رودخانه ارس در پیچ و خم انقراض – قدس آنلاین

ارس یک رود دایمی و رودخانه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان می باشد. در همان دوران هیئترئیسه فراکسیون محیطزیست مجلس نیز با اعلام این خبر مبنی بر آلوده شدن آب رودخانه مرزی ارس که در مرز کشورهای ایران، آذربایجان و ارمنستان جریان دارد، در مورد آثار ناشی از این آلودگی هشدار داده بود؛ صحبت از ورود پسابهای صنعتی کارخانههای آلومینیوم و مس ارمنستان و نیز پساب حاوی رادیواکتیو نیروگاه اتمی «متسامور» ارمنستان بهعنوان خطرناکترین نیروگاه اتمی جهان بود.

وی ادامه میدهد: اکنون ماهیهای رود ارس به دلیل ورود این آلایندگیهای صنعتی سنگین در حال انقراض بوده و اگر آماری در این رابطه تهیه شود، متوجه کاهش شدید گونههای جانوری در بستر رودخانه خواهیم شد. حمید قاسمی در این رابطه گفت: هرچند ورود فاضلاب صنعتی از کشور ارمنستان به رودخانه ارس بهطور کامل متوقف نشده ولی مرگ مقطعی ماهیان رودخانه ارس در یک محدود مکانی و زمانی محدود ارتباطی به فاضلاب صنعتی این کشور ندارد. رود ارس از زمان قديم يعنى موقعى كه سلاطين حدبياماد اقتدار داشتند تاكنون به همين نام مشهور است اين رودخانه بزرگ از جبال قارس (قارص) و ارزروم سرچشمه گرفته و پس از عبور از ارمنستان با رود كور يكى شده و به بحر خزر مى ريزد.

اين رود از كوههاى مرتفع دوست آشنا (دوستشا) به ارتفاع 2255 متر شاهسون به ارتفاع 2050 متر و كوههاى اروج به ارتفاع تقريبى 1276 متر و كوه قره چى معدن(قره چىلر) سرچشمه گرفته و در نزديكى روستاى قولان كه به قولان چاى در محل معروفيت مى يابد به رودخانه ارس مى ريزد. اين رودخانه از منطقه مزبور عبور كرده و به درياى كاسپين(خزر) مى ريزد. من فقط براى عبور آدمها و محصولات خود از آن استفاده كردم. ارگ نوده از جمله آبدات تاریخی است در غرب ولایت فراه، تقریباً(۱۷) کیلومتر از شهر فراه فاصله دارد که بطور خامه بناء گردیده است.

از جمله مهمترین استانهای این منطقه میتوان به ماردین، شانلی اورفه و غیره اشاره کرد. مسیر دیگری که میتوان از آن تردد نمود و بخاطر مناظر جاده ای اغلب پذیرای گردشگران است تبریز – کلیبر – جلفا میباشد. این تیم تحقیقاتی در ویدئوهای اخیر منتشر شده خود نشان دادند چگونه مجموعه ای از اعصاب بدن که به عنوان سیستم عصبی روده شناخته شده اند کنترل بسیاری از عملکردهای بدن را به عهده دارد. طی سالهای اخیر از طریق دو کانال زهکش، تنها پساب آلوده زمینهای کشاورزی بالادست وارد دریاچههای مذکور میشوند و از سوی دیگر یخبندان و ریزش برفهای سنگین به ندرت در منطقه اتفاق میافتد و متوسط بارندگی سالانه در این منطقه حدود 230 میلیمتر است.

قدس: آلودگی رود ارس که منبع شرب اهالی سه شهرستان شمالی استان اردبیل است، به موضوع مهمی در میان مسئولان، مردم و محافل عمومی و رسانه در چند سال اخیر تبدیلشده که البته با مواضع ضدونقیضی نیز همراه است. تالاب های طشک و بختگان نقش بسیار مهمی را پیش از خشکی در بقای تنوع ژنتیکی و اکولوژیکی کشور ایفا می کردند و به همین دلیل این دو تالاب در فهرست تالاب های بینالمللی کشور قرار گرفتهاند. که همگی در حفظ بومساختار و محیط زیست نقش بسیار ارزندهای داشتنند. نشست هماهنگی احیای تالاب بختگان با حضور نمایندگان جهاد کشاورزی، محیط زیست، دانشگاه شیراز و فرمانداران شهرستان های استهبان، نی ریز، خرامه، ارسنجان، اقلید، آباده، مرودشت و شیراز برگزار شد.

حسین صالح جهرمی در این نشست با تاکید بر اینکه چاه هایی که دستخوش بحران شده اند باید پالایش شود به سخنان وزیر نیرو و شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته طشک و بختگان اشاره کرد و دستاورد سفر معاون اول رییس جمهور به استان را تشکیل شورای عالی آب با محوریت بحران آب فارس دانست. ابراهیمی تشکیل ستاد ساماندهی و یکپارچه سازی مدیریت بهره برداری از منابع آب حوضه و احیای تالاب را یکی از راهکارهای پیشنهادی دانست و در این راه توسعه مشارکت ذی نفعان و همسو کردن آنها را ضروری برشمرد. کافر قلعه(کک و کهزاد)یکی از آبدات تاریخی ولایت فراه بوده که در مدیریت حفظ میراث های فرهنگی ثبت و راجستر گردیده است.

در زمان گذشته شاهان فراه قومی بزرگ و خاندان قدیم بوده و با ملوک سجستان (زرنج) قرابت داشته اند امروز در تشکیلات جدید ملکی کشور جنوب آنرا ولایت نیمروز، شرق آنرا ولایت هلمند و کوهستان های غور، شمال آنرا ولایت هرات و قسماً غور و در غرب حدود آنرا سرحد ایران معین میکند ارتفاع ولایت فراه از سطح بحر 757 متر تخمین شده و بصورت یک منطقه گرم و کم باران ولی دارای دشت های وسیع و زمین ها حاصل خیز است.

وی اضافه کرد: تبدیل مراتع در دامنه های جنوبی بختگان به باغ انجیر، چاه های غیرمجاز در حاشیه جنوبی بختگان و زمین های تحت کشت برنج، توسعه اراضی آبی و تغییر الگوی کشت از دیگر عوامل خشکی این حوضه است. کمبود بارندگی، گرمشدن بیش از حد زمین و تبخیر بیشتر آب دریاچه باعث خشکشدن قسمتهای زیادی از دریاچه شده است. روخانه ارس پس از پیوستن به آرپاچاى؛ مرز مشترک ایران و جمهورى ارمنستان و جمهورى آذربایجان را تا محلى به نام بهرام تپه تشکیل مىدهد و بعد از اینکه حدود 10072 کیلومتر را طی کرد به دریاى خزر مىریزد. سرچشمه اين رودخانه محلى از توده كوهستانى قراچين بنام قليچ و كمچى (كيامكى) مي باشد.

این رود که از روستای عمارت قوچان واقع در کوه های هزار مسجد سرچشمه میگیرد پس از عبور از خراسان رضوی وارد خراسان شمالی شده و در ادامه با گذر از استان گلستان و وارد شدن به خاک ترکمنستان در نهایت به خزر میریزد . سرچشمه آن از قسمتهاى پست نواحى هرزندات است. بانگ جرس صدای بیدار باش برای جا نماندن از کاروان معنوی انسان است . خشک شده است و شاید امیدی به زندگی دوبارهاش نباشد. در اینجا میتوانید از طبیعت و فضای دریاچه چیتگر لذت ببرید و کمی از شلوغی و دغدغههای زندگی شهری فاصله بگیرید. زیباترین زمان برای حضور در دریاچه چیتگر اوایل پاییز و ابتدای دوره فصل سرد است که در این زمان از سال می توانید شاهد حضور پرندگان مهاجر و مرغ های دریایی باشید که به دریاچه چیتگر مهاجرت کرده اند و با پروازهای دست جمعی خود جذابیت و زیبایی این دریاچه را دو چندان کرده اند.

این کلیسا بین قرنهای چهارم تا ششم هجری / دهم تا دوازدهم میلادی ساخته شده .سبک معماری مربوط به دوره های اورارتور ، اشکانی ، یونانی ورومی است که به سبک ارمنی مشهور است .این کلیسا از شاهکار های معماری شمالغرب ایران محسوب میگردد. در نوشته های دوره اسلامی این کلمه بصورت «فراه» و «فره» ضبط شده و ظاهراً نویسندگان اسلامی آنرا با کلمات «فر یا فره» «خره پهلوی خورن اوستایی هم ریشه دانسته اند که فروغ و شکوه معنی دارند» به عقیده محققین، قدیمی ترین شهر و مرکز ولایت، شهر کهنه فراه است.

دیدگاهتان را بنویسید