آری، بحث معجزه در میان بود

درهند از ریشه آگاو آمریکائی به عنوان مدر , معرق و ضدعفونی کننده استفاده می شود.شیره برگهای آن ملین و مدر و قاعده آور است ودر مواردکمبود ویتامین Cداروی مفیدی است . شیره گیاه آگاو را همانند ضماد بر روی جراحتها می گذارند. در تحقیق حاضر، به منظور بررسی عوامل موثر روی برخی صفات تولید شیر و برآورد پارامترهای ژنتیکی صفات مذکور، اطلاعات موجود در واحد گاوداری دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد مورد استفاده قرار گرفت. 1- اثرات کاربرد آنزیم فیبرولیتیک بر عملکرد گاوهای اواسط شیرواری نژاد هلشتاین، مسعود علیخانی، غلامرضا قربانی، مسعود شاهزیدی، حمید رحمانی، دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان.

2- تاثیر نوع علوفه و آنزیم بر عملکرد گاوهای هلشتاین ایرانی، ناصریان، ولی­زاده، سارمی دانشگاه فردوسی مشهد. به وسیله روش شبیه سازی داده ها میزان حساسیت ضرایب اقتصادی صفات نسبت به 20 درصد نوسان (افزایش یا كاهش) قیمت علوفه و كنسانتره، هزینه غیر غذا، قیمت شیر به نرخ دولتی و آزاد، نسبت فروش شیر به نرخ دولتی، میانگین تولید شیر، طول عمر گله، سهم فروش شیر به نرخ دولتی و همچنین افزایش 20 درصدی درصد چربی و پروتئین شیر و حالت پایه درصد چربی و پروتئین شیر برآورد شد. ضریب اقتصادی طول عمر گله در حالت ثابت بودن تعداد تلیسة جایگزین بیشتر از حالت ثابت بودن تعداد گاو شیری است.

با استفاده از معادلات حاصل از مدل قطعی، ضرایب اقتصادی و اثر تغییر قیمتها و هزینه ها در گاوداریهای مختلف محاسبه شد. به طوری که نوک هرپستان باید دروسط هریک از این ۴ قسمت قرارگرفته باشد. در این بخش از وب سایت شیپ سیتی می پردازیم به معرفی گوسفند نژاد رومانف تا شما هم با این نژاد آشنا شوید. نادیده گرفتن شرایط اقتصادی و عملکرد فعلی گلههای شیری در کشور می تواند از دست یابی به حداکثر پیشرفت ژنتیکی جلوگیری نماید.

به گفته او، اگر به اصطلاح پیروزی طالبان از برکت دعا و تقوا بود چرا دعای اقتصادی آنها به جایی نمیرسد. بدین صورت که گاوهای ماده با نژاد خالص از نظر تولید شیر با گاوهای نر سمینتال آمیزش داده شده و یا با اسپرم این گاوها تلقیح مصنوعی می شوند. 1- جلوگیری از هزینه نگهداری گاو نر به خصوص درگاوداریهای کوچک زیرا ازلحاظ اقتصادی درتلقیح مصنوعی احتیاج به تهیه ونگهداری گاو نر نیست واز طرفی هزینه نگهداری آن ا زقبیل تغذیه، تاسیسات،دستمزد کارگر، دارو وسائل دامپزشکی وغیره را دامپرور متحمل نمی شود و تنها با خرید اسپرم منجمد با قیمت ناچیز این کار صورت می گیرد.

9- مدت زمان تلقیح درتلقیح مصنوعی خیلی کوتاهتر و مطمئن تر از تلقیح طبیعی است. 8- با استفاده از تلقیح مصنوعی می توان دامهایی که قادر به جفت گیری طبیعی نیستند ویا مبتلا به بیماریهای واگیر دستگاه تناسلی هستند باردار کرد. 2- چون درتلقیح مصنوعی می توان مدت زیادی اسپرم را به صورت منجمد نگهداری کرد(حداکثر 20 سال)بنابراین حتی پس از مرگ گاو نر نیز می توان از اسپرم آن که دارای صفات برتر است استفاده کرد. با شناسایی قوچ های برتر که دارای ژنهای دوقلوزایی در کنار سایر صفات مطلوب دامدار هستند، براحتی می توان قوچ های برتر را انتخاب کرد و سپس با توزیع آنها در بین گوسفندداران و یا اسپرم گیری از این قوچها و توزیع اسپرم منجمد آنها برای استفاده از تلقیح مصنوعی میتوان کمک بسیار ارزنده ای به اقتصاد گوسفندداری در کشور داشت.

تعیین ضرایب اقتصادی صفات تولید و طول عمر جهت پیشنهاد شاخص سودمندی عمر در گاوهای هلشتاین بیژن محمودی , 2001 چكیده با استفاده از یك مدل قطعی برای گله های گاو شیری كه با سیستم نرخ گذاری شیر ایران سازگار است ضرایب اقتصادی تولید شیر، درصد چربی، درصد پروتئین و طول عمر گله برای دو نوع گرایش انتخاب (حداكثر سود و حداقل هزینه)، هشت نوع محدودیت در ابعاد سیستم (ثابت بودن تعداد گاو شیری و تلیسة جایگزین، ثابت بودن كل نهاده، علوفه و كنسانتره مربوط به گاو شیری، ثابت بودن تولید شیر، درصد چربی و پروتئین شیر) و دو نوع هزینة ثابت گله (مستقل از تعداد گاو شیری و وابسته به آن) تشكیل شد.

اگر عمر گاو، زیاد باشد دامداری و شرکت منفعت خواهد برد. تولید شیر، درصد چربی و پروتئین شیر و طول عمر گله به ترتیب نسبت به معدل تولید شیر، قیمت شیر و طول عمر گله بیشترین حساسیت را نشان می دهند. رکورد بیشترین تولید شیر در اختیار گاوی است که در سال ۲۰۱۱ در طول ۳۶۵ روز میزان ۳۲۶۰۰ کیلو شیر تولید کرد یعنی متوسط روزانه ۹۰ لیتر و در هر بار دوشش ۳۰ لیتر. نژاد خروس لاری مالای : خروس مالی یکی از خروس جنگی های آسیایی می باشد که در سال ۱۸۳۰ میلادی از کشور های آسیایی به کشور های اروپایی من جمله انگلستان راه یافت.

امروزه روز، دورانی که دامداران به انتظار و لطف طبیعت زاد و ولد دامهای خود را تسلیم سرنوشت می کردند سپری شده است علم و دانش به کمک بشر آمده وبا ارائه طریق ساده میزان زاد و ولد را دردامها به مقدار زیادی بالا برده است برای موفقیت درکار دامداری همراه شدن با پیشرفتهای علمی ضروری به نظر می رسد متخصصان علوم دامپروری عقیده دارند تلقیح مصنوعی یکی از پیشرفتهایی است که درعصر حاضر می تواند کمک زیادی به دامداران نماید استفاده از گاوهای ممتاز برای افزایش انتقال توان تولید،کنترل امراض ومهمتر از همه اصلاح تعداد بیشماری دام همگی مدیون تلقیح مصنوعی است.اصلاح نژاد وافزایش بهره وری تولید دام بهترین راه مقابله با خطر گرسنگی و کمبود مواد غذایی است و کار درخصوص افزایش تولید و پرورش گاوهای پرتولید دراکثر کشورهای پیشرفته دنیا شروع شده است ودرحال حاضر شاهد گاوهای پرتولید دردنیا هستیم.

دیگار، مردم شناس فرانسوی، می گفت در آفریقا مردم به آهنگر زن نمی دهند و پست ترین طبقه حسابش می کنند و عقیده دارند چون با آتش سرو کار دارد ، با شیطان سرو کار دارد( کریمی، سفر، ص ۵۷). اما در شمال ایران و نواحی کناره ی دریای مازندران به دلیل فرهنگ بومی مردم ترکمن و علاقه وافر آن ها به جنگ لاری در این نواحی از بهترین های تمام ایران حتی افغانستان یافت میشود که با ترکیب انواع مالای و افغان با لاری ایرانی انواع جنگی منحصر به فردی یافت می شود.در نواحی غرب دریا و بندر انزلی هم جنگ لاری به یکی از سرگرمی های مهم ی تبدیل شده است که همراه شرط بندیهای میلیونی می باشد!

6- تلقیح حیوان ماده درقبل ا ززمان مناسب،که درنتیجه تخمک قابل باروری نیست تمام این عوارض و معایب با استفاده ا زتکنیکهای خاص ارزیابی حیوان نر و تعیین سلامتی جسمی حیوان و نیز ارزیابی کیفیت تولید مثل آنها و بالاخره استفاده از افراد متخصص برای انجام عمل تلقیح از بین می رود. در مجموع قطری ها با استفاده از این تجهیزات مدرن می توانند محصول با کیفیت و مطابق استانداردهای بین المللی تولید کنند؟ برج دوم از دوازده برج منطقه البروج که بعربی آنرا ثور گویند . خاستگاه آن شمال هلند و منطقه فریسلاند است. ساقه آن شیاردار است و برگهای آن ساده و مخملی است.

رنگ غالب بدن این گاو سیاه و سفید است و راه تشخیص اصالت آنها، سفید بودن مفصل به پایین ساق ها و انتهای دم و داشتن لکه های سفید هرچند کوچک روی پیشانی است. نگهداری و پرورش مرغهای زینتی مانند مرغ ابریشمی کوپال نیازمند دقت و توجه بیشتری است چون زیبایی این پرندهها تا زمانی ارزشمند است که هیچ آلودگی روی پرهای آنها وجود ندارد و سلامتی و شادابی آنها در کنار زیبایی باعث جلبتوجه مشتریان میشود. مرغ های سیلکی به دلیل نوع پرهای ابریشمی خود، توانایی پرواز نداشته و برای نگهداری و پرورش آن ها، محیط های کوچک، بدون دیواره های بلند نیز مناسب می باشد.

مرغ و خروس لاری نیز مانند هر پرنده دیگری دارای نژاد ها و گونه های خاص خود است. باردار کردن گاو ماده بدون عمل جفت گیری بین دام نر و ماده را تلقیح مصنوعی گویند.برای این منظور با وسائلی خاص اسپرم گاو نر را دررحم گاو ماده قرار داده و همین امر باعث باروری گاو ماده می شود. در کشور ما متاسفانه تاکنون جمعیت مرجع برای گاو- نژاد هلشتاین که به عنوان نژاد شیری در ایران شناخته شده و در دام دامداری ها به کار گرفته میشود وجود نداشته است و در این بخش کشور به واردات اسپرم ازکشورهای آمریکای شمالی متمایل بوده است فلذا ارزش گذاری صفات برای دامهای موجود بر اساس عملکردهای مشاهده شده در کشورهایی که از آن اسپرم وارد میکردهایم بوده است.

نمی تواند غذای بیشتری بخورد ودرتلقیح مصنوعی به اسپرم های خوب، جواب نمی دهد، برای نگهداری مناسب نیست. ۵۰ درصد از نوزادان هم تا سن یک سالگی می توانند پروتئین گاوی را تحمل کنند و مشکلشان برطرف می شود و تا سن ۳ سالگی ، بیش از ۷۵ درصد از کودکان دیگر علائمی از خود نشان نمی دهند . می مالند ، با به کارگیری این برس ها می توانید این نیاز گاو هایتان را برطرف نمایید . وی فرزندی به نام پشنگ داشت که شبانهروز به کوههای مرتفع میرفت و در آنجا با خدای خود به زار و نیاز میپرداخت.

این شخم هر ۴-۲ سال یکبار بر حسب نیاز انجام می شود . هدف از این مطالعه بررسی اثر استفاده از یک نوع مولتی آنزیم بر عملکرد و سود گاوهای هلشتاین است. به منظور بررسی تاثیر افزودن مولتی آنزیم­ها بر عملکرد تولید شیر و همچنین بررسی اقتصادی مصرف آنزیم در جیره­های غذایی، آزمایشی با انتخاب 32 رأس گاوشیری در گروه تیمار (جیره حاوی آنزیم) و 24 رأس در گروه شاهد (جیره فاقد آنزیم) صورت گرفت. در این آزمایش 56 رأس دام با میانگین 15±235 روز شیردهی و تولید 0,81±28 کیلوگرم شیر انتخاب و در جایگاه جداگانه قرارگرفتند. دامهای مبتلا به بروسلوز، معمولاً در اولین دوره آبستنی دچار سقط جنین میشود که در هنگام بچه اندازی دامها و تا مدتها بعد از آن با دفع ترشحات شدیداً آلوده رحمی، باعث میشود محیط اطراف، مزارع و مراتع به شدت آلوده شوند که این عمل زمینه مساعدی برای آلودگی سایر حیوانات و انسان ایجاد میکند.

از طرفی، واردات گاو با هواپیما اتفاق افتاده و استفاده از تجهیزات روز دنیا، هزینه زیادی را تحمیل می کند. همچنین ممکن است در هنگام تنفس، صدای خسخسی در راه هوایی تحتانی تولید کند. می آید وبرعکس درمراتع گاو فحل ویک یا چند گاو دیگر که پیرامون آن پرسه می زنند ممکن است از چرا کردن خودداری کنند.ماده گاوها معمولاً هر 19 الی 21 روز یکبار فحل می گردند وچنانچه در موقع مناسب فحل، ماده گاو،تلقیح و آبستن گردد دیگر این حالت درآن تجدید نمی گردد مگر دربعضی ا ز گاوهای ماده ایی که به طور استثناء دردوران آبستنی هم حالت فحل درآنها دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید