آخرین اخبار «دریاچه آرال

افزایش میزان ابتلا به بیماریهای التهابی روده از زمان جنگ جهانی دوم، مرتبط با افزایش مصرف گوشت در سراسر جهان شناخته شده است که حمایت کننده این ادعاست که مصرف پروتئینهای حیوانی با بیماریهای التهابی روده در ارتباط است. گاهی در دوره هایی از بیماری، علائم به صورت کامل از بین می روند که به این مرحله دوره خاموشی بیماری می گویند و بیماران نباید با تصور بهبودی کامل، اقدام به قطع مصرف دارو کنند. بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده که آب با سرعت درآن جریان دارد و مثل رودهای دیگر نمی توان بر روی آن قایقرانی کرد ولی اگر قایق موتور دار باشد می توان از آن استفاده نمود.

درگذشته، این آزمایش زیاد استفاده میشد، اما امروزه ازمایشات دیگر تا حد زیادی جایگزین آن شدهاند. به گفته مردم محل تعداد زیادی از دامهای آنان در این خشکسالی تلف شدند. طبق گفته هاى افراد بومى ساکن در منطقه منبع اصلى آلودگى ارس تخلیه فاضلاب منطقه مسکونى و صنعتى جلفا به داخل رودخانه است. به گفته این مسئول عمرانی، تهیه طرح هادی روستاهای اطراف این مجموعه گردشگری نیز باید در اولویت برنامه های بنیاد مسكن قرار گیرد. جاذبههای گردشگری رود ارس کدامند؟

در نزدیکی پاسگاه سیه رود که میان جلفا و خدا آفرین قرار گرفته درطی سالهای طولانی بستر خود را در دره یک کوهستان صخره ای ، بقدری پائین برده که بشکل یک دیواره کاملا عمودی با ژرفای خیلی زیاد درآمده بطوریکه این بستر بصورت یک پرتگاه خیلی خطرناک می باشد و مجرای ژرف ارس در این ناحیه به اسم (جاموش بغان بندی) که به فارسی یعنی بندی که گاومییش را خفه می کند نامیده می شود که دارای چشم انداز بسیار زیبایی می باشد.

منشاء آلودگی ارس پساب های حاصل از فعالیت معدن مس در ارمنستان است که موجب تغییر اکوسیستم منطقه و آثار زیانبار به اراضی کشاورزی شده استوی میافزاید: این در حالی است که طی تفاهمنامهای که وزارت نیروی ایران و ارمنستان باهم امضا کردند قرار شد که هیچ پسابی به ارس ریخته نشود و این موضوع تا ابتدای سال ۲۰۱۸ باید به پایان برسد، اما متأسفانه فعالیت ارمنستان نشان نمیدهد که برای این کار قدمی برداشته باشند. تغییر در عادات روده شما، از جمله اسهال یا یبوست یا تغییر مداوم در مدفوع شما، که بیش از چهار هفته طول بکشد. برفهای موجود در ارتفاعات کوههای اطراف به دل کوه نفوذ کرده و پس از گذر از دل کوه و عبور از سنگهای آهکی توسط طبیعت تصفیه میشود و از راه چشمه مرغاب به بیرون جریان پیدا میکند.

اهمیت و ارزش این موضوع از آن سنگهای عظیمی که در ارتفاع کار گذاشته اند بیشتر است. این جزیره از سنگهای متخلخل آتشفشانی تشکیل شده و عاری از پوشش گیاهی است. اکبر بهنامجو افزود: تامین آب شرب، زیست محیطی، صنعت و کشاورزی و خدمات به دغدغه اصلی مسئولان ملی و استانی تبدیل شده است همچنان که خشکسالی در حوضه آبریز ارس در استان اردبیل تامین آب شرب و کشاورزی را با بحران مواجه کرده است.

بنابر آخرین قرارداد منعقد شده بین دو کشور (یعنی قرارداد 1351) «حقابه» ایران برابر 26 مترمکعب در ثانیه در نظر گرفته شد و مقرر گردید تاسیساتی با توافق دو کشور روی رودخانه احداث شود و افغانستان تامین حقابه ایران را تضمین کند. همچنین وزارت نیرو موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام کار، گزارش عملکرد اعتبار فوق را هر سه ماه به سازمانهای برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال کند. بیشتر بخوانید: رئیسی: همه برای مهار کرونا پای کار بیایند / هیچ کس نباید خودش را از شمول پروتکلهای بهداشتی مستثنی بداند دولت همچنین وزارت نیرو را موظف کرد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام کار، گزارش عملکرد اعتبار فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

وزارت نیرو موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام کار، گزارش عملکرد اعتبار فوق را هر سه ماه به سازمانهای برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید. زنگ خطر کاهش شدید ذخایر ژنتیکی “شاه میگو” آبزی آب های شیرین در سایه صیدهای غیر مجاز از سه سال قبل به صدا در آمد اما به رغم همکاری صیادان محلی و نیروهای مرزبانی به علت وسعت ۱۵ هزار هکتاری این زیست بوم تغییری در اصل مساله ایجاد نکرد.

سراسر مغان به علت حاصلخیزی خاک، دمای مساعد و موقعیت خاص منطقهای زیرکشت غلات، حبوبات و علوفه است. 1- کلیسای سنت استپانوس در 16 کیلومتری غرب جلفا و به فاصله ی 3 کیلومتری کرانه جنوبی ارس و در روستای متروکه ای به نام دره شام قرار دارد و نام کلیسا ملهم از نام استپانوس شهید اول راه مسیحیت می باشد و به علت استقرار آن در روستای دره شام به این نام نیز خوانده می شود.

وجود مخازن سوخت تهدیدى براى این منطقه محسوب مى شود و چنانچه در منطقه ویژه اقتصادى در جلفا آتش سوزى رخ دهد تمام منطقه درمعرض خطر قرار مى گیرد و چنانچه مخازن سوخت به هر دلیلى دچار نشتى شوند به آب و خاک منطقه آسیب مى رساند و به دلیل نزدیک بودن به رودخانه ارس آلودگى آب این رودخانه را نیز در پى خواهد داشت. شهرهای مدفون شده در دامنه کوههای آرارات بزرگ ( الحارث ) و آرارات کوچک (الحویرث ) که در حال حاضر در کشور ترکیه قرار دارند و دامنه آنها مربوط به خاک ایران است را به اصحاب رس نسبت می دهند و نام رود ارس نیز که سرچشمه آن از قسمتهایی از این دو کوه است از همان رس گرفته شده است.

پس از سر خوردن روی سرسره، در نهایت روی تشک بادی بزرگی میافتید که در انتهای سرسره قرار دارد. رودخانه ارس پس از عبور از « قره دونی » وارد خاک قره باغ می شود و با طی مسیر در جمهوری آذربایجان به رودخانه « کورا » می پیوندندد و به دریای خزر می ریزد. پس اگر برای دیدن دریاچه پریشان به کازرون سفر کردید، از این فرصت استفاده کنید و به دیدار سایر جاذبههای گردشگری کازرون بروید. به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، قاسم جعفروند در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: رودخانه ارس قابلیت ایجاد تحول در عرصه های مختلف تولید، صنعت، کشاورزی، انرژی و دیگر بخشها از جمله فعالیت در زمینه شیلات و گردشگری را دارد و باید با برنامه ریزی صحیح و طرح کارشناسی از توان دومین رود پرآب کشور در همه زمینه ها بهره مند شویم.

در پروتکل هاى سالانه، میزان بهره بردارى از منابع آب و انرژى رودخانه مرزى ارس و سد، همه ساله با حضور نمایندگان طرفین تنظیم مى شود. در سالیان گذشته و در چارچوب موافقتنامه سال ۱۹۶۳ ایران و اتحاد جماهیر شوروى با احداث تأسیسات در حال بهره بردارى سد ارس و میل و مغان در مرز مشترک جمهورى اسلامى ایران با جمهورى آذربایجان و با تنظیم ۱/۸ میلیارد متر مکعب از آب این رودخانه، در سال حدود ۱۵۰ هزار هکتار از اراضى آبیارى و ۴۴ مگاوات نیز برق تولید مى شود. در مورد سد ارس، نیز این سد در سال ۱۳۴۹ در ۴۰ کیلومترى شمال غربى جلفا در محلى به نام قزل قشلاق بر روى رودخانه ارس احداث شده است.

آن را فامور نیز مینامند؛ و نیز یون، پریشم، خزشویه و چند نام دیگر. دریاچه فامور یا پریشان در استان فارس نه تنها دریاچه ای وسیع بوده، بلکه بسیار زیباست. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، رامین جمشیدی، معاون نظارت و پایش ادارهکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اعلام این خبر گفت: سیستم پایش آنلاین رودخانه ارس که در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ نصب و راه اندازی شده بود، مدتی به دلیل بروز مشکلات سختافزاری، غیرفعال بود که با پیگیریهای مکرر از سازمان حفاظت محیط زیست، اعتبارات لازم جهت تهیه و خرید دستگاه جدید، تامین گردیده و توسط یکی از شرکتهای ذیصلاح و مجرب مجددا راه اندازی شد.

گروه استانها-استاندار آذربایجانغربی با انتقاد از برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در ممانعت از توسعه واحدهای گلخانه ای در استان گفت:ستاد احیا در کنار اجرای طرحهای احیای دریاچه، باید پیگیر استفاده از ۳۰۰میلیون متر مکعب حقابه دریاچه از ارس باشد. گنجایش کل مخزن 1600 میلیون متر مکعب و گنجایش مفید مخزن 1200 میلیون متر مکعب است. گنجایش کل مخزن 1350 میلیون متر مکعب و گنجایش مفید مخزن 1166.5 میلیون متر مکعب است. طول تاج 945 متر و ارتفاع از پی 42 متر است. به گزارش مشرق، رودخانه مرزی ارس پرآب ترین و طولانیترین رودخانه خروشان شمالی ایران است که از غرب شهرستان مرزی جلفا در استان آذربایجان شرقی تا اصلاندوز مغان در استان اردبیل در طول نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، جمهوری خودمختار نخجوان و کشور ارمنستان جریان دارد.

2- سد خدا آفرین : این سد بر روی رودخانه ارس در منطقه اصلاندوز و در نزدیکی شهر مغان واقع شده است. بسیاری از آنان مشاغل دیگری اختیار کرده و برای همیشه در حرمین ماندگار شدند. این رویا غالباً با عوامل دیگری همراه است که باید تفسیر جداگانه شوند. ضمنا چرخ و فلک پارک ارم تهران همراه با صخره نوردی، تیراندازی، سینما ۴ بعدی، رستوران و کافی شاپ هم وجود دارند. قلعه جادویی: قلعه جادویی یک سالن بازی سرپوشیده در پارک ارم تهران است که در آن تجهیزات و بازیهای مختلفی مانند صخرهنوردی متحرک، صندلی پرنده، تیراندازی لیزری، شاتل باس، تاکو بال، ایر هاکی، بازیهای ویدیویی و دیگر وسایل سرگرمی مهیج در آن وجود دارد.

این بنا 35 متر ارتفاع و بدنه ساده آجرچین دارد که در فواصل معین بدنه آن، سوراخهای داربستی در هنگام احداث بنا تعبیه شده است. پل دوم خدا آفرین به طول حدود 120 متر ودارای 10 طاق ، و منسوب به دوره صفوی ( 1148 – 907 ه ق ) است . این دریاچه با مساحتی حدود 4300 هکتار با کوه محصور شده است. پهن ترین قسمت این رودخانه با پهنای 200 متر و عمق حدود 4 متر در شهرستان جلفا قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید