آشنایی با نژاد گاو هلشتاین

در ادامه به بررسی میزان مصرف بابونه گاوی برای تسکین میگرن و التهاب، میپردازیم. اگر چنين آزمايشی به دقت عملی گردد و اصالت و ارزش پيشرسی گاو نر به ثبوت رسد می توان از گوساله های نر چنين گاوی برای جفت گيری در آينده استفاده کرد ولی بايد در نظر داشت که مادران اين گوساله ها نيز از لحاظ پيشرسی برجسته بوده و ميزان شير و سلامتی آنها نيز کاملاً مورد توجه باشد. در موقع خريد بايد به شکل و هيکل حيوان و اندام و جثه دام و بالاخره جنس و سن آن کاملاً توجه شود و کليه مزايا و محاسن مربوط به استعداد پرواری در نظر گرفته شود.

دامپرورانی که در اين راه فعاليت مي کنند در ابتدا ممکن است بسته به سرمايه ای که به کار می گذارند گاوهای مختلف را خريداری نمايند ولی بسيار لازم است که کم کم و طبق برنامه صحيح به اصلاح نژاد گاوهای خود بپردازند و گاوهای پيش رس و يک شکل و يکدستی از ميان گله خود انتخاب نموده و به پرورش آنها همت گمارند. قوم بنی اسرائیل به آن همه نعمتها و مواهب الهی قناعت نورزیده، مجدداً به ایراد و اعتراض پرداختند که: یکرنگ و یکنواخت بودن غذا با مذاق و مزاج ما سازگار نیست. «صداقت گوینده و درگیری روحی خود او (فردوسی) با دنیای شاهنامه به نظر من اُسّ و اساس سبک حماسی فردوسی است» (شمیسا، 1383: 35). معینی نیز در سرودن تاریخ خود سعی میکند صادق باشد و حقایق را بگوید.

درنتیجه پایه حول محور پیچ باقی مانده می چرخد و از آسیب رسیدن به سایر قسمت ها جلوگیری می نماید . ولی معمولاً گوساله ها را از 6 تا 8 ماهگی از شير ميگيرند. يکی مقدار شير مادر و ديگری خصوصيات فردی و نژادی حيوان. ولی در ايران متأسفانه جز دانايي و بصيرت دامدار در موقع انتخاب گاو نر راه ديگری وجود ندارد. به دست آوردن چنين ماده گاوهايي در ابتدای کار بسيار دشوار و در ايران شايد غير عملی باشد ولی پس از تهيه گله بايد در صدد انتخاب برآمد و ماده گاوهای خوب و با ارزش را نگاهداری کرد و بقيه را به بازار عرضه نمود.

این نژاد از لحاظ تولید سالانه شیر ، به عنوان بهترین تولید گاو در سال های اخیر تبدیل به بهترین تولید گله شده است. مقدار متغیری باشد. بسیاری از عزیزان برای استعلام قیمت به سایت های آگهی مراجعه می کنند که انجام این کار می تواند در مواردی به ضرر خریدار تمام شود. از اينرو بهتر است اين انتخاب از ميان گوساله های نر پيش رس گله به عمل آيد.

گوساله های نر و ماده را غالباً از 6 – 7 ماهگی از يکديگر جدا می نمايند. گوساله هايي که همراه با شير از انواع دانه های علوفه ای نيز استفاده می کنند غالباً سنگينتر و درشتر از گوساله هايي هستند که فقط از شير مادر تغذيه می نمايند. در این گاوداری ها از دستگاه های مجهزی مثل مه پاش و رطوبت ساز استفاده شده که مانع از ورود نور آفتاب می شود و آب و خوراک سالم را برای دام ها فراهم می کنند.

البته در این بین هستند دلالانی که گاهی اوقات مانع کاهش قیمت گوسفند زنده در طول سال می شوند . آقایان نمایندگان اکثریت. شما تصور میکنید که اگر مانع از حقایق و شکایات مردم در پشت تریبون مجلس شوید این شکایات فراموش خواهد شد. این مرغ و خروس ها به دلیل مقاومت بدنی بالای خود در بسیاری از مناطق کوهستانی و معتدل قابل پرورش است، هم چنان که در بسیاری از کشور های اروپایی و شرقی مانند هلند، آلمان،هند، پاکستان، تگزاس و بسیاری از کشورهای آمریکایی، استرالیایی و اروپایی پرورش می یابند. اما امروزه در بسیاری از کشورهای جهان یافت میشود و در اقتصاد بسیاری از کشورها جایگاه ویژهای دارد و تعداد و پراکندگی جغرافیایی آن هر سال در حال افزایش است.

اگرچه در ايران پرورش و نگهداری گاو گوشتی به معنا و مفهومی که در کشورهای خارجی مرسوم و متداول است رايج نيست ولی از آنجا که ممکن است در آينده عده ای به اين کار علاقمند گردند و بخواهند در اين زمينه فعاليت نمايند لازم است که در اين باره مطالبي بيان گردد تا شايد راهنمايي برای اينگونه اشخاص باشد. ولی در ايران چنين نژادهايي وجود نداشته دامدار خود بايد بصير در شناسايي اينگونه گاوها باشد. در گاوداری های صنعتی ایران معلوم شده است که مواد غذایی مصرفی اغلب کیفیت خوبی ندارند و باید موقع جیره نویسی گاوها ۲۰-۱۰ درصد بیش از جداول استاندارد تغذیه ، اعمال کنیم.

کاهش 30 درصد در مصرف ماده خشک معمول است و افزايش وزن لاشه نيز می تواند به حدود نصف برسد. اختيارشان می باشد دارد و بايد حاوی 10-15 درصد مواد پروتئينی باشد. چگونگی محافظت سيلوی علوفه اثر مهمی بر ارزش آن در تغذيه گاوهای گوشتی دارد. مواد متراکم بايد روزانه دوبار منظماً و به فاصله مساوی در اختيار گوساله ها قرار داده شود و به گوساله ها تا موقعی که به اندازه کافی نمی توانند از علوفه استفاده نمايند بايد اجازه داده شود که روزانه سه بار از پستان مادر شير بخورند. از همين رو دامپرورانی که چنين امکانی برايشان فراهم است کافی است محلهای مخصوص سرپوشيده در مرتع نزديک آبشخور و آخور جايگاه مواد معدنی(نمک و دی فسفات کلسيم) ساخته و در آنها يک يا دو ماده بخصوص مانند آرد جو و ذرت ريخته و در اختيار گوساله ها قرار دهند.

از اين رو ضروری به نظر می رسد که کمبود شير حاصله را به وسيله شير گاوهای ديگر تأمين نمود. سلام خدمت دوستان. سال نو رو پیشاپیش تبریک میگم. در سال در مقایسه با 20،000 کیلوگرم. سيلوی حاصل از علوفه هايي با رطوبت بالا و مستقيماً درو و سيلو شده بيشتر از سيلوی تهيه شده از علوفه های پژمرده شده و نسبتاً خشک تر, در معرض ابتلا به تخمير ثانويه هستند. اما با استفاده از راهکاری بسیار ساده: میتوان از مکمل های شیر برای تغذیه آنها استفاده کرد که هزینه چندانی ندارد و بسیار ارزان است.

زمان باردار شدن این تلیسه ها در 16 تا 18 ماهگی آنها است. وقتی که هوا مساعد باشد لازم است که روزانه 2 – 3 ساعت در بعدازظهر گوساله ها همراه با مادران خود در داخل بهاربند گردش نمايند. بهتر است اين ارتفاع در جلو حدود 4 متر و در عقب 80/3 متر باشد. قطعات اصلی گاواهن های بشقابی : یاتاقان بشقاب – چرخ شیار عقب – ساقه بشقاب – شاسی – محور عرضی جلو گاواهن – دکل – پایه – چرخ تثبیت عمق – پیچ تنظیم عرض برش – پیچ تنظیم عمق شخم – سیلندر های هیدرولیکی کنترل از راه دور.

آلودگی میکروبی آب در یک آزمایشگاه های میکروبیولوژیکی اندازه گیری می شود تا هر گونه باکتری موجود در یک نمونه آب شناسایی شود . و حتی به رنگ قرمز هم گاو هلشتاین در جهان نیز وجود دارد. در ايران نيز بايد اين نکته مورد توجه قرار گيرد و بهتر است کسانی به اين کار مبادرت ورزند که امکان دسترسی آنها به مراتع برايشان فراهم و ميسر باشد. را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا در صورتی که نیاز به خرید گوسفند زنده در تهران و … زيرا تا حدود بسياری اساس و پيشرفت کار مربوط به انتخاب گاو نر خوب می باشد.ودر انتخاب گاو نر علاوه بر خصوصياتی که در بالا ذکر گرديد بايد به نتايج حاصله نيز توجه داشت و آن را ملاک قرار داد.

سالیانه بین ۶۰ تا ۸۰ عدد (حدود ۱۸درصد) با وزن متوسط هر تخم مرغ ۵۰گرم میباشد. دکتر علی نگاهی دامپزشکی که مدتها با گاوهای بومی سراب سرو کار داشته است در مورد مشخصات ظاهری آنها می گوید: رنگ عمومی این گاوها از زرد روشن تا قهوهای تیره متغییر است و موهای بدن آنها در زمستان زبر و بلند و در تابستان کوتاه است. شير توليدی همانطور که می دانيم ارتباط به خصوصيات فردی و نژادی گاوها دارد و بايد دامدار گاوهای کم شير را بزودی شناخته و آنها را از گله خارج نمايد. ولی اتخاذ اين روش در ايران به زودی عملی نيست بلکه به تدريج و طی سالها آزمايش و تجربه می توان به اين مرحله رسيد.

گوساله ها را قبل از آنکه از شير بگطذند بهتر است که بر ضد بيماريهای شايع واگير در هر ناحيه بخصوص شاربن و تب برفکی و بروسلوز واکسينه نمايند. اگر به فکر ورود به این تجارت هستید، یادگیری هر جنبه ای که ممکن است بر تولید شیر تأثیر بگذارد، نقطه خوبی برای شروع کسب و کارتان خواهد بود. در انتخاب گاو نر هر اندازه دقت و مطالعه شود ارزش داشته باعث موفقيت قطعی و مسلم در کار خواهد بود. مشخصات طويله های باز:فضای لازم برای هر دام در زير قسمت مسقف يا سر پناه به طور معمول 4 تا 5 متر مربع است ولی اگر چنانچه در نظر است گوساله های نر اصيل از 3 تا 4 ماه از شير گرفته شده را خريداری و در زير همين قسمت مسقف نگاهداری نمود بايد قسمت مسقف يا سايبان را به وسيله نرده يا ديوارهايي به دو يا سه قسمت تقسيم کرد و مطابق با سن سطح مورد نياز را پيش بينی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید