برای مشاهده اینجا را لمس(کلیک) کنید

رود هیرمند با 1400 کیلومتر طول ، بزرگترین رودخانه داخلی افغانستان می باشد که نقش مهمی در آبادانی و سرسبزی قسمت وسیعی از کشور ما دارد. بنابراین رودهایی که از کانون های آبگیر سرچشمه می گیرند ممکن است در جهات مختلف جریان یابند. تا سال 1941 ، تقریباً 2 متر سقوط کرده بود که منجر به خشک شدن مناطق ساحلی وسیع در پایین شد. یک ساعتی بود قلاب به آب انداخته بودم و منتظر نشسته بودم تا طبق معمول ماهی های قزل رها شده در آب را صید کنم تا اینکه قلابم شروع کرد به کشیده شدن.

البته یک راهنما داشته اند ولی اسم آن راهنما نیز وجود ندارد. دریا در خواب پادشاه است ولی به نظر من دریا را نباید صرفا پادشاه دانست چون در زمان های مختلف دارندگان قدرت نام های مختلف داشته اند هر صاحب قدرت و شوکتی می تواند در خواب ما به صورت دریا ظاهر گردد. 200bسالانه در قسمت شمالی دریا 8-10 ° С ، در وسط – 11-14 ° С ، در جنوب – 15-17 ° С. شرایط آب و هوایی در جهت نصف النهار تغییر می کند ، زیرا دریا تقریباً 1200 کیلومتر از شمال به جنوب امتداد دارد.

در ساحل شرقی خلیج های بزرگی از ترکمنباشی و ترکمنسکی و در نزدیکی آن جزیره اوگورچینسکی قرار دارد. در سال 1952 شاهد افزایش بزرگی به همراه پیامدهای فاجعه بار بودیم. دریای خزر همزمان در 5 کشور واقع شده است ، از جمله نه تنها روسیه و قزاقستان بلکه ترکمنستان ، ایران و جمهوری آذربایجان. در زمستان ، دمای هوا از شمال به جنوب از کمتر از 2 تا 10 درجه سانتی گراد تغییر می کند ، دمای آب در ساحل غربی 1-2 درجه سانتیگراد بالاتر از شرق است ، در دریای آزاد درجه حرارت بالاتر از ساحل: 2-3 درجه سانتی گراد در قسمت میانی و 3-4 درجه سانتی گراد در قسمت جنوبی دریا.

از نظر جغرافیایی و جغرافیایی و به لحاظ طبیعت امداد زیر آب ، دریا به سه بخش شمالی ، میانه و جنوبی تقسیم می شود. منابع تاریخی و جغرافیایی گذشته به نامهای گوناگونی از بخارا یاد کرده و هر یک از مورخان و جغرافیدانان، درباره وجه تسمیه آن چیزی گفتهاند. 130 رودخانه به درون آن جریان می یابد ، اما تقریباً همه آنها در شمال و غرب واقع شده اند (و ساحل شرقی حتی یک رودخانه ی واحد نیز به دریا نمی رسد).

اتفاقی که برای هامون بزرگ رخ داد اینجا نیز در دریاچه پریشان در حال روی دادن است و چه بسا چند سال دیگر اثری از آن بر جا نماند. دریای خزر با میزان بسیار کمی میزان بارندگی در طی سال مشخص می شود – فقط 180 میلی متر ، که بیشتر آنها در فصل سرد سال (از اکتبر تا مارس) رخ می دهد. در کوه ها، بیابان ها، دشت ها و در نزدیکی سواحل دریاها هم ممکن است با دریاچه ای مواجه شویم. در مناطق باز از دریا در پایان ماه مه – آغاز ماه ژوئن ، تشکیل لایه ای از پرش دما آغاز می شود که در ماه آگوست به وضوح بیان می شود.

سواحل شرقی خزر میانه متراکم تر است ، خلیج قزاق با خلیج کندرلی و چندین کیپ در اینجا ایستاده است. با این حال ، دریای خزر از این نظر با بقیه حوضه تفاوت دارد: در اینجا میانگین بارندگی سالانه کمتر است (برای قسمت غربی فقط 137 میلی متر) ، و توزیع فصلی یکنواخت تر است (10-18 میلی متر در ماه). 200bبلند مدت یا سکولار در نظر گرفته شد. آرال در گذشته ۶۸ هزار کیلومترمربع مساحت داشت، اما آب آن از دهه ۱۹۶۰ میلادی رفته رفته کم شد تا اینکه در نهایت دریاچه به ۴ دریاچه کوچکتر تقسیم شد. خصوصیت آن این است که در حافظه بشریت سطح آن همیشه زیر سطح اقیانوس جهانی بوده است.

سرچشمه این جزایر و همچنین برخی قوطی ها در ساحل شرقی قسمت جنوبی دریا با فعالیت آتشفشان های گل زیر آب در پایین دریا در ارتباط است. اعماق بالای این خط الراس زیر آب از 180 متر تجاوز نمی کند عمیق ترین بخش افسردگی کاسپین جنوبی با حداکثر عمق 1025 متر برای دریا در شرق دلتای کورا واقع شده است. به طور کلی ، می توان در مورد نزدیکی شرایط آب و هوایی به دلیل خشکی صحبت کرد. لازم به ذکر است که حوضه دریای خزر اصلی ترین زیستگاه ماهیان خاویاری در کره زمین است. این در حالی است که ایران به تنهایی حدود ۳۴ درصد از تمامِ مصرفِ آب در منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص میدهد و ۶۰ درصد از نیاز ایران به آب هم از سفرههایِ آبِ زیرزمینی تامین میشود.

در مصر باستان نیز این رود را خِپی میگفتهاند. و در این شرایط ، امروز خواهیم فهمید. برای رسیدن به این مکان باید نخست خود را به شهر تبریز برسانید. یکی از ییلاقهای اطراف شهر سرخس که اگر در فصل مناسب بروید دشتی پر از لاله به همراه درختانی پر از شکوفه های بهاری میبینید. رودهای ایران به صورت یک شبکه در سرتاسر ایران قرار دارند که به صورت فصلی پر آب میشوند. دریای خزر درون کشور است و در یک افسردگی گسترده قاره در مرز اروپا و آسیا واقع شده است.

بسیاری از جزایر کوچک و بانکها در قسمتهای دیگر ساحل واقع شده اند. علاوه بر این ، به نفع اینکه این دریاچه را می توان دریا نامید ، واقعیت هایی نیز وجود دارد که اندکی بیش از 50 جزیره در قلمرو آن واقع شده اند. در زمستان های معتدل و شدید در قسمت شمالی دریا و خلیج های کم عمق سواحل شرقی ، دمای آب تا دمای انجماد کاهش می یابد. همین گودال با آب پر شده و دریاچه ها را شکل داده است. اما زیادهخواهی و افزونطلبی آدمی، پریشان را که هزاران سال چنین کرده بود، ناتوان و دستبسته ساخته است.

شما حرفها و صداها را میشنوید، اما معنایش این نیست که آنها را درک میکنید. دریاچه ای که مرزهای پنج کشور را به یکباره شسته است ، چیزی غیرقابل تصور است. رویای آب تمیز در دریاچه معنای فوق العاده ای دارد! در دریاچه بایکال ۲۷ جزیره وجود دارد که ۲۲ جزیره آن دائمی و ۵ جزیره، موسمی هستند که گاه آب دریاچه سطح این ۵ جزیره را میپوشاند. سمت راست این میدان تابلویی وجود دارد که مسیر الموت را نشان می دهد. ابتدا دریاچه هویر را می بینید، اگر به مسیر سمت چپ بپیچید به دریاچه هویر می رسید و اگر مسیر قبلی را ادامه دهید به دریاچه تار دماوند خواهید رسید.

افزایش سطح در برخی سالها بیشتر بود و در سال 1991 به 39 سانتی متر رسید. مالک شیخی: بحران آب در کشور ما حالا از یک موضوع اقتصادی و زیستی، به یک موضوع سیاسی-اجتماعی نیز مبدل شده؛ آنگونه که در سطح برخی مسؤولان نیز بهانهای برای جدالی تمامعیار شده است. عکس از وبسایت list25 رود اب (Ob River) یک رود بزرگ در غرب سیبری در روسیه و هفتمین رود طویل جهان است. قسمت میانی دریا دارای یک ساحل نسبتاً مسطح است.

دیدگاهتان را بنویسید