دریاچه ارواح نوشهر؛ دریاچه ای زیبا و مرموز

عبور از این رودخانه به خاطر تغییرات فصلی شدید جریان آب و وجود تنداب ها و آبشارها بسیار دشوار است. غالباً برای اجابت مزاج یک فوریت شدید وجود دارد و ممکن است ترشحات مقعدی یا خونریزی وجود داشته باشد. اگر روده ها مایعات را جذب نکنند ، بدن می تواند روزانه چندین لیتر مایع از دست بدهد که می تواند عواقبی مانند کمبود آب بدن ، از بین رفتن الکترولیت ها (یون های پتاسیم و سدیم) و افزایش خطر لخته شدن خون را برای بدن داشته باشد.

از آنجا که بقایای مایع کیم به مدت ۱۲-۲۴ ساعت در روده بزرگ باقی می ماند بیش از ۱.۵ لیتر مایعات که هر روز وارد روده بزرگ می شود ، جذب می شود و کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر آب در مدفوع باقی می ماند و دفع آن را تسهیل می کند. از هر ۵۰۰ میلی لیتر باقیمانده مواد غذایی که هر روز وارد روده بزرگ می شود ، حدود ۱۵۰ میلی لیتر آن به مدفوع تبدیل می شود.

گنجاندن ۲۰-۶۰ گرم فیبر در روز در رژیم غذایی و نوشیدن یک یا دو لیوان مایعات با هر وعده غذایی می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند. پس آب آن از کجا به دست میآید؟ به خاطر پرندگان تالاب و سایر موجوداتی که در اینجا زندگی میکنند، حفاظتگاه حیات وحش به شمار میآید. تالاب یا دریاچه پریشان در بخش ذخیرهگاههای زیست کرده در یونسکو تحت عنوان ذخیره گاه ارژن و پریشان به ثبت رسیده است. دریاچه و تالاب بینالمللی هامون به ترتیب بعد از دریای کاسپین یا خزر و دریاچه ارومیه، سومین دریاچه بزرگ ایران و هفتمین تالاب بینالمللی جهان است و یکی از ذخیرهگاههای زیستکره یونسکو در ایران بهشمار میرود.

این باکتری ها همچنین از روده در برابر باکتری های بالقوه مضر جذب شده از محیط خارجی محافظت می کنند و می توانند برخی از ویتامین های خاص را سنتز کنند. اگر افراد مبتلا به بیماری سلیاک گلوتن بخورند ، سلولهای ایمنی روده (سلولهای T) واسطه های التهابی را آزاد می کنند که باعث صاف شدن پوشش مخاط روده می شود و توانایی هضم و جذب مواد غذایی را مختل می کند. البته این موضوع شامل همه افراد نمیشود؛ زیرا برای بازدید از آبشار لاتون، مسیر سختی در پیش است و باید کفشی آهنی به پا کرد و اراده فولادین داشت.

بیماری کرون در بیشتر افراد مبتلا قبل از ۳۰ سالگی تشخیص داده می شود. روده بزرگ بیشتر آب باقیمانده در مواد غذایی را جذب می کند ، فرایندی که بقایای مایع کیم (chyme) را به مدفوع یا مدفوع نیمه جامد تبدیل می کند. فصل بهار و اوایل پاییز در زمان هایی که بارندگی وجود ندارد. انقباضات ضد پریستالتیک باقیمانده مواد غذایی را به سمت دریچه ایلئوسکال (ileocaecal valve ) باز می گرداند و انتقال را کند می کند و به روده بزرگ زمان بیشتری می دهد تا آب و الکترولیت ها را جذب کند.

این اندام همچنین جایی است که بقایای مواد غذایی و مایعات همراه آن مدفوع را تشکیل می شود. انگره مَئینیو که آکنده از مرگ است در برابر من «پتیاره ای» آفرید: «ماررود» را و زمستان را که آفریدة دیوان است. راست روده حدود ۲۰ سانتی متر از دستگاه GI را تشکیل می دهد. ناحیه روده کور حدود ۶ سانتی متر است و به سمت پایین در آپاندیس گسترش می یابد ، آپاندیس یک کیسه لوله ای پیچ در پیچ حاوی بافت های لنفاوی است تصور می شود که یک عضو اضافی است. این غار نسبتا بکر و ناشناخته، حدود ۷۰ سانتی متر قطر دهانه دارد و داخل آن مسیری ساده و کوتاه به طول ۴ متر وجود دارد.

وجود باقیمانده مواد غذایی در روده بزرگ باعث تحریک انقباضاتی می شود که تقریبا هر ۳۰ دقیقه در این اندام رخ می دهد و هر کدام حدود یک دقیقه طول می کشد. روده بزرگ شامل دو بخش است: بخش اول کولون نامیده میشود که حدود ۱۸۰ سانتیمتر طول دارد. با وجود کاهش میزان آب چشمه مرغاب، همچنان آب بخش کشاورزی شهرستان و آب قنوات دشت را فراهم می کند. ممکن است در مسیر خود با آبشارها روبرو شوید و اگرچه در چندین بخش قابل کشتیرانی است ، اما به دلیل تحریک پذیری آن در بخشهای دیگر ، دشوار است.

در واقع رودخانه سیردریا و آمودریا بیشترین میزان آب دریاچه آرال را تامین میکردند اما به دلیل اقدامات دولت شوروی این شراط تغییر کرد و آرال رو به خشکی رفت . با وجود آب و هوایی که نیل در آن واقع شده است ، چند متری آن کویر ، آبهای حاصلخیز آن باعث می شود که گیاهان در مجاورت نه تنها برای مصارف کشاورزی تکثیر شوند ، بلکه حداکثر میزان آن گیاه پاپیروس است ، بنابراین قبل از کشف کاغذ. مساحت برخی از آنها تنها چند متر مربع است و به قدری کوچکند که در یک حیاط خلوت هم جا می شوند.

برخی از داروها ، عادت های بد غذا خوردن و استفاده بیش از حد از داروهای ملین نیز ممکن است باعث یبوست شود. عادت های مربوط به برنامه غذایی: عادت های برنامه غذایی، نقش بزرگی را در سلامت کلی ما بازی می کند. بااین­وجود، نقش جبرانی این علاقۀ فنّی یا این موضوع که علایق پیش­گفته تنها حوزه ­ای از شخصیّت اوست که به واسطۀ روش مقابله­ ای جنگیدن و تسلیم شدن از بین نرفته است را نفهمیده بودم. شایع ترین باکتریها ، باکتریوئیدها ( bacteroides) هستند که در شروع کولیت ( colitis ) و سرطان روده بزرگ ( colon cancer) نقش دارند.

تقریباً همهکسانی که کودکی خود را در تهران گذراندهاند، با این پارک خاطره دارند. قطر روده کوچک تقریباً 2.5 سانتیمتر اندازهگیری شده، درحالی که قطر روده بزرگ 6 سانتیمتر محاسبه شده است. اعراب تا منتهی الیه اروپا یعنی اسپانیا و جنوب فرانسه پیش رفتند و آثار معماری اش، که متأثر از معماری ایران بود، در همه آن نواحی به چشم می خورد. سرچشمه آن از کوههای مین گول داغ (هزار برکه) ترکیه واقع در جنوب شهر ارزروم است ، محل مذکور که در مرکز تجمع آبهای این کوهها وتشکیل ارس بوده ، بیش از 800 متراز سطح دریا ارتفاع ندارد.

آبشار چلندر: این آبشار در نزدیکی روستای چلندر واقع شده و در پایین دست آن حوضچههایی برای آب تنی در روزهای گرم تابستان وجود دارد. البته از لحاظ تاریخی، راهآهنها آب را در سراسر غرب برای همه موارد از اطفای حریق گرفته تا پر کردن مخازن بخار در ایستگاههای صحرایی دورافتاده حمل میکنند. از رجایی دشت تا دریاچه ۲۰ کیلومتر فاصله است. و اکسوس لغتی است از Uaxsa پارسی باستان که با نام کنونی شاخۀ راست جیحون یعنی رود وخش قابل تطبیق است ( مفتاح، 1376 ، 25). از این جا می توان حدس زد که این شاخه از رود در قدیم درواقع سرچشمۀ اصلی اکسوس تصور می شده است.

دیدگاهتان را بنویسید