جاهای دیدنی شیراز: نقشه، عکس و آدرس دیدنی های شیراز

صنایع دستی، مسقطی، کلوچه شیرازی یا نان برنجی، یوخه، بادام سوخته و حلوای شیرازی و فالوده شیرازی برخی از مهمترین سوغاتیهای این شهر خوش آوازه به شمار میروند که از شیراز میتوانید به شهر خود سوغات ببرید. شیراز، مرکز استان فارس و از زیباترین و کهن ترین شهرهای ایران به شمار می رود که جذابیت های تاریخی و طبیعی زیادی دارد و یکی از مقاصد مشهور در میان گردشگران داخلی و خارجی است.

این شهر دلبر مثل یک کودک شاد در میان کوههای دراک، قلعه بندر، باباکوهی، قره باغ و… به این ترتیب چشیدن طعم آش شولی یزدی کار دشواری به نظر نمیرسد. امکان سفارش نان داغ و چند نوع آش محلی هم در کنار سفارش غذاهای دیگر فراهم است. روستاهایی مثل روستای قلات در ۳۶کیلومتری شمال غرب شیراز، با حفظ بافت سنتی خود و داشتن آبشار معروف قلات، طبیعتی مثالزدنی را برای مسافران فراهم کرده است.

این محله بافت تاریخی و کهن خود را حفظ کرده است. به صورتی که عدۀ بسیاری از گردشگران برنامۀ سفر خود به شهر یزد را طوری تنظیم میکنند که در هنگام برگزاری این مراسم مهمان شهر اصیل و تماشایی یزد باشند. قیمت بلیط هواپیما از تهران تا این شهر از ۶۲۰ هزار تومان شروع میشود و با توجه به ساعت پرواز، زمان پرواز و نوع هواپیما میتواند هزینه بالاتری داشته باشد. هزینه یک شب اقامت در هتلهای شیراز، معمولاً از قیمت ۱۰۰ هزار تومان شروع میشود و با توجه به امکانات و تعداد ستارههای هتل به چند میلیون تومان هم خواهد رسید.

مردم شیراز، فارسی را با لهجه زیبای شیرازی صحبت میکنند. پ.ن: از آنجایی که شهر اصیل و تماشایی یزد همیشه در دوران تاریخ چند آیین را در قلب خود حفظ کرده است و با دیدی باز به مسائل آیینی نگاه کرده است شاید بتوان گفت بار سختگیری دینی و آیینی که شاه اسماعیل صفوی به کار گرفته بود برای این شهر نسبت به سایر نقاط ایران زمین دشوارتر بود. این میدان در قلب خود بنایی تاریخی را پنهان کرده است.

این بهبودی سبب میشود بهرام گور ولایت تازه یافته را مبارک بشمارد و به آن ناحیه علاقهمند شود. مهمترین نکته درباره جانداران اطراف شهر شیراز، وجود انواعی از حیوانات در حال انقراض در طبیعت این منطقه است که گوزن زرد، کاراکال (نوعی گربهسان)، آهو، پلیکان خاکستری و هوبره از جمله آنهاست. همانطور که بارها ذکر کردیم، این شهر مملو از گردشگر بوده و هست و همین امر می طلبد که واحد های اقامتی و هتل های شیراز، در حدی باشند که جوابگوی این حجم از گردشگر باشد. تنوع بالای هتلها، ویلاها و اقامتگاه های بوم گردی شیراز، دست شما را برای انتخاب بهترین اقامتگاه متناسب با بودجه خود، کاملاً باز میگذارد.

شهربازی لونا پارک شیراز انتخابی عالی برای گردشگران کوچک است تا بتوانند همراه خانواده، از سفر خود نهایت لذت را ببرند. از بهترین رستورانهای شیراز هستند که از طعم غذاهای آنها لذت خواهید برد. شیراز شهر غذاهای جذاب است؛ غذاهایی که با طعم شیرین، ترش و دلچسب لذت بسیاری برای شما به همراه دارد؛ بیشک رستورانهای شیراز خاطره فراموش نشدنی برای شما به همراه خواهند داشت. این هتل مکانی مناسب برای اقامتی لوکس و خاطره انگیز بوده که در سال 1389 افتتاح و به بهره برداری رسیده است. کاوشهای باستانشناسی، قدمت این شهر تاریخی را تا ۶۵۰۰ سال پیش نیز تخمین زده است.

برای پاسخ به این سؤال لازم است از قواعد تبعیت کنیم و سال را به چهار فصل آشنا تقسیم کنیم. بله ممکن است همه ما آن دسته از جاذبه های گردشگری شیراز که بسیار مشهور هستند را بشناسیم اما برای پیدا کردن لیست کاملی از جاهای گردشگری شیراز که تمام اطلاعات لازم را به شما میدهند به وقت زیادی نیاز است. جاذبه های گردشگری این شهر، یکی دو تا نیستند.

بازدید از دشت ارژن برای هر گردشگری میتواند جذاب باشد. همانطور که اشاره کردیم شیراز جاهای تفریحی بسیاری دارد که حتما از بازدید آنها شگفتزده خواهید شد. جاهای دیدنی شیراز مثل مردمان مهربان و شوخ و طنازش، چنان از گردشگران دلبری میکنند که خداحافظی با آنها مثل ترک عزیزان دلبند میشود. سعدی شیرازی هم با دو اثر معروف خود با نامهای «گلستان» و «بوستان» پای ادبیات فارسی را به باغ جدیدی از نثر و نظم باز کرد. توجهتان را به این نکته جلب مینمایم که فرآیند ثبت نام بیمه تکمیلی مربوط به قبل از بیماری و یا بارداری میباشد و تمامی بیمه نامههای تکمیلی برای افرادی ارائه میشود که از لحاظ جسمی و روحی در سلامت کامل باشند.

شیراز یا همان مرکز استان فارس، از سمت شمال با شهرستانهای سپیدان و مرودشت، از سوی شرق با شهرستانهای فسا و استهبان، از غرب با کازرون و از سمت جنوب با شهرستانهای جهرم و فیروزآباد همسایه است. اگر دوست دارید دریاچه سرخ رنگ را از نزدیک ببینید، به ۲۰کیلومتری جنوب شرق شیراز بروید. از شکوه پاسارگاد و تخت جمشید تا آرامگاه های دیدنی شاعران بزرگ، همه و همه شیراز را تبدیل به شهری شایسته احترام و بازدید چندین باره کرده اند. این شهر در طول تاریخ بارها اهمیت سیاسی پیدا کرده و بهعنوان پایتخت برگزیده شده است؛ اما بیشترین اهمیت و اعتبار را در دوره زندیه به دست آورده و بسیاری از بناهای باقیمانده در این شهر نیز از همان دوران است.

انوشیروان شهر اصیل و تماشایی یزد را به دخترش مهرنگار میسپارد و مهرنگار نیز از هیچ تلاشی برای آبادانی این شهر عزیز دریغ نمیکند. اگر به دنبال خاصترین جاهای دیدنی شیراز میگردید، پاسارگاد یکی از آنهاست که در این مجله معرفیاش کردهایم. برای رفتن به شیراز طوری برنامه ریزی کنید که جمعه ها یا روز رفت و یا برگشت باشد، چون جمعه ها در شیراز همه جا تعطیل است و مردم کنار خونواده هایشان هستند، در واقع جمعه ها روز خانواده است.در ضمن نقشه یادتان نرود البته شیراز زیاد بزرگ نیست و اگر اسم مکانها را بلد باشید میتوانید با تاکسی یا اتوبوس به راحتی هرمکانی که دوست دارید بروید.بهترین فصل برای رفتن به شیراز بهار و بهترین ماه اردیبهشت است که زیبایی شهر خودش را نشان میدهد.

از جمله این موزه ها هستند. نام قطبالدین شیرازی که در قرن هفتم و هشتم هجری میزیسته و در فلسفه و حکمت سرآمد بوده نیز در فهرست مشاهیر شیرازی قرار دارد؛ اما پرورش بلندآوازههایی همچون افراد نامبرده، محدود به گذشته این شهر نیست. در دهه پنجاه شیراز از نظر وسعت بعد از تبریز، اصفهان، مشهد قرار گرفت. یکی دیگر از پدیده های طبیعی که در اطراف شهر شیراز بسیار دیده میشود، غارهای مختلف است. همچنین گیاهان علفی و بوتهای در طبیعت شیراز بسیار دیده میشوند. سیستم حمل و نقل عمومی شیراز بسیار خوب است؛ بهطوری که نیاز به اتومبیل شخصی اصلا احساس نمیشود؛ مگر برای بازدید از جاهای تفریحی اطراف شیراز.هزینه مترو در شیراز توسط توکن یا کارت پرداخت شهروندی پرداخت میشود.

دیدگاهتان را بنویسید