در کنار جیحون: یک سفر، یک سفرنامه – خبرآنلاین

در بستر رودخانه ارس 805 جزیره كوچك و بزرگ خالی از سكنه وجود دارد كه به زبان محلی به آن «شام» میگویند. در بستر رودخانه ارس 805 جزیره ی كوچك و بزرگ خالی از سكنه وجود دارد كه به زبان محلی به آن شام می گویند. این جزیره ها تنها برای چرای حیوانات ساكنان اطراف رودخانه قابل استفاده است. این جزیرهها، تنها برای چرای حیواناتِ ساكنان اطراف رودخانه قابل استفادهاند. با اینکه هنوز امکانات اطراف دریاچه به حد مطلوبی نرسیده اند ولی قایق سواری یکی از گزینه های انتخابی شما خواهد بود. دیدن انواع حیوانات در اطراف این دریاچه توجه خیلی ها را به خود جلب می کند گراز، خرس قهوه ای، اردک ماهی، شغال و شاهین از جمله حیواناتی هستند که در اطراف این دریاچه بسیار دیده می شوند.

در سال های اخیر نیز مجسمه هایی با سبک ها و موضوعات مختلف، در گوشه و کنار پارک نصب شده اند که نمای پارک و همچنین نمای خیابان ولیعصر را برای عابران متفاوت و زیباتر کرده است. برای مثال دریاچه خزر به عنوان باقیمانده اقیانوس بزرگ تتیس در دوران اول زمین شناسی بوجود آمده و تا به امروز نیز باقی مانده است. نزد خاورشناسان ، تورانیان طوایفی بودند در دشتهای روسیه و مستملکات آسیایی روس حالیه ، یا طوایف چادرنشینی که از دریای قفقاز تا رود سیحون (سیردریا) پراکنده بودند.

رود ارس یکی از زیباترین شگفتی ها در دنیا هست در ادامه با سفر ما جراجویانه به رود ارس در مرز ترکیه همراه باشید . راید اسکیت هوایی یکی از هیجانانگیزترین بازی­هایی است که در زندگی خود تجربه می­کنید! بالا رفتن سن باعث می شود که روده شما به طور کاملا طبیعی حرکات خود را آهسته کند و در نتیجه در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به انسداد روده قرار می گیرد . ایرانیها در 30 سال گذشته، چندین بار برای ویران کردن کار بند کمال خان، مزدوران خود را به داخل افغانستان فرستاد(تاکودتای 7 ثور 40 درصد کار بند کمال خان پیش رفته بود)، دروازههای نهر لشکری را که در زرنج جریان داشت، نابود کرد، کرانۀ چپ دریا را برای جاری شدن بیشتر آب به این سمت چند بار بلدوزر کاری کرد، یکبار به وسیلۀ یکی از مزدوران جنگسالار خود در نیمروز با “بلدوزر” تا نزدیک “چاربرجک” سدهای را که به طور طبیعی در دریا به وجود آمده بود را صافکاری کرد و به این صورت تمام آن دریا را به خود برد.

۲ـ نهر ماجان که به سمت شرق میرفت ۳ ـ زرق یا الرزیق و ۴ ـ نهر اسعدی. به گزارش تالاب او تا اینجا 475 کیلومتر بین ایران و همسایگان شمالیش مرزداری کرده هست و حالا وقتش هست که خاک ایران را ترک کند. از 1072 كیلومتر طول این رود، 410 كیلومتر آن، نوار مرزی بینالمللی را تشكیل میدهد. ارس مهمترین و پرآبترین رودخانه شمالی ایران در منطقه آذربایجان است كه از غرب جلفا تا اصلاندوز مغان (استان اردبیل) در طول نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان جریان دارد.

در سال 1347 در طرحی جامع ساخت دریاچه ای در غرب تهران پیش بینی شد، ولی به دلیل محدودیت هایی که وجود داشت تا سال ها این طرح بدون اجرا ساکن ماند. حجم آب دریاچه 1350 میلیون مترمكعب و قدرت نیروگاههای نصب شده 44 هزار كیلووات است كه به تساوی میان دولتهای ایران و جمهوری آذربایجان تقسیم میشود. ایران و آذربایجان به یکدیگر می رسوند، سرشاخه دیگری به آن اضافه میشود. وسعت این دریاچه حدود ۸۰ هکتار و بیشترین عمق آن ۱۲ متر می باشد. پریشان یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین خاور میانه محسوب می شود، که دور تا دور آن توسط کوه ها محصور شده است.

قزاقستان نیز برای نجات بخش شمالی دریاچه که جزو خاک این کشور محسوب میشود، وارد عمل شد. دریاچه پریشان از جنوب تنها حدود ۵۰۰ متر با کوه فاصله دارد. کوه نوا در 43 کیلومتری شمال غربی اسلامآباد غرب واقع شده و 2482 متر ارتفاع دارد. بنای این امامزاده در حاشیه روستای باشتین، در 40 کیلومتری غرب سبزوار، واقع شده است. داراب از شهرهای قدیمی استان فارس است که قبل از اسلام «دارابگرد» نام داشت و خرابههای آن در پنج کیلومتری جنوب شهر داراب فعلی قرار دارد.

قوبول درهسی در یک کیلومتری غرب قریه چناب از توابع هوراند (دو کیلومتری جاده اهر – کلیبر) پشت کوه سنگی مرتفعی واقع شده است، در مقابل آن، کوه هشتسر قرار دارد که به روایتی مسکن اصلی بابک خرمدین بوده است. و بین دو کشور ایران و آذربایجان واقع شده است. این روستا که در دل کوههای بلند آذربایجان شرقی قرار گرفته بکر و دست نخوردهترین روستای این منطقه میباشد. اینجا «زنگنه» هست و ارس از اینجا به بعد یکی از وظایف اصلیش تعیین حد و مرز ایران با دو کشور همسایه اش آذربایجان و ارمنستان میشود. حسینی صدر همچنین از کشور ارمنستان که مسبب آلودگی رودخانه ارس و تا حدودی دریای خزر است خواسته بود تا در این خصوص مسئولیت پذیر باشد.

بیماریهای التهابی روده، به خصوص کولیت اولسراتیو، خطر ابتلا به سرطان رودهی بزرگ را افزایش میدهند. حدود و ثغور دو کشور را تعیین میکند. استان مرکزی نقش ارتباطی بسیار مهمی با نقاط جنوبی کشور دارد و در همین رهگذر کاروانسراها و پلهای قدیمی متعددی در گذشته احداث شده است که امروزه به دلیل از رونق افتادن شبکه دسترسی قدیمی و یا بر اثر عوامل جوی و دخالتهای انسانی از بین رفتهاند و بقایایی از آنها باقی مانده است. بر اساس معاهده سال ۱۳۵۱ شمسی تقسیم آب رودخانه هیرمند، افغانستان باید از آب این رودخانه در هر ثانیه معادل ۲۴ متر مکعب آب به ایران بدهد اما این کشور در ۲ دهه گذشته از اجرای این معاهده سرباز زده و با ایجاد سدهای فراوان بر روی این رودخانه، تمام آب آن را به کنترل خود درآورده است.

مراسم غسل تعمید بدینترتیب است : کشیش آبی را که در جام مقدس است و قبلاً ادعیه و اورادی چند بر آن خوانده شده، بر روی نوزاد میپاشد. علت آبی بودن این رود وجود مقادیر آتشفشانی در سر راه این رود است. در این نوشتار سعی داریم به سه حوضه پر تنش آبی در غرب آسیا و شمال آفریقا یعنی، دجله و فرات، رود اردن و رود نیل بپردازیم و رفتار دولتها در قبال کسب سهم بیشتری از آب به عنوان عنصر حیاتی را بررسی کنیم. مصالح اولیه و اصلی بنا، خشت بوده است؛ لیکن در سالهای اخیر کلاً این مصالح را تغییر داده و بنا را با آجر و سیمان بازسازی کردهاند.

چینیان از آن با نامهای کوئی ـ شویی، وو ـ هو، پوـ تسو (اشپولر، ص 232) و نیز آمو ـ مو ـ لین یا آموُموران (موُران یا مولین در مغولی به معنای رود است؛ برتشنایدر، ج 1، ص 85 و پانویس 213) یاد کردهاند. اقلیم مناسب این رود، به زیستگاهی برای گونه های نادر حیوانات، گیاهان و پرندگان نیز بدل گشته است. دولت ازبکستان اعلام کرده از هرگونه طرح برای احیای این دریاچه حمایت می کند. در خشک شدن آب دریاچه ارومیه موارد متعددی دخیل هستند که از میان آنها میتوان به خشکسالی، احداث بزرگراه به روی دریاچه، کاهش بارندگی برف و باران در سالهای اخیر و استفاده بیرویه از منابع حوضه آبریز دریاچه اشاره کرد.

که از معروفترین آنها می توان به پل بیله سوار مغان، پل چوبی، پل مور دوز، پل راه آهن جلفا، پل اصلاندوز و پل مواصلاتی پلدشت نام برد. روده بزرگ محل رشد باکتریهای فراوانی است که به صورت فلور نرمال روده زندگی میکنند و بخش عمده گاز مدفوع، حاصل فعالیت آنها است. این پل در کنار یک پل پهن و تازهساز که رفت و آمد مسافران تبریز – اردبیل از روی آن صورت میگیرد، واقع شده است. روده بزرگ (Large Intestine) قسمت آخر دستگاه گوارش است و جذب آب و الکترولیت ها در آن صورت می گیرد.

رودخانه ارس یا به زبان مردم آذربایجان، آراز، مهمترین رودخانه مرزی ایران است که از کوههای اغری داغی در ترکیه سرچشمه می گیرد و پس از طی صدها کیلومتر به دریای خزر می ریزد. به جز آن هایی که نان شان را در بازارچه مرزی جست و جو می کنند، کسب و کار مردم این منطقه بیشتر دامداری و کشاورزی است. را تجربه کرده است. لازم به ذکر است که «چشمه مرغاب» در اختیار شهرداری شهرستان عسگران است. یکی از مهم ترین مزیت های این پاساژ بزرگ این است که هدف گذاری هر طبقه متفاوت است و برنامه های خاصی برای آن تدارک دیده شده است.

پلهای خدا آفرین یا پلهای حسرت یکی از ابتدایی ترین و مهمترین پلهایی میباشد. این دریاچه که بزرگ ترین پهنه آب شیرین سیستان محسوب می شود اکنون به چهار دریاچه مجزا؛ یعنی: دریاچه هامون صابری یا سیستان، دریاچه هامون پوزک ایران، دریاچه هامون هیرمند و دریاچه هامون افغانستان که قسمت کمی از آن در ایران واقع شده است تقسیم می شود. در ادامه به دیگر علل بروز این بیماری اشاره خواهد شد: نورو ویروس: نورو ویروس شایعترین علت اسهال و استفراغ بزرگسالان محسوب میشود که چون بیشتر در طول فصل زمستان منتشر میشود، گاهی اوقات “میکروب استفراغ زمستانی” نیز نامیده میشود.

با سفر به دریاچه اوان فرصت مناسبی برای علاقهمندان به کوهنوردی نیز فراهم میشود. غلظت سدیم در بخش جنوبی دریاچه اندکی بیشتر از غلظت آن در بخش شمالی دریاچه است. رودخانه ارس بسیار سیلابی است و در بیشتر فصلهای سال گلآلود است. در بهار، ارس بسیار پرآب و سیلابی است. پلهای بسیاری روی رود ارس ایجاد شده است. دو سد بزرگ یكی در محل قزل قشلاق ماكو و دیگری سد انحرافی میل – مغان در غرب اصلاندوز روی این رودخانه ساخته شده است و سدی جدید در ناحیه خمارلو از بخش خداآفرین در دست احداث است.

در حال حاضر، بنایی ساده، اما زیبا روی قبر میرزا کوچکخان ساخته شده است. دریاچه سد الغدیر با وسعت ۸۵۰ هکتار، یکی از مناطق گردشگری شهرستان ساوه است اما به جز چند قایق سواری، امکانات دیگری از جمله اقامت و پذیرایی در این مکان وجود ندارد. و این به معنی وجود، زنجیرههای غذایی مختلفی از پلانگتونها، تا انواع ماهیها و آبزیان دیگر در این دریاچه میباشد. در گذشته این آب وارد افغانستان می شد و به “گود زره” می ریخت که تا ریگستانهای بلوچستان پاکستان امتداد مییافت. این خبر واکنش گسترده رسانهها و مردم استان سیستان و بلوچستان را در پی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید