بهترین خوراک گاو شیری و گوشتی برای گرفتن بیشترین سود چیست؟

شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری صنعتی کشور در پاییز نشان میدهد تورم نقطه به نقطه تولید محصولات گاوداری در فصل پاییز نسبت به فصل قبل ۳۲ واحد درصد کاهش یافت. •حیوان باید روزانه 30 گرم نمک دارای عناصر معدنی کمیاب جهت تأمین احتیاجات نگهداری و در ازاء تولید هر پوند شیر، یک گرم از نمک مذکور را مصرف کند تا کلر مورد نیاز آن تأمین شود. با توجه به اینکه نژادهای مختلفی از گوسفندان در ایران دارای این ویژگی هستند، بنابراین میتوان بسیاری از آنها را در این دسته در نظر داشت. در مطالعه ای گزارش شده است که کتوز تحت بالینی شانس ابتلا به سایر ناهنجاری ها از قبیل كتوز بالینی، متریت و جابجایی شیردان افزایش داده و مشخصاً احتمال ابتلای آنها را تا 5 برابر افزایش داده است.

آنان نیز به همراه او به راه افتادند تا به آن درخت مورد نظر رسیدند. آنان هیچگاه سخن حق را نمیشنوند و از فرمان خدا پیروی نمیکنند. پس از آن، چندین کشور با استفاده از داده های ثبت شده توسط تولید کنندگان، ارزیابی ژنتیکی را برای صفات سلامتی انجام دادند. علت اصلی این پدیده كاهش مصرف خوراك و افزایش تولید شیر بوده كه در نتیجه سبب بروز ناهنجاری متابولیکی بنام کتوز می شود. وقوع کتوز سبب افزایش هزینه ها و کاهش سود دامپروی می شود.

•چنانچه در تهیهTMR از مواد وارداتی استفاده میشود، باید بیش از هر چیزی، هزینه جیره مورد توجه قرار گیرد. ۵- برای تولید بخار، انجماد و عملیات آتش نشانی می توان، از آب غیرقابل شرب نیز استفاده کرد، مشروط بر اینکه لوله کشی آن، به صورت مجزا و علامت گذاری شده باشد. از طرف دیگر،چنانچه نمره وضعیت كمتر از ۳ باشد،گاو بدون داشتن ذخایر كافی انرژی،استارت تولید را می زند.این گاو ممكن است با مشكلات كمتری در زمان زایمان مواجه باشد اما عملكرد تولید مثلی و تولید شیر آن پائین تر از حد انتظار ما خواهد بود.

برای گاوآهن برگردان دار یک طرفه در راه سوم شخم و برای گاو آهن های دو طرفه در راه دوم شخم چرخهای یک طرف تراکتور داخل شیار قبلی می افتد و از این رو پس از آغاز این راه، به منظور برقراری مجدد تراز عرضی و نیز کنترل سایر تنظیمات باید کار را متوقف نمود. تنش فیزیولوژیک وارد شده طی هفته های اولیه پس از زایش که به دوره انتقال معروف است ، سبب توجه ویژه تولیدکنندگان و محققین به این دوره شده است. گاوهای سمینتال ادامه نسل گاوهایی هستند که بومی اولیه دره «سیم» و «سانی» از منطقه «کانتون برن» کشور سوئیس است که به صورت یک گونه از گاوهای قرمز رنگ و خالدار در دره مرکزی و کوههای اروپا وجود داشتهاند.

در ادامه به برخی از مهمترین اختلالات متابولیکی گاو شیری پرداخته شده است. اختلالات پنجه حدود 92 درصد از كل اختلالات مربوط به لنگش را به خود اختصاص می دهد. خروسک در کودکان و نوزادان دیده میشود و درصدی از دلایل بستری کودکان را به خود اختصاص میدهد. تاکنون عوامل مختلفی بر بروز کتوز گزارش شده است که از مهمترین آنها به مدیریت تغذیه ای در اوایل دوره شیردهی اشاره شده است. توصیه میشود که جهت تأمین صحیح و دقیق احتیاجات گاوهای خشک نژاد بزرگ، آنها را به دو دسته تقسیم کرده و جداگانه نگهداری نمایند. یک نمره وضعیت جسمانی برابر با تقریبا 6 تا 7 پوند شیر را تأمین میکند و اما پروتئین کافی برای 3 تا 4 پوند شیر را فراهم مینماید.

گیاه می تواند در هر جایی از 5 تا 40 سال عمر کند. اکثر خروس لاری ها شکل و شمایل مشابهی دارند و تنها تفاوت آنها در قد، میزان مهارت، رنگ پر ها و نوع تاج و ریش آنها می باشد. بحث و نتیجه گیری: 41 درصد از گاوها از نظر آلودگی به DNA نئوسپورا کانینوم مثبت و واجد آنتی بادی برعلیه آن بودند، که میزان آلودگی به تفکیک ،درگاو های دارای سقط 51 درصد و درگاوهای فاقد سابقه سقط 25 درصد بود.

مقدمه : نئوسپورا کنینوم تک یاخته ای از رده اپی کمپلکسا و از عوامل مهم سقط جنین در گاو است کـه تا سال 1948 به عنوان عامل سقط جنین شناخته نشده بود اما در حال حاضر سبب خـسارات اقتـصادی وسیعی در جهان می گردد .هدف از انجام این تحقیق مقایسه و تعیین درصد الودگی به نئوسپورا کانینوم در خون با روش های nested PCR و ELISA و تعیین پارازیتمی در گاو های سرم مثبت در چند گاوداری نیمه صنعتی حومه استان قم میباشد. روش کار: در این تحقیق مجموعا 83 نمونه خون شامل تعداد 51 نمونه از گاوداری های دارای سابقه سقط و 30 نمونه از گاوهای فاقد سابقه سقط اخذ و با تکنیک های nested PCR (آلودگی به DNAنئوسپورا کانینوم) و الایزا (حضور انتی بادی علیه نئوسپورا) مورد ازمایش قرار گرفت.

باید تعادل کاتیونی- آنیونی (DC AB) جیره بنحوی مورد توجه قرار گیرد که جیره از نظر DC AB، دارای تعادل منفی جیره آنیونی باشد. عدم تعادل فیزیولوژیکی حیوان پس از زایش با بروز اختلالات متابولیکی مرتبط می باشد که تاکنون در زمینه دامپزشکی این اختلالات به تناوب ثبت گردیده و مجموعه ای 72 حالتی از متابولیسم حیوان (بیشتر علت و برخی تشخیص های توصیفی) در کمیته بین المللی سلامت (ICAR) تشکیل شده است. هنگامیکه کبد از متابولیسم چربی آزاد میشود.

جرسی: کوچکترین نژاد گاوهای شیری جرسی است که به دلیل چربی زرد برای تولید گوشت قرمز و گوشت سفید گوساله ارزش چندانی ندارد. علت کاهش شدید تولید در دوره دوم شیرواری، وضعیت جسمانی نامناسب تلیسه در زایمان اول میباشد. انتخاب شدید برای تولید منجر به وابستگی به ذخایر بدن در اوایل دوره شیردهی شده و در نتیجه، شروع شیردهی سبب تعادل منفی انرژی می شود. یک شکمبه سالم و سامانه ایمنی قوی به گاو کمک میکند که ماده خشک بیشتری را مصرف کرده و احتیاجات غذائی خود را همگام با افزایش تولید خود تأمین کند. البته ذکر این نکته ضروری است که بخشی از نیاز آبی دام از آب موجود در علوفه تأمین می شود .

•جهت تأمین نیاز باکتریهای شکمبه، نسبت ازت به سولفور باید 11 تا 13به 1 باشد. نژاد : گاوهای هولشتاین معمولا دارای MUN کم­تری نسبت به دیگر نژادهای گاوهای شیری هستند. گاوها نسبت به جبران وزن بدن از دست رفته، در زمانی که هنوز شیر تولید میکنند، واکنش بیشتری نشان میدهند. به عنوان مثالی از میزان تولید شیر، می توان گفت که ایالات متحده یکی از کشورهای پیشرو در تولید لبنیات در جهان است و گاوهای آمریکایی جزو پربازده ترین گاوهای جهان به حساب می آیند. •توصیه میشود که در صورت وجود تنش گرمایی، میزان پتاسیم (1/5درصد)، سدیم (0/5 درصد) و منیزیم (0/35درصد) جیره غذایی افزایش داده شود.

•در گله مستعد به تب شیری، باید مقدار مصرف روزانه کلسیم گاو خشک به 80 تا 100 گرم 0/5 تا 0/7 درصد ماده خشک جیره و مقدار مصرف روزانه فسفر به کمتر از 45 گرم (0/3 تا 0/35 درصد ماده خشک جیره) محدود شود. •در گاوهای خشک که با گراس (علف چمنی) تغذیه میشوند، سطح بیش از 0/1 پتاسیم در کل جیره غذایی، بعلت تداخل در بسیج کلسیم و اتصال آن به منیزیم، منجر به بروز مشکلاتی چون تب شیر، جفتماندگی و زمینگیر شدن گاو در هنگام زایمان میشود.

•در گلههایی که گریبانگیر تب شیر بوده و در عین حال استفاده از جیرههایی با کلسیم بالا، اجتنابناپذیر است. •25% از مکمل مواد معدنی مورد استفاده در تغذیه گاوها در مرحله آغازین دوره شیردهی باید بصورت کمپلس حاوی، بخصوص مس، کبالت، منگنز و روی (روی- متیونین) باشد. بیشترین نرخ وقوع لنگش که تاکنون گزارش شده است مربوط به گاوهای هلشتاین هلند می باشد که در آن بیان شده حدود 70 درصد گاوها در سال حداقل یكبار به یكی از اختلالات پنجه دچار می شوند. كتوز به دو صورت بالینی و تحت بالینی اتفاق می افتد که بیشترین احتمال بروز آن طی سه هفته اول پس از زایش می باشد.

حضور ژنوم انگل همزمان با آنتی بادی علیه آن در سرم ممکن است ناکارامدی پاسخ ایمنی هومورال در حذف جرم از خون را نشان دهد و تمام گاوهای آنتی بادی مثبت احتمالا دچار پارازیتمی نیز هستند و علاوه بر آن گاو هایی که آلودگی آنتی ژنی را نیز دارا بودند به احتمال بالایی در انتقال عمودی جرم نقش بسزایی دارند. در گزارش منتشر شده دیگری به همبستگی منفی بین غلظت بتاهیدوركسی بوتیرات خون (بین 1/1 تا 1/6 میلی مول بر لیتر) و عملکرد تولید مثلی در هفته های اول پس از زایش اشاره شده است و بیان شده که علاوه بر كاهش نرخ آبستنی، احتمال حذف در سطح گله را نیز افزایش می دهد.

شیوع بیماری های حیوانی در جهان طی چند دهه اخیر به دلیل اهمیت اقتصادی و کاهش بهره وری تولید مورد توجه خاصی قرار گرفته است. نشخوار کنندگان از انرژی بالای جو که عمدتاً از نشاسته آن ناشی شده و به میزان زیاد قابل تخمیر است بهره می گیرند و این امر سبب افزایش پروتئین شیر و تسریع رشد می شود. همچنین مطالعه منتشر شده روی گاوهای شیری هند نشان دادکه میزان نرخ وقوع کتوز در گاوهای شیری به طور متوسط 36/7 درصد می باشد که 27/2 درصد آن را گاوهای مبتلا به کتوز بالینی و 9/5 درصد آن را گاوهای مبتلا به کتوز تحت بالینی تشکیل داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید