دریاچه پریشان، دریاچهای با ویژگیهای خاص

حتی اگر سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یک عامل خطر مهم باشد، اکثریت (80٪) سرطان های روده بزرگ به طور پراکنده در بیمارانی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ ندارند، رخ می دهد. حمید قاسمی در این رابطه گفت: هرچند ورود فاضلاب صنعتی از کشور ارمنستان به رودخانه ارس بهطور کامل متوقف نشده ولی مرگ مقطعی ماهیان رودخانه ارس در یک محدود مکانی و زمانی محدود ارتباطی به فاضلاب صنعتی این کشور ندارد. در واقع خود خوان لاپورتا نیز در پایان مراسم و در پاسخ به این سوال که آیا با لیونل مسی صحبت کرده یا نه، جواب منفی داد.

مهم ترین ویژگی زبان عربی این است که لغت قرآن است و خداوند مهربان آیات کتاب خود را با این لغت بر ما نازل کرده است. میتوانیم برای لحظاتی در عین لذت بردن از مناظر زیبای اطراف، با خود خلوت کنیم و از زندگی پردغدغه و ماشینی خود دور شویم. بنابراین بخش اعظمی از گندمی که مصرف می کنیم را مدیون رود اترک هستیم. بهرحال، این باغدار از انتخابش راضی است؛ چون به نظر وی علاوه براینکه حاصل حلال است، مصرف و زحمت کمی می خواهد و سود خوبی هم دارد و این میوه لذیذ، علاوه بر ولایات دیگر، به پاکستان و ایران نیز صادر میگردد.

این وسیله که به شکل حرف U انگلیسی طراحی شده است، دارای محفظهه­ای دایرهای شکل است که شما به همراه افراد دیگر، دور تا دور مینشینید و پس از بستن کمربند و حفاظ ایمنی، به آرامی به سمت بالای راید اسکیت کشیده میشوید. در سمت راست این میدان تابلوی مسیر الموت وجود دارد. اگر هم به کمپینگ و چادرزدن علاقهای ندارید، میتوانید از هتلهای خوب قزوین یا اقامتگاههای بومی و خانههای روستایی الموت نزدیک دریاچه استفاده کنید. بر روی تابلو سمت راست این میدان، مسیر روستای الموت مشخص شده است. این کشور از سمت شمال با ترکیه، از شرق با عراق، از غرب با لبنان و از جنوب غربی با اسرائیل و از غرب با دریای مدیترانه و از جنوب با اردن و فلسطین همسایه است.

۲۳ کشور زیر عربی را زبان رسمی خود می انگارند؛ در این میان عضویت کشورهای صحرای غربی، فلسطین، جنوب سودان و عراق همواره مورد اعتراض و بحث بوده است. این دریاچه در الموت، بهعنوان یکی از مهمترین و زیباترین جاذبههای گردشگری و جاهای دیدنی قزوین است که هرساله مشتاقان به طبیعت و زیباییهایش را به خود جذب میکند. حتی در دل پایتخت شلوغ و پر از دود و ماشین، جاذبههای طبیعی و مصنوعی فراوانی پیدا میشود. دریاچه اوان که در 75 کیلومتری قزوین قرار دارد،یکی از معروفترین و زیباترین جاذبههای طبیعی گردشگری ایران است. شهرستان : از به هم پیوستن چند بخش ( با توجه به موقعیت های سیاسی – اجتماعی – فرهنگی – طبیعی) توسط فرماندار اداره می شود .

ولی ظاهراً از نادر مواردی که نوآوری داشته ایم، همین نامگذاری نبوغ آمیز است که بر خلاف رسم تمام جهانیان، نام آشنا و خودی «قزوین» را حذف کرده ایم و برای نشان دادن خردورزی عمیق و مهرورزی و تساهل بیش از حد خود، نام دشمنانی را که قرنهاست به تاریخ پیوسته اند، سخاوتمندانه بر روی این دریای عظیم نهاده ایم، هر چند که هیچ کشور دیگر دنیا هم آن را نپذیرد!

بنابراین مقصدی مناسب برای تور یک روزه یا چند روزه طبیعتگردی محسوب میشود. راه رسیدن به اوان پیچدرپیچ و خاکی است ولی زیبایی آسمان و مناظر اطراف، تمام این ناخوشایندیها را از بین میبرد؛ گویی به شما مژده بهشت اوان را میدهد که در یک قدمی شماست. مؤثرترين راه پيشگيري از سرطان روده بزرگ، تشخيص زودرس و از بين بردن پوليپ هاي روده بزرگ قبل از بروز سرطان است. اطراف دریاچه تا دامنه ارتفاعات از پوشش گیاهی منحصربهفردی همچون درختان چنار، بید، تبریزی، آلبالو، فندق، گردو، گیلاس و سنجد و گیاهان علفی گون، کنگر و شیرینبیان برخوردار است.

دلیل اصلی ممنوع بودن شنا در این دریاچه، گیاهان و رسوبات کف آن است که حالت لغزندگی به آن داده و شنا را به امری پرخطر تبدیل کرده است. اما شکست فلسطین گردان به نکبت یاد میشود باعث شد که این شهر از بعد دینی یا ملی فراتر رود و امروز به عنصری مشخص کننده سیاستها و روابط اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی بین کشورها تبدیل گردد و نشانههای مختلفی را بر اساس زاویه نگاه به آن به دست آورد اما تصویر آن در متون دینی همچنان یک عنصر جهت دهنده سرنوشتساز در این رویکردها است و همین عنصر باعث شد که بوبکر المبارکی، پژوهشگر تونسی، به تورات و قرآن بازگردد و تصویر قدس را در این دو کتاب آسمانی را مورد بررسی قرار دهد و به کنکاش در زمینهها و عناصر تشکیل دهنده آن بپردازد.

اما اگر به این پارک رفته باشید، میدانید که این بوستان یک مکان بسیار ایدهآل برای پیک نیک است. این مکان بهقدری زیباست که بعد از دیدن آن از خود میپرسید آیا مکانی از اینجا زیباتر هم وجود دارد! به دلیل زیباییهای بینظیر این منطقه، قطعاً هر فصل جلوه منحصربهفرد خود را دارد؛ ولی معمولاً بهترین زمان سفر به دریاچه رویایی اوان اردیبهشت تا مهر است. چرا که ماهیهای رود ارس 10 گونه است که 6 گونه از این ماهیها نسبت به ماهیهای دیگر بزرگتر است و از مقاومت بیشتری در حین صید برخوردارند به همین دلیل صید این گونهها در بین علاقمندان صیادی و ورزشکاران از اهمیت بسیار بالا و ارزشمندی برخوردار است.

به دلیل زیبایی دریاچه و طبیعت اطرافش، بسیاری از افراد ترجیح میدهند شب در کنار دریاچه چادر بزنند و همانجا بمانند. جمهوری عربی سوریه کشوری در جنوب غرب آسیا و در کنار سواحل شرقی دریای مدیترانه است. اینک باید بپرسم که چرا ما نام دریای خزر را بر آن اطلاق می کنیم می دانیم که خزر ها قومی ساکن ساحل جنوب غربی دریای قزوین بودند که بعد ها تقریباً سراسر ضلع غربی آن را اشغال کردند. البته بعد ها نام های دیگری نظیر دریای خراسان، دریای مازندران، دریای جرجان، دریای طبرستان، دریای دیلم و دریای خزر هم به هنگام ذکر اوضاع و احوال جغرافیایی هر منطقه و متناسب با نام آن منطقه مورد اطلاق می گرفت.

اما باقی ماندن اسامی جغرافیایی آنها و همچنین کاوش هایی که حاکی از تأثیرپذیری آریایی های سکونت یافته در ایران از فرهنگ و تمدن کاسی ها است، دلالت بر این دارد که ظاهراً نظیر هر نوع مهاجرت سیل آسای تاریخی و حتی تهاجم ویرانگر دوران کهن، پس از مدتی جنگ و کشتار و غارت و ویرانی، میان مهاجمان و بومیان نوعی همزیستی غالب و مغلوب برقرار شده و از آن آمیختگی های نژادی و فرهنگی پدید آمده است.

در طبیعت اطراف دریاچه پلنگ، خرس قهوهای، روباه، نوعی سمور به نام “شنگ”، سیاه گوش که یک نوع گربه وحشی است، زاغ و انواع گنجشکسانان، کل و بز کوهی، گراز، شغال، گرگ، انواع عقاب، دلیچه، دال، کبک، فاخته، دارکوب، شاهین، جغد، سبزقبا، قورباغه، لاکپشت و خرچنگ زندگی میکنند. دریاچه اوان که بیشتر به شکل حفره ای است، در تابستان محل مناسبی برای ماهیگیری، شنا و قایق سواری و در زمستان قابلیت انجام ورزش های زمستانی مثل اسکی و اسکیت را دارد. این تفریح، یکی از پرطرفدارترین تفریحات دریاچه اوان، مخصوصا در فصل بهار و تابستان است که میتوانید با پرداخت هزینهای اندک، به مبلغ 20000 تومان، روی این دریاچه زیبا شناور شوید و منظرهای شگفتانگیز و متفاوت از این دریاچه را ببینید که هیچگاه فراموش نخواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید