تالار رودکی یا وحدت؛ مکانی برای اجرای نمایش و کنسرت

آن چه در زندگی شاعر حائز اهمیت است وضعیت بینایی اوست که بسیاری معتقدند که رودکی کور مادر زاد بوده است که این مطلب نمی تواند صحت داشته باشد زیرا که در اشعار این پدر شعر فارسی آن چنان طبیعت وصف شده و رنگ های مختلف به تفکیک آورده شده که از کسانی که چشم داشته باشند هم بعید است، چه برسد به یک شخص نابینا. این گونه اشارات متناقض مایه حیرت خواننده مى شود چنان که باید یا در صحت یکى ازین دو دسته سخنان تردید کرد و یا به این نتیجه رسید که رودکى در قسمتى از زندگانى خود بینا بود و بعد به علتى که بر ما معلوم نیست نابینا شد.

بر اساس تعریف کنوانسیون وین: «معاهده، عبارت است از یک توافق بینالمللی که بین کشورها به صورت کتبی منعقد شده و مشمول حقوق بینالملل باشد، صرف نظر از عنوان خاص آن و اعم از این که در سند واحد یا چند سند مرتبط به هم منعکس شده، باشد.» پس موافقتنامه ۱۳۵۱ رود هلمند معیارهای فوق را دارا است و یک سند دوجانبه بینالمللی میباشد. به نظر من معنى مصراع آن است که سیزده بار شعر او را برشمرده ام و صدهزار بود، لیکن این مصراع را از دیرباز چنین معنى کرده اند که شعر او را شماره کرده ام، به یک میلیون و سیصد هزار بیت برآمده است!

وفات رودکى را سمعانى به سال ۳۲۹ هجرى نوشته و گفته است که او در مولد خود بنج (پنج ده) رودک تاجیکستان درگذشت و همان جا به خاک سپرده شد. اتفاقا یک اشاره تاریخى در این باب وجود دارد که ما را ازین تحیر مى رهاند و آن تصریح محمود بن عمر نجاتى است در کتاب «بساتین الفضلا و ریاحین العقلا فى شرح تاریخ العتبى» که به سال ۷۰۹ هجرى تألیف شده، بر این که رودکى در آخر عمر خود کور شد (و قد سمل فى آخر عمره).

در حال حاضر هیچ درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد. منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: محمد خدابخش)تابستانها بهترین فرصت برای پیکنیک در فضای سبز دریاچه است که برای این منظور نباید زیرانداز خود را روی چمنها پهن کنید. نام او عبدالله جعفر بن محمد رودکی است که در روستای بنجُ یکی از روستاهای رودک، از سمرقند به دنیا آمد. ابوالفضل بلعمى وزیر دانشمند سامانیان به رودکى اعتقادى وافر داشت و او را میان شاعران عرب و عجم بى نظیر مى دانست و ظاهرا مشوق رودکى در نظم کلیله و دمنه همین وزیر ادب دوست بود. مرکز حکومت سامانیان بخارا بود که در آن روزها این شهر به خاطر اقتدار حکومت سامانیان در میان شهرهای دیگر اهمیت ویژه ای داشت.

رودکى در خدمت امیر نصر سامانی تقرب بسیار داشت و در سفر و حضر با او بود و از ستایش او و وزیر وى ابوالفضل بلعمى و صلات و جوایز آنان مال فراوان اندوخت و جاه و جلال بسیار یافت، و غیر ازین دو رجال دیگرى را نیز مدح گفت مانند: ابوجعفر احمد بن محمد صفارى که از سال ۳۱۱ تا ۳۵۲ بر سیستان فرمانروائى مى کرد؛ و ماکان بن کاکى از امراء مشهور دیلمى که تا رى را زیر فرمان داشت. در این بوستان جشنوارهها و رویدادهای ورزشی، هنری و آموزشی مختلفی نیز برگزار میشود. قالب قطعه دارای مضامین اخلاقی، تعلیمی و آموزشی است؛ در حالی که قالب شعری غزل بیشتر حول مضامین عاشقانه و احساسی است.

مقاله علمی و آموزشی «دریاچه ها چگونه به وجود می آیند؟ تدوین این مقاله ضروری و مهم به نظر میرسید، زیرا در شاهنامه از چندین رودخانه نام برده شدهاست و تردیدی نیست که یکی ازمعضلات شاهنامه برای خوانندگان، ناآشنایی بعضی از اعلام جغرافیایی آن است. اما برخی دیگران این نظر را نپذیرفتند و بر این عقیده اند که چون در روستای رودک به دنیا آمد نام او را رودکی گذاشتند. در قدیمى ترین و درست ترین مأخذى که از او یاد شده یعنى در الانساب سمعانى، کنیه و نام و نسب وى “ابوعبدالله جعفر بن محمد” و علت اشتهارش به رودکى انتساب او به ناحیه “رودک” سمرقند دانسته شده است.

بعد از او بسیارى از شاعران بزرگ مانند دقیقى و کسائى و فردوسى و فرخى و عنصرى و رشیدى سمرقندى و نظامى عروضى و جز آنان او را به بزرگى مرتبت ستوده و بسا که از او با عنوان “استاد شاعران” و “سلطان شاعران” یاد کرده اند. تا پیش از این جلسه، سارا رهبری مرا پذیرفته بود و تفسیرهایم در مورد اینکه چیزی مانع پرداختن و درگیر شدن در زندگی می ­شود یا در مورد اینکه خشم ویرانگرش به بهای روابط تمام می­ شود را می ­پذیرفت، ولی موافقت او در سطح کلامی و با گفتن این جمله بیان می­ شد که «خودمم همچین فکری می ­کنم».

جالب است بدانید دریاچه چورت با وقوع زلزله در سال 1318 و بر اثر رانش زمین و بسته شدن مسیر آب چشمه های اطراف پدید آمد و اهالی این منطقه را شگفت زده کرد. وی از قرآن کریم و سخنان اهل بیت (علیهم السلام) نیز در اشعار خود بهره برده است. حالا مشابه همین شرایط در استان آذربایجان غربی در منطقه گل دشت، در منطقه شوت، در منطقه کرم آباد، طرحهای کشاورزی وسیعی نیز در حال اجرا است. یا متراژ، طبقه و جانمایی واحد مورد نظر مشخص بوده و براساس ارزش آن قیمت گذاری شده و به صورت متری با شرایط پرداخت مشخص خرید و فروش می شود و یا به صورت برگه های سهامی یک متری که در بازار موجود می باشد قابل سرمایه گذاری است.

البته عقیده ی دوم درست تر به نظر می رسد. از آنجا که اشعارش در دوبیت بودند به دوبیتی یا رباعی معروف می شوند. فرات، معرب «پالاذ» یا به نگارش عربی «فالاذ روذ» است که رود پالاد معنا میدهد. ۱- اگر وزن آن بر وزن دوبیتی (مفاعیلن مفاعیلن فعولن) نباشد، قطعه است. ۲- اگر وزن آن بر وزن رباعی (مفعول مفاعلن مفاعیلن فع) نباشد، قطعه است. جعفر بن محمد رودکی (م، ۳۲۹ ق)، از شاعران بزرگ ایرانی دوره سامانی در قرن چهارم قمری است.

عوفى در لباب الالباب نوشته است که “اشعار او صد دفتر برآمده است” و رشیدى سمرقندى شاعر قرن ششم گفته است که “شعر او را برشمردم سیزده ره صدهزار”. عوفى در مقدمه همین سخنان نوشته است که “از مادر نابینا آمده” و شاعران نزدیک به عهد او هم که در همان محیط زندگانى خود مى زیسته و شاعرى مى کرده اند به این مطلب اشاره نموده اند و از طرفى دیگر در اشعار او گاه به اشاراتى که دال بر بینائى او در مدتى از حیات او بوده بازمى خوریم.

اما وی متأثر است که به دلیل عدم همکاری دولت و موسسات، امسال اکثر حاصلات او و دیگر باغداران، دچار آفت زراعتى شده و از همین جهت، یک کیلو عناب را که سال گذشته 200 افغانى بود، امسال به نصف قیمت فروخته و عاید کمتری داشته اند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مرکز فارس،دریاچه پریشان کازرون فارس نزدیک به ۱۰ سال است که دچار عوارض خشکسالی شده، مدیر کل محیط زیست استان معتقد است امکان انتقال آب از سد نرگسی به تالاب پریشان برای احیا هست و هیچگونه مشکل زیست محیطی برای دریاچه ایجاد نمیکند. گروه استانها-استاندار آذربایجانغربی با انتقاد از برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در ممانعت از توسعه واحدهای گلخانه ای در استان گفت:ستاد احیا در کنار اجرای طرحهای احیای دریاچه، باید پیگیر استفاده از ۳۰۰میلیون متر مکعب حقابه دریاچه از ارس باشد.

مساحتی در حدود 371 هزار کیلومترمربع؛ سطح 28.5 متر زیر سطح اقیانوس آرام. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، «قاسم تقیزاده خامسی» گفت: سدتنظیمی- انحرافی قیزقلعه سی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خدا آفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور است که با مخزنی به حجم ۶۲ میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس ساخته شده است. وصف طبیعت، مدح، مضامین خمری و تغزلی، حسب حال و مرثیه رودکی نخستین شاعری است که رباعیات ار او دیده می شود ولی چنان که پیداست در سروده های شاعران هم عصر رودکی نیز رباعی هایی دیده می شود مثنوی از دیگر قالب هایی است که به سبب قدمتی که دارد نمونه هایش را می توان در شعر رودکی مشاهده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید