر» در خصوص خودکفایی قطر در حوزه محصولات لبنی و دامی و امنیت غذایی مورد تاکید مقامات قطری گفت و گو کرده ایم. این نژاد ایرانی جثه ای بزرگ داشته و نژادی گوشتی می باشد به طور متوسط در هر دوره شیردهی تنها 143 کیلوگرم شیر تولید می کند.

مشخصات طويله های باز:فضای لازم برای هر دام در زير قسمت مسقف يا سر پناه به طور معمول 4 تا 5 متر مربع است ولی اگر چنانچه در نظر است گوساله های نر اصيل از 3 تا 4 ماه از شير گرفته شده را خريداری و در زير همين قسمت مسقف نگاهداری نمود بايد قسمت مسقف يا سايبان را به وسيله نرده يا ديوارهايي به دو يا سه قسمت تقسيم کرد و مطابق با سن سطح مورد نياز را پيش بينی نمود. اگر برای يک دامدار امکان داشته باشد بهتر است گاوهای نر خود را از لحاظ پيشرسی فردی و نتايج حاصله آزمايش کند و در صورت موفقيت و رضايت بخش بودن آنها را نگاهدارد وگرنه از پرورش آنها صرفنظر کند.

گاهی اتفاق می افتد که بعضی از ماده گاوها به اندازه ای که لازم است شير توليد نمی کنند تا به مصرف تغذيه گوساله هايشان برسد. افزايش وزن لاشه نيز لزوماً در دامهای تغذيه شده با سيلوی علوفه پژمرده شده بهبود نمی يابد و نتيجتاً بازده توليد می تواند پايين تر باشد. چگونگی محافظت سيلوی علوفه اثر مهمی بر ارزش آن در تغذيه گاوهای گوشتی دارد. در اين بخش, اثر تنوع کيفی سيلوی علوفه بر احتياجات غذايي دام در برخی از روشهای مورد بررسی قرار می گيرد. در حالی که زمينهايي با حاصلخيزی متوسط يا بيش از متوسط بايد به ترتيب تأمين کننده نيازهای غذايي 1400 تا 1600 کيلوگرم وزن زنده دام باشد.

اما هم اکنون که آخرین روز های سال 99 می باشد نرخ روز گوسفند زنده به 45 هزار تومان رسیده است. میتوان مناسب با شرایط خاک و یا قدرت تراکتور با تغییر در تعداد تیغهها و همچنین فاصله بین آنها تغییر پذیر است. وجود یک جایگاه مناسب یکی از مهمترین عوامل در بالا بردن عملکرد تولیدی دام است. اندازه مناسب برای سرپستانک های جلو حدود ۵ تا ۴ سانتی متر وبرای سر پستانک های عقب ۶ تا ۵ اندازه مناسب برای سرپستانک های جلو حدود متر است . اعتقاد به قضا و قدر یکی از ویژگیهای فکری است که در شاهنامه جریان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید