دریاچه وان ، تفریح در بزرگترین دریاچهی ترکیه

یکی از 4 دریاچه بزرگ جهان که بیش از 68 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد، یعنی دریاچه آرال پس از پروژه انحراف رودخانه ها توسط دولت شوروی خشک شد. برای کمپ کردن در اطراف این دریاچه نیز باید چادر و وسایل کامل کمپ بههمراه داشته باشید. روده بزرگ برای حفظ اسمولالیته یا سطح املاح خون، از دفع و جذب الکترولیتهای (موادی از قبیل سدیم و کلرید، که در محلول بار الکتریکی ایجاد میکنند) کیموس استفاده میکند و این بخش همچنین محلی است برای ذخیره مواد دفعی تا زمانی که برای تخلیه آماده شوند. سیردریا (Syr Darya) یا سیحون نام رودی در آسیای میانه است که از کوهستان تیان شان (Tian Shan) در قرقیزستان سرچشمه میگیرد و مسافتی حدود ۲۲۱۲ کیلومتر را طی میکند و سرانجام به دریاچه آرال (Aral Sea) ختم میشود.

آلوده کردن محیط دریاچه ارواح و مناطق اطراف آن میتواند صدمههایی غیر قابل جبران به اکوسیستم این منطقه وارد کند؛ پس زبالههای خود را در اطراف این دریاچه رها نکنید و به درختان و طبیعت این منطقه آسیب نرسانید.در سفر به دریاچه ارواح با خود چه ببریم؟ این شهر که تاکنون نیز برج و بارو های شکسته و نیمه فروریخته اش میتواند انسان را محو شکوه و جلال روزگاران گذشته اش نماید در متون عهد تیموری و صفوی بنام قلعه داوری یاد شده و عده ای معتقدند که این شهر در عصر فریدون و بامر فریدون پادشاه پیشدادی آریانای باستان بنا گردیده و همانطورکه گفته شد آنرا بنام شهر فریدون یاد میکنند و نام فراه را نیز ماخوذ از نام فریدون میدانند.

مشاهده کامل متن رطوبت حاصله در هوای همان منطقه باقی مانده و باعث ثمردهی درختان انجیر، بادام، رز و زیتون در کوهها میگردید که میتوان به نوعی آن را آبیاری مصنوعی کوهها نامید. همچنین چشمههای فراوان این منطقه که آب آنها با آب ذوب شده از برف کوهها در فصول بهار و تابستان، آبشارهای بیشماری را به وجود آورده است. در فصلهای بهار و تابستان که سطح آب پایینتر است، میتوان درختهایی را که قبلا در این مکان روییده بودن مشاهده کرد که سر از آب بیرون آورده و منظرهای خارق العاده پدید میآورند. سطح آب آن تا 36 متر بالاتر از سطح دریا، و حجم آن نسبت به 1960م تا 75٪ کاهش یافت.

سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی را از راهکارهای مصوب دولت خواند و افزود: در این راهکار باید در مدت پنج سال 40 درصد کاهش مصرف آب از طریق افزایش بهره وری داشته باشیم اما ما در طرحی دیگر با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه های ارومیه و تبریز، برای 20 درصد از حوزه دریاچه طرحی داریم که در مدت دو سال، بهره وری را در این میزان افزایش دهیم. البته هنوز فازهای کلی ساخت این مجموعه به انتها نرسیده، اما از همین حالا هم بوستان چهل بازه، یکی از جاهای بسیار عالی برای گردشگرانی است که به تور مشهد رفتهاند.

پارک ملی بختگان شامل دریاچه طشک و بختگان همراه با اراضی کوهستانی حاشیه آن در سال 1347 طی مصوبه شماره 7 شورای عالی محیطزیست به عنوان منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان قرار گرفت و طی مصوبه شماره 63 مورخ 1354 در سطحی در حدود 327820 هکتار تبدیل به پناهگاه حیاتوحش شد. مخصوصا در فصل بهار که به خاطر هوای بسیار عالی این منطقه، اطراف دریاچه پر میشد از کسانی که قصد داشتن ساعات اوقات فراغت خود را در این مکان بگذرانند. منظره ی بی نظیر این منطقه و بکر بودن جنگل های اطراف آن، همگی باعث شده اند تا دریاچه ارواح نوشهر یا دریاچه ممرز، در فهرست میراث ملی طبیعی ثبت شود.

سدهای بلندی که چنگ در گلویش انداختند، جان دادنش را از دور نگاه کردند، بی آنکه خم به ابرو بیاورند و دلهای سنگیشان بلرزد. شکل 4- توزیع فضایی شهرها در پیرامون دریاچه ارومیه. دریاچه وان از نظر جاذبه طبیعی، یکی از زیباترین جاهای دیدنی وان به حساب میآید؛ اما کلی خوشگذرانی در آن انتظار شما را میکشد. مستوفى در كتاب نزهةالقلوب ، قولان را جزء روستاهاى ديزمار به حساب آورده و كوههاى تغذيه كننده اين رودخانه در منطقه ديزمار غربى قرار دارد.

این رود از میان یک ناحیهی وسیع جنگل و توندرا جریان دارد و بهطور کامل در نواحی شمال غرب کشور قرار گرفته است. در واقع جامعهجهانی تاثیر وسیع مهمترین چالش زیستمحیطی آسیای میانه را به رسمیت شناخته است. با قطار آبی، هیچگونه ضایع شدن حقوق آب و هیچ تاثیر قابل توجهی بر محیطزیست وجود ندارد. در ایالات متحده، رودخانه «کلرادو» با 2300 کیلومتر طول، مهمترین رودخانه جنوب غرب این کشور است که سالهاست با معضل بیآبی دست به گریبان شده و با حوضهای بالغ بر 637000 کیلومترمربع حدودا 6 برابر زایندهرود در طول و 16 برابر آن در حوضه آبریز مقایسه میشود.

یاقوت حموی در معجمالبلدان (همانجا)، سفر خود را از مرو به سمرقند شرح داده است. آیا تاکنون به یکی از کشورهای همسایه سفر کرده اید؟ در این سال آرال یکی از چهار دریاچه بزرگ جهان بود. در ساحل دریاچه ارواح نیز درختان شکسته با ریشههای بیرون زده از خاک دیده میشوند. بسیاری از این جزیرهها در پی کاهش آب دریاچه، به خشکی متصل شدند. به گزارش خبرآنلاین آذربایجانغربی، بنا به آخرین آمارهای منتشره توسط وزارت نیرو، تراز آب دریاچه ارومیه در روز ۲۲ بهمنماه، ۱۲۷۰.۷۱ بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۲ سانتیمتر کاهش یافته با این حال نسبت به نخستین روز سال آبی “یک مهر ۱۴۰۰” تنها ۶ سانتیمتر افزایش یافته است.

از حدود 1960م به بعد، در پی اقدامات حکومت اتحاد شوروی در بهرهگیری از آب رودهای آمودریا و سیردریا برای تبدیل مرتعها یا زمینهای بایر به کشتزارهای آبی در ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان و جاهای دیگر، مقدار آب ورودی این رودها به دریاچۀ آرال کاهش یافت، به طوری که این دو رود بزرگ در دهۀ 1980م، در طول ماههای تابستان، پیش از رسیدن به دریاچه عملاً خشک میشدند. این اخبار به خصوص برای خانم ها نگران کننده است زیرا سرطان روده بزرگ بعد از سرطان سینه و سرطان ریه در حال حاضر سومین عامل مرگ در میان خانم هاست. بدون شک صنایع بزرگ اصفهان از جمله صنایع فولاد این استان حیات خود را مرهون وجود آب هستند؛ آبی که اکنون به غلط بهانه اتهام صنایع در خشکسالی قرار گرفته، حال آنکه این صنایع در کلان، 2 درصد آب را مصرف میکنند اما این برای کشاورزان قابل باور نیست.

ماه آوریل گذشته، سازمان ملل با ابتکار ترکمنستان قطعنامهای را برای پشتیبانی بینالمللی از صندوق نجات دریاچه آرال تصویب کرد. شهر ساحلی آوازه در ترکمنستان میزبان نشست دورهای تامین آینده دریایچه آرال بود. و قاباقلی، مسافتی از مرز بین دو کشور ازبکستان (در کران راست) و ترکمنستان (در کران چپ) را تشکیل میدهد و سپس وارد کشور ازبکستان میشود، جنوب و مغرب آن را آبیاری میکند و با گذشتن از قزل رباط، هزاراسپ، اورگَنج و خوجیلی ، در این کشور ادامه مسیر میدهد.

رود پانارا (Paraná River) رودی در میانهی مرکزی آمریکای جنوبی است که با طولی به اندازهی ۴۸۸۰ کیلومتر از برزیل پاراگوئه و آرژانتین عبور میکند. عکس از وبسایت list25 رود ینیسئی (Yenisei) طولانیترین رودی است که به اقیانوس منجمد شمالی ختم میشود. رود ینیسئی (Yenisei) طولانیترین رودی است که به اقیانوس منجمد شمالی ختم میشود. این رود آسیایی با 5 هزار و 539 کیلومتر طول، از شمال مغولستان سرچشمه میگیرد و با گذر از سیبری در روسیه به اقیانوس منجمد شمالی میریزد. «دیو کرانز» سخنگوی فدراسیون اداره مزرعه کالیفرنیا در پاسخ به این ادعا، شرکت قطار آب را «تاجران تشنگی» نامیده و این طرح را به لحاظ قیمت گران میداند.

این زبان در زبانها و موقعیتهای مختلف به نامهای مختلفی نامیده میشود، ازجمله: ترکی، تورکی، تورکو، آذربایجانی، ترکی آذربایجانی و آذری. این رود در گذر خود سرتاسر کشتزارهای پنبه را در آسیای مرکزی آبیاری میکند. در سال ۱۹۷۶، این بنا تکمیل شده و آب رودخانهی سند در پاکستان را در خود ذخیره میکند. در زمانهایی که مه به بالاترین سطح خود میرسد، تصاویری خارق العاده در این دریاچه خلق میشوند. علاقهمندان به گردشگری و پرندهنگری با حضور در منطقه دریاچه کویجغیز و کنال دالیان در استان توریستی موغلای ترکیه، به مشاهده و عکاسی از نزدیک به 180 گونه پرنده بومی و مهاجر میپردازند.

در این موقع از سال رودخانه کاملا پرآب است و همچنین امکان ماهی گیری نیز وجود دارد. هرچه به ساعتهای میانی روز نزدیکتر شوید، از شدت مه کاسته میشود؛ البته در فصلهای سرد و روزهای ابری، مه گسترده در دریاچه ارواح در طول روز نیز وجود دارد. عکاس و منبع عکس: غلامرضا احمدی از خبرگزاری تسنیمیکی از بهترین تفریحها در اطراف دریاچه ارواح نوشهر، قدم زدن و پیاده روی در جنگلهای زیبا و بکر پیرامون این دریاچه است. علاوه بر موارد ذکر شده، این رودخانه پر آب و پر جوش و خروش و مناظر بدیع اطراف و کناره های آن، یکی از جاذبه های گردشگری مهمی هستند که سالانه گردشگران فراوانی را به شمال غرب ایران می کشاند.

دیدگاهتان را بنویسید