دریاچه هامون و هامون جازموریان

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از ساینس دیلی، در حالی که ارتباط بین قد بلندتر و سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ) قبلاً بررسی شده بود، محققان میگویند که این مطالعات نتایج متناقضی ارائه کردند، معیارهای متناقض قد را نشان دادند و خطر آدنوم ها را که پولیپهای پیش سرطانی روده بزرگ هستند، در بر نداشتند. نتایج این کارگاه آموزشی مصوبه دیگری هم داشت که بر احیای تالابها به عنوان یک مطالبه جدی تاکید میکند.

وی با بیان اینکه اکنون احیای تالابها مطالبه آحاد مردم شده و تصمیمگیران نیز به این آگاهی رسیدند که باید مدیریت منابع آب را جدیتر بگیریم، اظهار داشت: ما در کمربند خشک جهان هستیم و در این موقعیت بودن اقتضائات خود را دارد. نبیالله مرادی با بیان اینکه دریاچه پریشان از سال ۸۶ آبی به خود ندیده و کامل خشک شده است، گفت: در این دریاچه سطح ایست آبی چندین متر از کف تالاب پایینتر رفته و تقریبا همه چشمههای اطراف تالاب خشک شدند؛ اقداماتی برای احیای دریاچه انجام شده اما به دلیل اینکه کمبود مخزن شدید است نتوانسته جوابگو باشد.

اطراف این دریاچه با زمین های سرسبز و دشت های وسیع پوشانده شده است و گشت و گذار در آن، گزینه ای ایده آل برای دوست داران طبیعت می باشد. اتک به زبان ترکی به معنای دشت است. در زبان عرفان باد صبا یا همان نفخه الهی پیوسته در حال انتقال نجواهای عاشقانه عاشق به حضرت معشوق و انتقال بو و عطر معشوق به گل وجود سالک را دارد تا وقتی که این گل کاملاً شکفته شود .رود ارس در اینجا سرزمین یکتایی ست و حافظ با زبان استعاره و عاشقانه از باد صبا درخواست میکند وقتی در آن بارگاه حضور یافت بوسه ی بر خاک آستانش زده و نفس خود را به عطر حضرت معشوق معطر کند .

را از این زبان حذف نمود. احداث جادههای ارتباطی در حاشیه دریاچه پریشان و آتش زدن نیزارهای اطراف دریاچه که خود رطوبت کافی برای زیستن گونههای از پرندگان و لاکپشتها را فراهم میکرد از دیگر عوامل نابودکننده این دریاچه بوده است. به عقیده کارشناسان محیط زیست، در حالی تمامی چشمها به تکمیل و احداث سد نرگس دوختهشده است که به نظر میرسد نوشدارو پس از مرگ سهراب باشد. از اقداماتی که در سالهای اخیر در راستای احیای دریاچه صورت گرفته، احداث سد نرگسی در ۲۰ کیلومتری دریاچه پریشان است. ظهرابی افزود: برای اجرای طرح انتقال آب ازسد نرگسی به تالاب پریشان تفاهم نامهای بین اداره کل محیط زیست استان فارس و آب منطقهای فارس امضا خواهد شد که پنجاه درصد از هزینه انتقال آب از سد نرگسی به تالاب پریشان با اداره کل محیط زیست استان فارس و ۵۰ در صد هم با آب منطقهای خواهد بود.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای احیای تالاب پریشان گفت: مطالعات ارزیابی انتقال آب از سد نرگسی از نظر زیست محیطی انجام گرفته است و این اقدام از نظر علمی عملی است و تاثیر موثری بر محیط زیست دریاچه خواهد گذاشت و آسیبی هم به دریاچه وارد نخواهد کرد. محمد اشرف غنی، رئیسجمهوری افغانستان در ادامه سفرش به ولایت فراه گفته که کار طراحی تفصیلی سد بخشآباد این ولایت به اتمام رسیده و تا هفته آینده قرارداد کانالهای انحرافی این سد در کمیسیون تدارکات ملی نهایی و کار عملی این سد آغاز خواهدشد.

یکی از سد های این رودخانه به نام سد سه دره، بزرگترین نیروگاه برق آبی در جهان است. در منطقه دشت مغان دو پل تاریخی و سد خدا آفرین بر سر راه ارس قرار می گیرند. اما ارس خود را درگیر این مشغولیات نمی کند. از جاذبههای طبیعی شهر جلفا، رود ارس یا آراکس قدیم است. وی میگوید: متأسفانه این دریاچه میزبانی پرندگان مهاجر را به شکل قدیم ندارد. با این حال، داروهایی برای جلوگیری از این عوارض جانبی در دسترس می باشد. بعد از اینکه افراد بسیاری به این دریاچه رفت آمد پیدا کردند در همان سال 1900 هتل بسیار زیبایی را در این مکان ساختند تا گردشگرانی که به دریاچه می روند جایگاهی برای ماندن داشته باشند و چندین روز به راحتی بتوانند در آنجا اقامت داشته باشند.

مرادی با بیان اینکه تالاب بختگان دومین تالاب بزرگ داخلی کشور است، بیان کرد: این تالاب با وسعت ۸۵ هزار هکتاری خود و ۴۱ هزار هکتاری طشک و ۴ هزار هکتاری کمجان در سالهای خوب بهم متصل میشدند و یک اقلیم بسیار خوبی درست میکردند اما اکنون بزرگترین انجیرستان دیم دنیا در استهبان بعد از خشکیدگی تالاب دچار آسیب جدی شده و در ورطه خشکیدگی و از بین رفتن است.

همان طور که در قسمت بالا اشاره کردیم، دریاچه ی هویز نقش بسیار موثری را در صنعت توریسم و گردشگری کشور مجارستان ایفا می نماید و وجود استخرهای آب گرم بسیار در اطراف آن باعث شده است تا سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری برای شنا در این استخرها و بهره مندی از خواص درمانی این آب ها راهی کشور مجارستان گردند. 1968) در توصیف دریاچههای پلوویال دنیا همة چالههای داخلی و بستة ایران را بهمنزلة دریاچة پلوویال معرفی کرده است.

رئیسی می افزاید: در حال حاضر سطح آب زیرزمینی دریاچه حدود ۵ متر زیر سطح آب دریا است که اگر برداشت از آب به همین صورت ادامه یابد میتواند به ۱۰ یا ۱۵ متر هم افزایش یابد. رحیمی همچنین از تلاش جامعه دانشگاهی برای آماده کردن طرح جامع احیای تالابهای استان به دستور رئیس سازمان محیط زیست کشور خبر داده و میگوید: بهبود برخی زیر ساختها و اجرایی شدن برنامههای کلان مدیریتی در سطح استانی و کشوری به احیای تالابها میانجامد.

این تالاب که روزی رطوبتش درختان انجیر، بادام، انگور و زیتون منطقه را سیراب میکرد، این روزها تن خشکیده اش زیر هرم داغ خورشید روزگار میگذراند. دریاچه پریشان از برجستهترین تالابهای استان فارس در دشت ارژن است که در حال حاضر روزگار خوشی را سپری نمیکند. شیرین دره ; سدی در 65 کیلومتری شمال غرب بجنورد است. در این مقاله، سعی کردیم مختصراً یکی از دریاچه های ایران را معرفی کنیم تا گردشگران و طبیعتدوستانی که به دیدن چنین جاذبههایی علاقهمندند با اطلاعات بهتری به آن سفر کنند. اگر می خواهید به شهر کازرون سفر کنید، خرید اینترتی بلیط اتوبوس کازرون از سایت مستر بلیط را به شما پیشنهاد می کنیم تا در هزینه و زمان خود صرفه جویی کرده باشید.

در ادامه برخی از این ویژگی ها را بیان می کنیم. شما می توانید در هنگام قایق سواری در دریاچه چیتگر از بین قایق های پدالی ، شارژی و اتوبوسی یک گزینه را انتخاب کنید. در صورتی که عوارض جانبی شدید باشد، ممکن است دوز دارو کاهش یابد یا یک جلسه درمانی به تعویق بیفتد. دریای سیاه دریای درون شهری با مساحتی در حدود 420 هزار کیلومتر مربع است که در ژرف ترین نقطه خود با 2206 متر می رسد. علاوه بر ترکیه ، سایر کشورهایی که در دریای سیاه مشرف هستند شامل بلغارستان ، رومانی ، روسیه ، اوکراین و گرجستان میباشند و دریای سیاه و دریای مرمره با تنگه بسفر در جنوب غربی بهم وصل شده اند.

فراموش نکنید اگر اطلاعات دیگری در مورد این منطقه دارید آن را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید. معاون فنی محیط زیست استان فارس بیان کرد: اگر کانونهای تولید ما در روستاها معیشتشان تامین نشود ناگزیر به تخلیه هستند که این مهاجرتهای عظیم پیامدهای اجتماعی بسیاری دارد. مرادی تصریح کرد: این حساسیت در مسئولان استانی ایجاد شده و به این نتیجه رسیدند که بختگان باید احیا شود و طی ۲ سال اخیر بخشی از حق آبه بختگان را از درودزن تامین و رهاسازی و کشاورزان نیز همکاری کردند.

افرادی که وارد این شهر می شوند باید بدانند که شهر هویز معروف به داشتن دریاچه ای از آب گرم است که آب و هوای آن بسیار مطبوع می باشد. بوداپست از شهرهایی است که هرانسانی باید درطول زندگی خود آن را ببیند، اما از معماری و زیبایی های این شـــهر که بگذرید و به حومه شهر سفر کنـــید، به دریاچه بالاتون خواهید رسید. عزت اله رئیسی اردکانی استاد دانشگاه شیراز و پدر هیدرولوژی آبهای زیرزمینی در ایران میگوید: در زمانهای گذشته میزان برداشت آب از دریاچه متناسب با میزان بارندگی بود به طور مثال در سال ۱۳۶۰ دو میلیون متر مکعب از آب دریاچه برداشت میشد که متناسب با بارندگی آن زمان بود، اما طی سالیان اخیر برداشت آب از این تالاب با میزان بارش همخوانی ندارد و بیش از ۲۸ میلیون متر مکعب آب برداشت میشود که همین عامل در کنار کشت چند نوبته در خالی شدن سفرههای آب زیرزمینی بسیار موثر بوده است.

این رود در گذشته در دورهای به درياي خزر میریخته بعدها مسیر آن تغییر کرده و با پیوستن به رود سير دريا به درياچه آرال میریزد. همچنين بخش اعظم این دریاچه به دلیل خشک سالی های گذشته خشک شده است. مرادی تهدید امنیت غذایی را از دیگر تبعات خشک شدن دریاچهها دانست و اظهار کرد: در نتیجه خشک شدن تالابها و برداشت بیش از حد از سفرههای زیرزمینی سفرههای آب شور به سمت آب شیرین نفوذ میکنند و کیفیت آب به شدت پایین میآید و کشاورزی و امنیت غذایی هم دچار مشکل میشود. در نهایت از ترکمنستان خارج شده به سمت خوارزم و در نهایت دریاچه آرال میرود.

کشورهای پیرامون دریاچۀ آرال در سالهای اخیر کوشیدهاند تا با اتخاذ سیاستهایی فعالیتهای کشاورزی نواحی جنوبی و شرقی دریاچه را به سوی مصرف کمتر آب سوق دهند تا با جریان بیشتر آب آمودریا و سیردریا به سمت دریاچه، سطح آب آن تثبیت شود. ظهرابی مدیرکل حفاظت محیطزیست فارس بابیان اینکه پس از خشک شدن دریاچه، گیاهان غوطهور آبزی از بین رفته و دیگر اثری از ماهیان، بنتوزها و فیتو پلانکتونها نیز نیست میگوید: از ابتدای دهه نود «شنگ» یا همان «سگ آبی» دیگر در این دریاچه مشاهده نشده ا ست. به عقیده کارشناس محیط زیست فارس چاههای غیرمجاز که در حال حاضر در اطراف دریاچه پریشان برای مصارف کشاورزی زدهشده است، موجب خشک شدن بیشتر این دریاچه شده؛ این در حالی است که آب این چاهها نیز به علت برداشت بیرویه بسیار شور شده است.

دیدگاهتان را بنویسید