افغانستان – ویکی شیعه

فرمانده سپاه ایران درکنار رودخانه ی سیحون فهمید که یک ارتش از سواران مسقند راه جنوب را پیش گرفته است اما چون فکر میکرد وظیفه اش حفظ کوروپولیس است درصدد تعقیب آن ارتش برنیامد. درآنجا کوروش که از اکباتان (همدان) به راه افتاده بود و روز وشب راه می پیمود خود را به قشون مسقند رسانید کوروش که تصور می نمود که پادگان ایران در کوروپولیس در تعقیب ملکه تمیریس می باشد فکر میکرد قشون ۲۵ هزارنفری او برای سرکوبی تمیریس کافی است چون می اندیشید که قشون ایران از عقب به تمیریس حمله خواهد کرد و او از جلو وارتش مسقند را بین دو تیغ قرار خواهند داد و به زودی از پا در خواهند آورد.

دوم – کاخ: از طرح و مفهوم کاخ ها برای ساختن مساجد استفاده کرده اند. این نمونه ها را از این جهت گفتم که تفاوت بین ایفل و مرکز ژرژ پمپیدو با هرم لوور و نقاشی اپرا مشخص شود. پس از آن همه ساله آشوریان این روز را جشن میگیرند. این دریاچه که بزرگ ترین پهنه آب شیرین سیستان محسوب می شود اکنون به چهار دریاچه مجزا؛ یعنی: دریاچه هامون صابری یا سیستان، دریاچه هامون پوزک ایران، دریاچه هامون هیرمند و دریاچه هامون افغانستان که قسمت کمی از آن در ایران واقع شده است تقسیم می شود.

هدف اولیه آن این بود که در بالایشان آتشی می سوخته که راهنمای مسافرین و کاروانها و ارتباطات بوده است. از همه دشوارتر، حق آبهی دریاچه بختگان است که سالهاست بر سر آن چالشها بوده و چانهزنیها شده است. می دانید که در دوران قئودالیتیه بخصوص در اروپا، هنر در اختیار بزرگان است، یعنی بزرگان به مناسبت قدرت سیاسی، قدرت مالی، قدرت نظامی و قدرت اجتماعی (که وقتی که همه را جمع بکنیم می شود نفوذ اجتماعی بالا) هنرمندان را دور خود جمع می کردند و از آنها به منظور اهداف و کارهائی که داشتند استفاده می کردند. بنابراین یک ارشیتکت ایرانی علاوه بر مطالعه و لمس معماری باستانی و معاصر ایران، باید تاریخ معماری ممالک دیگر، بخصوص آنهائی که تحت نفوذ ایران بوده اند را مورد مطالعه قرار بدهد.

بنابراین برای درست فکر کردن و درست عمل کردن باید از تاریخ و سوابق آن مطلبِ بخصوص اطلاع داشته باشد. طی کردن مسیر داخل جنگل کمی دشوار است و نیاز به ماشینهای آفرود دارد. یک علت دیگر که خاص کشور ماست اینکه این مسیر پدید آمدن، زندگی کردن و خاموش شدن در تمام اجزاء ساختمان و معماری این مملکت دیده می شود. مسیر خاکی دریاچه ارواح از میان جنگلهای مرتفع میگذرد و شما را به دریاچه ممرز میرساند. غبار، میرغلام محمد، «افغانستان در مسیر تاریخ»، تهران، نشر عرفان، ۱۳۹۲ش. این رود طولی بهاندازه ۳۱۹۰ کیلومتر دارد و به دریای برینگ (Bering Sea) در دلتای یوکان.کاسکوکویم (Yukon.Kuskokwim) ختم میشود.۲۰.

این شیوه تا مدت ها و حتی پس از رنسانس هم ادامه داشت. اینها باید با هم توأم باشد. در ضمن باید در نظر داشت ماوراالنهر و بین النهرین مشهور دو سرزمین متفاوت هستند. میتوان از توران مشهور یاد کرد که حدود آن مبهم است و آنچه دربارهاش گفته شده بیشتر بر اساس فرضیات جغرافیدانان، شرقشتاسان و غیره است. در “قزل آوردا” زندگی مردم بیشتر به شالی کاری و برنجی که برداشت می کنند ، بستگی دارد و ” برنج قزل آوردا” اگر برنجی وارد نشود تنها نوع برنجی است که قزاقستانی ها باید همانگونه که سالها در دوران اتحاد شوروی ” سابق ” انجام می دادند ، غذای خود را از آن تهیه کنند .

سواران ایرانی بدون شتاب و بیم وارد آب شدند درحالیکه هم قطاران آنها با خصم می جنگیدند و به قتل می رسیدند. حتی وقتی زندگی موتزارت و بتهوون را نگاه می کنیم می بینیم که یک دوک، یک حکمران و یا یک کسی از آنها حمایت می کرده و اینها بخاطر آنها کار می کرده اند. این مرحله بندی درست است چون در تاریخ اتفاقاتی افتاده که بمناسبت آن اتفاقات، آثار تاریخی بوجود آمده و این دو به همدیگر مربوط می شوند. از جهت شرق، باز معماری ایران در هند نفوذ فراوان داشته و آثار زیادی در این کشور مربوط به ایران است و حتی معماران ایرانی رفته و کار انجام داده اند.

این “باکتری های خوب” التهاب را متوقف کرده و حرکت روده را بهبود می بخشند ، 2 بخش از سلامت گوارشی که مربوط به روده بزرگ است. مارکوآرت، دانشمند آلمانی در این باره می نویسد: خاک توران به مملکت خوارزم که در اوستا و کتب پهلوی آریاویج نامیده شده متصل بوده و از مشرق جیحون به دریاچه ی آرال امتداد داشته است. در شاهنامه توران مملکت ترکان و چینیان است که بواسطه جیحون از ایران جدا می شود.

درست است که برای هر کار معماری یک صاحب کار هست، آنروز هم داشت ولی آنروز در یک خط و یک کانال مخصوصی حرکت می کرده و امروز کارهای بزرگ را یک دستگاه ملی یا دولتی می خواهد انجام بدهد، یا به یک ارشیتکت سفارش می دهند و یا به مسابقه می گذارند و لذا امروز یکسری آزادی های خاصی برای هنرمند وجود دارد که در گذشته نبود. برای اینکه معماری ایران در بوجود آمدن معماری بیزانس دخالت داشته و این معماری تا آخرین حدود اروپا نفوذ کرد. در این مجموعه تفریحی، هر چهار نفر وارد یک هرم شده و روی کابین مخصوص سوار میشوند.

و گارد جاوید یک سپاه ده هزار نفری بود متشکل از چندین صف پیاده و ارابه دار و کمان دار و منجنیق دار و سوار. بعید نیست که سوران گارد جاوید در آن جنگ حضور داشتند. این رودخانه در بخش وسیعی از شرق کشور جاری است بنابراین اگر بخواهید از تمام قسمت های آن بازدید کنید، بیش از نیم روز را نیاز خواهید داشت. فعالیت هنری و معماری ایشان در طول نیم قرن زبانزد همه عاشقان فرهنگ و هنر ایران زمین است، از طراحی آرامگاه های خیام، ابوعلی سینا، فردوسی، کمال الملک، نادر شاه افشار، کلنل محمد تقی خان پسیان، و دهها اثر معماری جاودانه دیگر همچون موزه توس و ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه تا صدها بنای مسکونی، نقاشی و سیاه قلم و چند سال تدریس در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تنها بیان گوشه ای از فعالیت خستگی ناپذیر مهندس هوشنگ سیحون است.

در همین سرزمین «پناهگاههای حیات وحش کیامکی» و «منطقه حفاظت شده ارسباران» زیستگاه گونههای جانوری مانند آهو، مارال، قوچ و میش ارمنی و بز، پلنگ، خرس قهوهای و گونههایی از پرندگان مانند سیاه خروس، کبک، عقاب طلایی، اردک، حواصیل، قار، بوتیمار، قرقاول، طرلان، بالابان و پوشش گیاهی افرا، نسترن، بید، زرشک، گردو و گیاهان مرتعی و دارویی است. پادشاه توران ، افراسیاب (در اوستا فرنره سینه )، با پادشاهان پیشدادی و پس از آن با پادشاهان کیانی در زد وخورد بوده است . از سوی دیگر، افراسیاب خوابی میبیند و از آن خواب سخت به هراس میافتد.

امروز وجود گدار در رودخانه ها دارای اهمیت نیست برای اینکه روی رودها پل می سازند و مردم به سهولت از آن عبور میکنند. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ارواح نوشهر ۶ ماه نخست سال است. در اين قسمت آب و هواي شهر نوشهر آورده شده است. فی المثل در وسط حیاط موزه لوور یک هرم شیشه ای ساخته شده که در حال حاضر ورودی تمام قسمت های موزه از طریق آن انجام می شود.

فی المثل در برخی دانشکده ها می بینیم که دانشجو راجع به تکنیک نقاشی و فرمول های رنگ و مسائل علمی رنگ و تجزیه و تحلیل رنگ ها و سایر چیزها بحث و مطالعه می کنند که اصل مطلب را از یاد می برند. بعد از ساسانیان رنگ در کارها زیاد دیده نمی شود در حالی که مساجد با کاشیکاری الوان و رنگهای خوشحال کننده ساخته شده اند؛ سبز و قهوه ای و آبی. بیماری التهابی روده بیشتر در مناطق زیر دیده می شود: کشورهای توسعه یافته مناطق شهری اقلیم شمالی کولیت زخمی بیشتر در آمریکا و کشورهای شمال اروپا شایع است و در ژاپن و آفریقای جنوبی کمترین میزان شیوع را دارد.

آب دریاچههای شور ساکن و بدون حرکت است و مرتبا همراه با آب ، املاح مختلف وارد دریاچه میشود و بنابراین میزان املاح افزایش یافته و آب دریاچه شور میگردد. تحقیق جدیدی توسط چند تن از محققان در آمریکای شمالی نشان میدهد که خشکسالی تنها باعث کاهش ۵ درصدی بارش در حوزه آبریز دریاچه شده و عوامل انسانی شامل پروژههای جاهطلبانه توسعه اقتصادی-آبی به همراه ساخت بزرگراه ۱۵ کیلومتری بر روی دریاچه با دریچه کوچک ۱/۲ کیلومتری وضعیت دریاچه را به بحران کشانیدهاست که برای ساخت آن از کوه مجاورت دریاچه استفاده کردند. پس از کشتهشدن بهرام به دست تژاو که برای یافتن تازیانهاش به آوردگاه رفتهبود و کشتهشدن تژاو به دست گیو، ایرانیان از آوردگاه و دامنة کوه، به سوی کاسهرود باز میگردند.

از اوستا و کتب دینی پهلوی و داستانهای ملی و اقوال مورخان قدیم برمی آیدکه ایرانیان و تورانیان از یک نژاد بوده اند منتهی ایرانیان زودتر شهرنشین و متمدن شدند و تورانیان به همان وضع بیابان نوردی و چادرنشینی باقی ماندند. در کتب ایرانی و عرب قرون وسطی تمایل مخصوص به اطلاق توران به سرزمین ماوراءالنهر مشاهده می شود. ایالات متحده آمریکا (ایالات متحده)، (U.S.) یا آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت، یک منطقه فدرال، پنج سرزمین خودمختار و مجموعه ای از جزایر پراکنده است که مجموعاً دارای مساحتی معادل ۹/۸ میلیون کیلومتر مربع (۳/۸ میلیون مایل مربع) و جمعیتی برابر ۳۲۵ میلیون نفر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید