ساوه – ویکیسفر

علائم سندروم روده تحریک پذیر را بشناسید. 40- تعریف آلودگی دریاها و پیامدهای آن را بنویسید. در هزاره نخست پیش از میلاد این دریاچه نیز شروع به خشک شدن کردهاست و از همدان به ساوه و کمتر از آن عقب رفته است. در پی بارشهای بهاری، مساحت قابل توجهی از دریاچه حوض سلطان این روزها زیر آب رفته است، این دریاچه که به دریاچه ساوه قم نیز معروف است، به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومترمربع در جنوب رشتهکوههای البرز قرار دارد. برخی با توجه به نام ساوه که به آن دادهاند، آن دریاچه را به حوض سلطان منتسب کردهاند، از جمله ” گوبینو” و ” دیولافوآ ” در سفرنامههای خود مینویسند احتمالاً این دریاچه ممکن است بخشی از دریای بزرگ ساوه بوده باشد که در روز تولد پیغمبر (ص) خشک شده و این نشانهای از ظهور پیغمبر اسلام بودهاست.

اما از نظر زمینشناسی، کویر مرکزی ایران و کویر لوت در دورههای پیشین زمینشناسی زیر دریای بزرگی بودهاند، که دریاچه آرال و دریای کاسپین (مازندران) نیز بخشی از آن بودهاند، به تدریج با دگرگون شدن شکل پوسته آسیا و فشار پوسته اقیانوس هند به پوسته آسیا، این بخشها بلندتر شده و رشته کوههای ایجاد شده بخشهایی از دریای تتیس را از آن جدا کردهاند، این بخشها هر چند بسیار وسیع بودهاند اما به تدریج شروع به خشک شدن کردهاند، علت این موضوع کمبود بارش در این مناطق و همچنین تبخیر بسیار بالای منطقه مدار رأسالسرطان بودهاست.

نظام تفکیک قوا بر ساختار سیاسی ایران حاکم است و این ساختار از سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه تشکیل شده است. ریاست قوه مجریه بر عهده رئیس جمهور است که هر چهار سال یک بار از طریق مراجعه مستقیم به آرای عمومی انتخاب می گردد. دژ ساسانی یا نیایشگاه آناهید، قلعه دختر یا قیز قلعه یادگار تمدن ساسانیان است که بر فراز ارتفاعات مشرف بر دریاچه ساوه، قرار دارد.

غمگین شده است ساوه که دریاچهاش نماند مردود گشت و مردم او تشنه از ظمی» (8) رکن الدین دعویدار قمی، شاعر سده ششم و هفتم هجری، نیز درباره خشک شدن دریاچه ساوه چنین سروده است: از نورب بتی چون که جهان آرا شد دریا که به ساوه بود ناپیدا شد امروز هم از حضور فرزند نبی دیدم که دگر باره همان دریا شد (9) سلمان ساوجی(م 778 ق)در این بیت به این واقعه تلمیح کرده است: ساوه شهری بودبل بحری پر از گوهر که بود اصل او از معجز مولود احمد یادگار (10) ادیب الممالک فراهانی، سید محمد صادق قائم مقامی، متخلص به«امیری»(1277-1336 ه.

دریاچه حوض سلطان بعد از اسلام تا حدود سده ۱۹ میلادی دورههای خشک و مرطوب فراوان دیده و برحسب تغییرات مجرای رود مسیله یا رود شور به صورت دریاچه، باتلاق وکویر در آمده است. بنا به نخستین گزارشهای مورخین پس از اسلام اثری از دریاچه ساوه وجود نداشتهاست یا بسیار ناچیز و شورهزار بودهاست و این نشان میدهد که در تداوم خشک شدن تدریجی دریاچه در سده ششم و هفتم میلادی تراز آب به حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری رسیده بودهاست که تقریباً ۱۰٪ دریاچه در هزاره پیشین است. یعنی چیزی حدود تراز ۱۲۰۰ متری؛ اما در دوران هخامنشی و ساسانی از نوشتهها و شواهد چنین بر میآید که دریاچه در نزدیکی شهر ساوه و ورامین بودهاست یعنی در تراز ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ متری بالای آبهای آزاد.

بناهایی تاریخی از دوران پیش از اسلام در منطقه وجود دارد که نشان میدهد در محدودهای که فرض میشود دریاچه قرار داشتهاست بنایی با بیش از هزار سال قدمت یافت نمیشود در حالی که در پیرامون دریاچه بناهایی با بیش از هزار و پانصد سال قدمت فراوان هستند. بمجکت بر پایه بررسی نقشههای اسلامی دوران گذشته، به ارگ گفته میشده است . و طلا در موته و کردستان موجود است .گوگرد در سمنان و نواحی خلیج فارس. مانند: ماهی آزاد‚ ماهی سفید‚ کولی‚ سوف و ماهی خاویار.صید ماهیهای گوناگون خلیج فارس در این اواخر اهمیت پیدا کردهاست. دریاچه نمک حوض سلطان در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه خلیج فارس قرار دارد.

معادن آهن در اراک‚ ملایر‚ کرمان‚ یزد‚ اصفهان‚ کاشان‚ دامغان‚سمنان‚ خراسان‚ اطراف تهران‚ آذربایجان‚ گیلان‚ زنجان‚ خراسان وجزایر خلیج فارس می باشد. معادن مس در انارک‚ آذربایجان‚اردستان‚ شاهرود‚ زنجان‚ کرمان و معادن منگنز دررباط کریم‚ نائین‚ اردستان‚ اشتهارد‚ و کرومیت در عباس آباد‚شاهرود‚ سبزوار‚ فریمان‚ رباط سفید‚ کرمان و فارس. رنگ آب آلوده نشده می تواند ناشی از مواد درحال گندیدگی زمین یا نمک های فلزی موجود در طبیعت (آهن و منگنز) باشد.

همچنین هوای مه آلود دریاچه ممرز و جنگل اطراف آن با زمینی که به رنگ زرد و نارنجی درآمده و فرشی از برگهای پاییزی برایتان پهن کرده است، اقامت دلچسبی را بریتان ایجاد میکند. آرم ملی (کلمه الله) با رنگ قرمز در وسط قسمت سفید نقش بسته و عبارت “الله اکبر” با رنگ سفید و خط بنائی 11 مرتبه در طول لبه پایین رنگ سبز و 11 مرتبهدر طول لبه بالای رنگ قرمز، جمعا بیست و دو مرتبه تکرار گردیده است. در سال ۱۲۶۲ ش، دو نیمهٔ دریاچه حوض سلطان به هم متصل شد و تشکیل دریاچهٔ بزرگی را داد.

دریاچه نمک حوض سلطان در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم قرار دارد و از جمله مهمترین دریاچههای بخش مرکزی ایران به شمار میرود. در هنگام مرگ نمی رقصند ( / رقص مرگ : اضافه استعاری / مراعات نظیر : آب ، سند ، موج / استعاره : امواج گران ، استعاره از حملۀ مغولان / استعاره : کوه از پی کوه،استعاره از کشته شدگان سپاهیان ایران که به صورت پشته و انبوه در خاک می افتادند و گویی کوه ها جا به جا میشدند . دور تا دور این دریاچه را پوشش گیاهی انبوه و زیبایی فرا گرفته که تا پای کوههای مرتفع این منطقه ادامه دارد و به همین سبب، کوهها از پوشش گیاهی و همچنین دریاچه محافظت میکنند.

با این عمل در اصل، بیماران تنها ۲۰ % چربی را که مصرف میکنند جذب میکنند. برخلاف آنچه همه تصور میکنند که این دریاچه مصنوعی و ساخته دست مهندسان است، قبلاً در این بخش، اراضی بسیار گودی وجود داشت که شاخهای از رودخانه کن جدا شده و به رودخانه لتمال کن که در مرز منطقه ۵ و ۲۲ قرار داشت، ریخته میشد، اما این رود همیشه جریان نداشت و در بهار، که رودخانه پر آب بود، شاخهای ایجاد میکرد و در زمینهای کشاورزی روان بود.

ق، با تخریب سدی که در برابر مسیله رود قرار داشت، دریاچه هر روز کوچکتر شد. این رود از کنار شهر فراه می گذرد. کوه خاکسفید، کوه مالمند و سیاه کوه بعنوان عمده ترین برجستگی های فراه و ریگستان تگ، دشت بابوس و دشت بکواه بحیث ساحات هموار و صحرایی آن شناخته شده است. عمده ترین منابع معدنی ایران معادن نفت و گاز است که قسمت اعظم آن از مسجدسلیمان‚ لالی‚ هفتگل‚ نفت سفید‚ آغاجاری‚گچساران‚ اهواز‚ بندرعباس‚ بینک‚ منه‚ پازنان‚ نفتشاه‚ سراجه و منطقه پارس جنوبی استخراج میشود . مجسمه ای که از امیرکبیر در این پارک وجود دارد، اثری است که ابوالحسن صدیقی (مجسمه ساز معروف ایرانی و شاگرد کمالالملک) در سال ۱۳۵۶ در کارگاهش در ایتالیا ساخت اما بعد از انقلاب بدلیل مسائل پیش پا افتاده به ایران منتقل نشد و در سال ۱۳۸۹ این اتفاق افتاد.

چگونه به پارک ارم تهران برویم؟ این دریاچه در مرکز حوزه آبخیز قرار داشته و رودهای فراوانی از جمله جاجرود، رودخانه کرج، مسیل رودهای تهران و شمیران از شمال، قم رود از جنوب و رودخانه ساوه (امروزه معروف به قره چای) از غرب به آن میریخته است، هر چند این رودها هنوز وجود دارند ولی کم ابی آنها و میزان تبخیر بالای منطقه به تدریج دریاچه را از میان برده است و تنها دریاچه کوچکی از نمک نزدیک ازادراه تهران قم از آن باقیماندهاست. بیشتر شهرهای بزرگ پیش از اسلام این منطقه پیرامون این دریاچه شکل گرفته بودهاند، کشتیهای کوچک نیز در این دریاچه به ویژه میان ساوه و ورامین که دو شهر مهم بودهاند، رفتوآمد میکردهاند از این جهت برای راهنمایی آنها میلهای راهنما (چیزی شبیه فانوس دریایی) ساخته شده بود که برخی از آنها هنوز هم موجود است و بر اساس آنها مسیر فرضی حرکت کشتیها بدست آمده است، این میلهای راهنما به ترتیب عبارتند از میل تپه گبری، میل ورامین، میل چشمه شور در کنار آزاد راه تهران-قم، میل دژ زاویه و میل ساوه.

امروزه دریاچه نمک مرکزی کویر باقیمانده دریاچه پیش از تاریخ و دریاچه نمک حوض سلطان باقیمانده دریاچه ساوه پنداشته میشود که به وضوح جدا بودن حوزه آبخیز دو منطقه را با جمع شدن نمک در مرکز حوزه آبخیز نشان میدهد. این امر موجب خشکی باتلاقهای اطراف دریاچه و مانع ورود آب به دریاچه حوض سلطان شدهاست. برای آباد کردن زمینهای زراعتی ساوه هم سد ساوه را تعمیر و مانع هدر رفتن آب شدند. سد ساوه یکی از محبوب ترین گردشگاه های مردم محلی است.

رهبر عالی ترین مقام کشور است و به صورت غیر مستقیم از طریق رای عمومی انتخاب می گردد. بهتر است پیش از سفر به صورت آنلاین اقامتگاه خود را انتخاب و رزرو کرده و از بابت اقامت خیال خود را راحت کنید. ساوه سالهاست که شاهد این اشتباه است، اشتباهی که بهتر است نام آنرا سودجویی یا حتی عوامفریبی گذاشت. در هزاره بیستم تا دهم پیش از میلاد تقریباً چیزی از دریاچه فلات مرکزی ایران که از جنوب دشت کویر پیرامون باتلاق جازموریان تا بجنورد و دامغان در شمال خراسان و میبد، اصفهان و همدان در غرب گسترده شده بود نمانده بود، به جز حوضچههای چند صد هکتاری که در نقاط گودتر باقی بودهاست و دریاچهای در غرب منطقه که بعدها به دریاچه ساوه مشهور شدهاست و به دلیل وجود رودهای پر آب که به آن آب کافی میرساندهاند و آب و هوای معتدل تر باقی ماندهاست.

در دامنه های شمالی البرز تا ارتفاع 1800 متر درختان گردو‚بلوط‚ افرا‚ روش‚ زبان گنجشک‚ نارون‚ سرو‚ لالکی‚ شمشاد‚ و کرتوجود دارشته، بهترین مناطق جنگلی ایران در این ناحیه میباشد. در خراسان، لرستان‚ کردستان‚ کرمانشاهان‚ کهکیلویه فارس‚ کوههای بختیاری و کرمان نیز مناطق جنگلی وجوددارد. کوه های اطراف این مجموعه نیز می تواند جایی برای گشت و گذار باشد. این دستگاه که بلندترین وسیله بازی در این مجموعه است در بخش لونای دوم قرار دارد. در حقیقت دریاچه حوض سلطان شامل دوچالهٔ جدا از هم به نام ” حوض سلطان ” و ” حوض مره ” است که مجموعه آن بیشتر به نام حوض سلطان معروف شده و کمتر از حوض مره یاد میشود.

دیدگاهتان را بنویسید