دریاچه ارومیه، (1400)+عکس و آدرس و اطلاعات کامل% درناتریپ ✈️

افغانستان پنج رودخانه دارد که این رودخانهها با پنج کشور همسایه اشتراکات آبی دارند، در تمام اینها هم افغانستان نقش بالادستی دارد؛ یعنی منشأ آب افغانستان است و تنها در مورد ایران است که مسئله حقابه مورد مناقشه واقعشده است، درحالیکه آبی که به سمت ایران میآید و میزان آب ورودی به ایران اصلاً قابل قیاس به میزان آبی که به سمت پاکستان میرود نیست، از این منظر باید مسئله حقابه ایران در هیرمند را بیش از اینکه یک مسئله فنی و حقوقی بدانیم باید یک مسئله سیاسی بدانیم و در این مورد هم تنها دولت افغانستان تأثیرگذار نیست، بلکه کشورهایی که بر دولتهای مختلف افغانستان تأثیرگذار بودند و با جمهوری اسلامی ایران زاویه داشتند، سعی کردند از دولت افغانستان با ابزارهایشان برای رقابت با ایران استفاده کنند و این مطلب را نباید ازنظر دور داشت.

سرچشمه این رودخانه کوه های هزار مسجد، بینالود و آلاداغ است. باید اعتراف کنم که همانطور که از نامش پیداست شاید در ابتدای ورود به این مکان احساس کنید که واقعا با یک دریاچه ارواح شیطانی رو به رو هستید! آدرس دریاچه چیتگر سرراست است و در آنجا علاوه بر پارکینگ عمومی، جای پارک زیادی وجود دارد. نام ارس، در زبان ارمنی برگرفته از نام آراست، یکی از قهرمانان اساطیری ارمنستان است. روستای اوشتبین یکی از دهها روستایی است که در حاشیه رود ارس قرار دارد. دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و بزرگترین دریاچه آب شور در خاورمیانه محسوب میشود که عنوان پارک ملی و منطقه حفاظت شده را از آن خود کرده، همچنین به عنوان ذخیرهگاه زیست کره نامش در یونسکو به ثبت رسیده است.

رود ارس منطقه آزاد و به عنوان مرز بین ایران و روسیه شناخته می باشد رود ارس بسیار خروشان و پر آب می باشد یک سد در جلفا قرار دارد که بر روی رود ارس واقع شده است و آب این سد را بسته این سد با کمک کشور روسیه و ایران بنا شده است . شکل 7- کاربری اراضی موجود در شعاع 30 کیلومتری دریاچه ارومیه. پارک جنگلی سی سنگان هم با این دریاچه فاصله زیادی ندارد و میتواند انتخاب جذابی برای گردش و خوشگذرانی در نزدیکی دریاچه ارواح باشد.

درختان کمر شکسته، وجود مه و آب باتلاقی این دریاچه، فضایی وهمآلود در این منطقه ایجاد کردهاند و به همین دلیل این جاذبه طبیعی را با نام یکی از اسرارآمیزترین نقاط دیدنی در شمال ایران میشناسند. درختان ممرز این منطقه بهدلیل قرار داشتن در جوار آب در طول سالیان متوالی پوسیدهاند و دلیل شکستگی درختان از تنه نیز همین است. اسپاسم های روده در قسمت پایین شکم می تواند تنها یک گاز یا نشانه هشدار دهنده از بیماری حاد باشد. دریاچه شورمست دیگر جاذبه گردشگری در ایران است که تنها 200 کیلومتر با تهران فاصله دارد و در نزدیکی شهر پل سفید قرار دارد.

اکنون تنها راهی که با توجه به ظرفیت زیرساختی موجود میتوان متصور بود، استفاده از ظرفیت واگنهای انتقال گازوئیل و مایعات راهآهن برای انتقال آب خلیجفارس به صنعت اصفهان است. در بالادست دریاچههای طشک و بختگان، تالاب کمجان قرار دارد که در حال حاضر کاملاً زهکشی شده و شامل دو کانال آب و زمینهای مرطوب وسیعی است. دشتی هم که در این مکان وجود دارد به دشت «ساواشی» معروف است. به سبب قرارگیری دریاچه در میان انبوه درختان، جلوه آن در پاییز بسیار زیباست اما به دلیل نامناسب بودن مسیر دسترسی، سفر در این فصل احتیاط زیادی را میطلبد.

دریاچه محدودهٔ آبی بزرگی است که به آب های آزاد راهی ندارد (دریاچه بزرگتر از آبگیر است). با قطار آبی، هیچگونه ضایع شدن حقوق آب و هیچ تاثیر قابل توجهی بر محیطزیست وجود ندارد. در کولون بالارو و پایینرو، معمولاً این بافتهای چربی در دو ردیف مشاهده میشوند، در حالی که در کولون افقی یک ردیف از آنها وجود دارد. پس از پیمودن مسافت ۱۵ کیلومتری در جاده خاکی، به تابلوی راهنمای دریاچه ارواح خواهید رسید. با فرا رسیدن شب، تابیدن نور مهتاب بر تن دریاچه و رقصیدن سایه درختان بر سطح آب، باور خواهید کرد که هرآنچه درباره دریاچه ارواح گفته اند، حقیقت دارد.

همانطور که هند نیز در بحران خشکسالی از همین طریق آب را به شهر لاتور در ایالت مهاراشت منتقل کرد. با کاهش سطح آب دریاچه همچنین جمعیت این شهر و گردشگران سواحل دریاچه رفته رفته رو به کاهش گذاشته است. دوچرخه سواری از ورزشها و تفریحهای جذابی است که در محیطی زیبا همچون دریاچه چیتگر لذت فراوانی دارد. رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ عنوان داشت که طبق بررسیهای صورت گرفته در دریاچه ارومیه آرتمیای زنده وجود ندارد. اما آنچه که در اولین نگاه به دریاچه مَمرَز، توجه شما را به خود جلب می کند وجود درختان مرده است.

آب کافی، غذای مناسب و خوراکیهای لازم با توجه بهمدت اقامت خود در این منطقه با خود ببرید. سطح آب آن تا 36 متر بالاتر از سطح دریا، و حجم آن نسبت به 1960م تا 75٪ کاهش یافت. برای تشخیص بیماریهای التهابی روده، پزشک متخصص گوارش، یک شرح حال کامل و دقیق از بیمار میگیرد. در این راهنما میخواهیم تعدادی از بهترین مکان های دنج و ییلاق های اطراف تهران را به شما معرفی کنیم و برای راحتی بیشتر شما سعی کردهایم که آدرس (لوکیشن) دقیق این تفریحگاه ها را به همراه عکسهایشان در این مطلب قرار دهیم. اما چه دردناک و غمانگیز است که فلامینگوهایی که دل به بختگان بسته بودند، در آبان 1398 خورشیدی، در کنار شورهزار بهجا مانده از دریاچهی بختگان یکی یکی جان دادند (گزارش خبرگزاری ایرنا).

شیراز- دریاچه بختگان در استان فارس که دومین دریاچه بزرگ کشور به شمار میآید این روزها پهنهای بیابانی شده است و کارشناسان میگویند با این شرایط امیدی به بهبودی و احیاء نیست. افراد بالای 90 کیلو و باردار حق قایق سواری در دریاچه چیتگر را ندارند. در میان درختان سر به فلک کشیده این منطقه میتوانید از طبیعت بکر و دلپذیر لذت ببرید و تصاویری بهیادماندنی از خود ثبت کنید.

بر اساس نوشتههای «نوجین زیس» تاریخنویس روسی، ایرانیها در قرن دوازده این دریا را با چنین اسمهایی میخواندند. پروژه ساخت آبنمای دبی در دریاچه مصنوعی برج خلیفه همچون دیگر پروژههای بلندپروازانه و شگفتانگیز این شهر، با هدف تحتتأثیر قراردادن جهانیانیان آغاز شد. داود رضا عرب در مصاحبه تلفنی با خبرنگار واحد مرکزی خبر افزود: وضع کلی بارش تا امروز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برابر 155 میلی متر است که سال گذشته در چنین روزی این رقم 90 میلی متر بود که افزایش 72 درصدی را نشان می دهد. هدف اصلی این برنامه کنترل بیشتر مصرف آب دریاچه از طریق استفاده از فناوریهای سبز در آبیاری مزارع است.

دیدگاهتان را بنویسید