فراه – دانش

در سال های آخر عمر رودکی امیر نصربن احمد بن اسماعیل از حکومت برکنار شد و این مسئله به ضرر رودکی تمام شد. با توجه به اشعاری که از او به جا مانده متوجه می شویم که رودکی سال های آخر زندگی عمر خود را در رنج و سختی به سر برد و مورد بی مهری قرار گرفت. اتفاقا یک اشاره تاریخى در این باب وجود دارد که ما را ازین تحیر مى رهاند و آن تصریح محمود بن عمر نجاتى است در کتاب «بساتین الفضلا و ریاحین العقلا فى شرح تاریخ العتبى» که به سال ۷۰۹ هجرى تألیف شده، بر این که رودکى در آخر عمر خود کور شد (و قد سمل فى آخر عمره).

در مورد سال تولد رودکی و دوران زندگی او اطلاعات دقیقی در دست نیست. رودکى شاعر استاد آغاز قرن چهارم است که او را به سبب مقام بلند وى در شاعرى و به علت پیشوائى پارسى گویان و آغازیدن بسیارى از انواع شعر پارسى به حق “استاد شاعران” لقب داده اند. عوفى در لباب الالباب نوشته است که “اشعار او صد دفتر برآمده است” و رشیدى سمرقندى شاعر قرن ششم گفته است که “شعر او را برشمردم سیزده ره صدهزار”.

دولتشاه سمرقندی (قرن نهم) در تذکرهٔ معروف خود آن کودک را پسر یعقوب لیث سر سلسلهٔ صفاریان می داند. به نظر می رسد خطر به ارث بردن بیماری کرون بیشتر از کولیت زخمی است. البته عقیده ی دوم درست تر به نظر می رسد. این معدن در نزدیکی نمادیز زاگرس قرار دارد و سن آن کرتاسه می باشد . در روستای زرآباد نیز چنار خون بار قرار دارد. وی افزود: دانشگاه فرهنگیان با ۶۴ پردیس در ۳۲ استان کار تعلیم و تربیت معلمان را برعهده دارد و در کنار آن دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، آموزش معلمان فنی ویژه هنرستانهای فنیوحرفهای و کاردانش را برعهده دارد.

این قالب رایج ترین قالب شعری در زمان سامانی است از مثنوی های رودکی، یکی کلیله و دمنه منظوم و دیگری سندباد نامه و آفتاب نامه است غزل نیز یکی دیگر از قالب های شعری به کار رفته توسط رودکی می باشد. تغزل های رودکی لطیف و برخوردار از سادگی و در عین حال ایجاز است. این شهرک دارای 20 هزار واحد ساخته شده و در حال ساخت است و به جرات می توان گفت که یکی از بزرگترین و لوکس ترین شهرک های تهران محسوب می شود.

که از معروف ترین چشمه های استان اصفهان است، از دل زمین می جوشد و به دلیل عبور آب از میان سنگ های آهکی آب این چشمه و رودخانه حاصل از آن بسیار زلال و شفاف است. ابوالفضل بلعمى وزیر دانشمند سامانیان به رودکى اعتقادى وافر داشت و او را میان شاعران عرب و عجم بى نظیر مى دانست و ظاهرا مشوق رودکى در نظم کلیله و دمنه همین وزیر ادب دوست بود. در سال 1347 در طرحی جامع ساخت دریاچه ای در غرب تهران پیش بینی شد، ولی به دلیل محدودیت هایی که وجود داشت تا سال ها این طرح بدون اجرا ساکن ماند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش؛ نشست مشترک وزیر آموزش و پرورش با رئیس کمیسیون همکاریهای مشترک اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و وزیر انرژی و ذخائر آب جمهوری تاجیکستان پیش از ظهر امروز در سالن جلسات ساختمان شهید رجایی برگزار شد و طرفین به گفتگو و تبادل نظر در خصوص مسائل فرهنگی، آموزشی و مدارس مشترک پرداختند. یوسف نوری در این نشست با اشاره به همکارهای مشترک بین دو کشور گفت: سیامین سالگرد استقلال جمهوری تاجیکستان را تبریک میگویم و امیدوارم روابط دو کشور را بیش از پیش تحکیم ببخشیم. از جمله این ویتامینها میتوان به نیاسین (B3)، تیامین (B1) و ویتامین انعقاد خون K اشاره کرد.

عوفى در مقدمه همین سخنان نوشته است که “از مادر نابینا آمده” و شاعران نزدیک به عهد او هم که در همان محیط زندگانى خود مى زیسته و شاعرى مى کرده اند به این مطلب اشاره نموده اند و از طرفى دیگر در اشعار او گاه به اشاراتى که دال بر بینائى او در مدتى از حیات او بوده بازمى خوریم. رودکى در خدمت امیر نصر سامانی تقرب بسیار داشت و در سفر و حضر با او بود و از ستایش او و وزیر وى ابوالفضل بلعمى و صلات و جوایز آنان مال فراوان اندوخت و جاه و جلال بسیار یافت، و غیر ازین دو رجال دیگرى را نیز مدح گفت مانند: ابوجعفر احمد بن محمد صفارى که از سال ۳۱۱ تا ۳۵۲ بر سیستان فرمانروائى مى کرد؛ و ماکان بن کاکى از امراء مشهور دیلمى که تا رى را زیر فرمان داشت.

ارتباط معنی داری وجود داشت. تعبیر خواب قسط – معنی دیدن قسط در خواب چیست؟ سادگی تعبیر و عدم اغراق زیاد و گرایش به مایه هایی از واقعیت در ستایش است من آنچه مدح تو گویم درست باشد و راست مرا به کار نیاید سریشم و کیلا مادرمی در ستایش ابوجعفر مشهور ترین سروده ستایشی رودکی است. صدای دریاچه ارواححیوانات دریاچه ارواحاطراف دریاچه ارواح چه کار کنیم؟ عوفی در لباب الالباب گفته که “چنان ذکى و تیزفهم بود که در هشت سالگى قرآن تمامت حفظ کرد و قرائت (مقصود علم القراءة است) بیاموخت و شعر گفتن گرفت و معانى دقیق مى گفت چنانک خلق بر وى اقبال نمودند و رغبت او زیادت شد و او را آفریدگار تعالى آوازى خوش و صوتى دلکش داده بود و به سبب آواز در مطربى افتاده بود و از ابوالعبک بختیار که در آن صنعت صاحب اختیار بود به ربط بیاموخت و در آن ماهر شد و آوازه او به اطراف و اکناف عالم برسید و امیر نصر بن احمد سامانى که امیر خراسان بود او را به قربت حضرت خود مخصوص گردانید و کار وى بالا گرفت”.

جهان درگیر بحران آب بوده و حتی کشورهایی با سرانه بالا هم دچار کم آبی هستند. عمیق ترین و بزرگترین دریاچه های جهان کدام است؟ رودکی در میان قالب های شعری بیش از همه به قصیده توجه داشته است. رود هیرمند همواره علت اصلی اختلافات میان ایران و افغانستان بوده است. رودکی پدر شعر فارسی یکی از بزرگترین و مشهورترین شاعران ایران است که در میان شاعران و سخنوران به استاد و سلطان شاعران معروف شده است. چندیست که در کنار دریاچهی چیتگر یا همان دریاچهی شهدای خلیج فارس تفریح جذابی مهیا شده است که آن چیزی جز تیوب سواری در میان زمین و هوا نیست.

مرکز حکومت سامانیان بخارا بود که در آن روزها این شهر به خاطر اقتدار حکومت سامانیان در میان شهرهای دیگر اهمیت ویژه ای داشت. این خط یک شاخه ۳۰ مایلی نیز داشت که در سال ۱۹۱۶م به شهر ارومیه رسید. در سالهای دهه 1960 آب دریاچه هر سال حدود سه متر عقبنشینی کرد. به هر حال مسلم است که او طبیعتا شاعر بود و بى تکلف و زحمتى شعر مى ساخت چنانکه ترجمه کلیله و دمنه را که به امر نصر بن احمد صورت گرفته بود بر او مى خواندند و او مى شنید و به شعر درمى آورد.

گفته می شود رودکی اولین شخصی است که اشعاری در مرثیه اشخاص از او باقی است. 2-مهاجرت گروهی که بر اساس تصمیمات سیاسی انجام می شود . آرالیا araliya : نام عمومی گروهی از گیاهان علفی، درختی، و درختچه ای که بعضی از آنها زینتیاند. نکته قابل توجه آن است که رودکی در بعضی از تغزل های خود رگه هایی از جهان بینی خود را گنجانده است توصیف نیز از جمله مهمترین مضامین شعر رودکی است مضامین خمری نیز در شعر رودکی جایگاه خاصی دارند. رودکى نزد همه شاعران و ادبیان معاصر خود در خراسان و ماوراءالنهر به عظمت مقام شاعرى شناخته و توصیف شده است.

کسایی مروزی که یکی از شاعران شیعه مذهب و معاصر رودکی است. شعری که حلّههای آن تنیده از دل و بافته از جان شاعران است و چونان پرنیان هفترنگ و پرند نیلگون در طول تاریخ ادب فارسی جلوه کرده است. رودکی در اکثر قالب های رایج در ادب فارسی شعر و سرود و اشعار زیبایی از او به یادگار مانده است. بعد از او بسیارى از شاعران بزرگ مانند دقیقى و کسائى و فردوسى و فرخى و عنصرى و رشیدى سمرقندى و نظامى عروضى و جز آنان او را به بزرگى مرتبت ستوده و بسا که از او با عنوان “استاد شاعران” و “سلطان شاعران” یاد کرده اند.

این دریاچه بهخاطر شباهت نقشه آن با نقشه ایران و برای زنده نگه­ داشتن یاد و خاطره شهیدان، با نام دریاچه شهدای خلیج فارس نیز شناخته می­شود. میراث طبیعی ملی ایران محدودههای جغرافیایی طبیعی و مناطق خاصی از کشور است که به علت کیفیت ویژهٔ فیزیکی و زیستشناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطههای طبیعی – تاریخی، پدیدهها و نمونههای ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاههای آنها تعیین و تحت حفاظت و بهرهبرداری پایدار قرار میگیرند. حدوداً یکسوم مساحت جزیرهی تاسمانی را پارکهای ملی و یا میراث جهانی تحت محافظت پر کرده است. در حال حاضر 70 درصد اجزای قطارهای مترو از خارج وارد می شود و ما داریم برنامه ریزی می کنیم تا 85 درصد را داخلی کنیم که قیمت تمام شده با این مسأله بسیار کاهش می یابد و 25 تا 30 درصد با تولید قطار ملی و داخلی سازی صرفه جویی ارزی صورت می گیرد.

یعنی کسی که رود می نوازد. این رود در نهایت پس از عبور از کورا راه خود را به دریای خزر باز میکند. پس از خلع نصر سامانی، عده ای در پی آزار و اذیت رودکی و سایر اسماعیلیان برآمدند، رودکی از دربار طرد شد و در فقر درگذشت. عده ای می گویند چون رودکی (رود) می نواخت به او رودکی می گفتند. قلعه دیگری سمت چپ جاده ما بود که آن را کودنام گفتند. زیرا اگر رودکی رود نواز بود می بایست او را (رودی) می گفتند. اما برخی دیگران این نظر را نپذیرفتند و بر این عقیده اند که چون در روستای رودک به دنیا آمد نام او را رودکی گذاشتند.

نام او عبدالله جعفر بن محمد رودکی است که در روستای بنجُ یکی از روستاهای رودک، از سمرقند به دنیا آمد. او آثار بسیاری را خلق نمود که متاسفانه جز پاره ای از آنها بدستمان نرسیده است. وزیر نیرو در حاشیه هیات در رابطه با “بهرهبرداری از سد خدا آفرین” گفت: یکی از پروژههای بزرگ در رودخانه های مرزی که از حدود بیست سال گذشته عملیات اجرایی آن آغاز شد، سد خداآفرین بر روی رودخانه مرزی ارس است که سد مهمی است و حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب را در طول سال تنظیم میکند و اراضی قابل توجهی در پایین دست این سد مشروب میشوند که قبل از احداث سد حدود ۷۵ هزار هکتار بوده و الان که سد احداث شده حدود ۴۲ هزار هکتار دیگر نیز مشروب خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید